6 vecí, ktoré byste mali vedieť o kyseline listovej

Dôležitosť kyseliny listovej sa spomína predovšetkým v súvislosti s tehotenstvom. V tehotenstve totiž môže jej nedostatok znamenať určité komplikácie, na druhej strane však dokáže niektorým jedincom jej nadmerné užívanie uškodiť. Zoznámte sa s kyselinou listovou bližšie. Toto ste o nej možno nevedeli.

Je to veľmi citlivý vitamín

Tento druh vitamínu B je veľmi chúlostivý. Zle znáša vysoké teploty pri kuchynskej úprave jedál. Varením, pečením alebo dusením môžete zničiť až 90 % vitamínu. Preto zeleninu bohatú na kyselinu listovú (hlávkový šalát, špenát, ružičkový kel, brokolica, špargľa) nie je vhodné skladovať a nechávať na vzduchu a svetle. Ak ju chcete naporciovať, radšej ju namiesto krájania nožom trhajte, pretože je citlivá pri kontakte s niektorými kovmi.

Účinná je až premenená

Ako taká je kyselina listová bezvýznamná. Až premenená forma (tzv. foláty) je pre organizmus biologicky využiteľná a nevyhnutná. Spúšťacím mechanizmom látkovej premeny kyseliny listovej je enzým MTHFR. Optimálny denný príjem kyseliny listovej je v množstve 0,2 mg, ale ženy, ktoré sa snažia otehotnieť a následne aj v tehotenstve by mali príjem kyseliny listovej zoštvornásobiť – odporúčaná denná dávka v tehotenstve je 800 mikrogramov.

Každá druhá žena ju nevie spracovať

Každá druhá žena je postihnutá genetickou poruchou (MTHFR mutácia) a nevie kyselinu listovú spracovať. Postihnutý, teplotne nestabilný enzým MTHFR nie je schopný z prijímanej kyseliny listovej vytvoriť dostatočné množstvo folátov, a to ani nadmernou konzumáciou potravín bohatých na kyselinu listovú. Existuje však látka zvaná Metafolín (5-methyl-tetrahydrofolát), vo forme doplnkov stravy, ktorá dysfunkčný enzým obíde a organizmu dodá potrebné aktívne foláty.

Znižuje riziko predčasného pôrodu až o 70 %

Je dokázané, že ak žena užíva kyselinu listovú viac ako rok pred otehotnením a pokračuje v ňom aj počas tehotenstva, výrazne znižuje pravdepodobnosť predčasného pôrodu, a to až o 70 %. Foláty majú zásluhu aj na zdravom vývoji a raste bábätka v priebehu celého tehotenstva, a to tým, že ovplyvňujú prekrvenie placenty. Ich dostatočnou hladinou znížite výskyt vývojových porúch, ako sú rozštepy chrbtice či podnebia, alebo vývojové poruchy močových a pohlavných orgánov.

Čítajte tiež:

Hrozí i jej nedostatok

Nedostatok kyseliny listovej môže trápiť aj jedincov s niektorými chorobami krvi, pečene, pacientov na hemodialýze, postihnutých lupienkou, alkoholikov, ale aj ľudí užívajúcich lieky, ktoré kyselinu listovú z organizmu vyplavujú. Aj v týchto prípadoch sa odporúča podávať kyselinu listovú formou výživových doplnkov. Dochádza totiž k jej lepšiemu vstrebávaniu do organizmu (až 100 %), zatiaľ čo pri príjme z potravín je vstrebateľnosť okolo 50 %, vďaka tepelnému spracovaniu a nevhodnému skladovaniu.

Rizikový je jej nadbytok

Domnienka, že nadbytok kyseliny listovej sa z tela vylúči močom, vedecké dôkazy nedávno vyvrátili. Naopak zistili, že schopnosť metabolizácie syntetickej kyseliny listovej na prirodzený folát má pečeň obmedzenú. To znamená, že jej nadbytok sa vracia späť do krvného obehu.

Podľa vedcov nadbytok kyseliny listovej do značnej miery zvyšuje riziko vzniku rakoviny, napríklad hrubého čreva, pľúc či prostaty. Dokazuje to nórska štúdia v súvislosti s pacientmi s ochorením srdca, ktorí užívali kyselinu listovú a vitamín B12. K rovnakému záveru prišli aj švédski vedci na základe štúdií založených na sledovaní osôb s vysokým príjmom kyseliny listovej. Takže aj v tomto prípade platí, že o užívaní a dávkovaní je vhodné poradiť sa s lekárom a prihliadať na svoj zdravotný stav.

Problém tiež môže nastať u jedincov postihnutých pernicióznou anémiou (je to autoimunitné ochorenie, ktorého dôsledkom je znížená schopnosť vstrebávania vitamínu B12, prejavujúca sa v neskoršom veku). Vysoká hladina kyseliny listovej totiž môže toto ochorenie zakryť (perniciózna anémia má rovnaké príznaky ako nedostatok kyseliny listovej) a spomaliť tak jeho diagnostiku. Preto je nevyhnutné pri týchto príznakoch (únava, malátnosť, bledosť, úbytok hmotnosti, brnenie v končatinách) najskôr anémiu vylúčiť.


femibion_01_2014-1101x619.jpgPartnerom rubriky je: Femibion – väčšia istota pre mamičku, že bude mať dostatok aktívnej formy kyseliny listovej pre správny vývoj svojho bábätka. Prečo? Vďaka Metafolínu. Viac o doplnku stravy na www.femibion.sk

Viac o téme: vývojžena

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist