Drogy a alkohol počas tehotenstva

Drogová závislosť v priebehu tehotenstva je závažný zdravotný a sociálny problém. Drogy spôsobujú komplikácie počas tehotenstva a negatívne ovplyvňujú vývoj plodu a stav novorodenca. Najzávažnejšou drogou pre novorodenca je heroín a pervitín. Obe sú na prvom mieste v užívaní na slovenskom trhu.

Samotná drogová závislosť nie je z genetického hľadiska dôvod na umelé prerušenie tehotenstva. Problém je, že tehotné narkomanky sú často veľmi mladé, bez partnera, bez zamestnania a tehotenstvo sa zistí príliš neskoro, keď sa už nedá podať žiadosť o interrupciu. Ak sa tehotenstvo odhalí až po šestnástom týždni, je neskoro aj na genetické testy, ktoré by prípadne odhalili genetickú odchýlku plodu. Tým sa komplikuje aj následná prenatálna starostlivosť o tehotnú. Väčšina narkomaniek nepovažuje tehotenstvo za dôvod na zmenu správania. U žien závislých od pervitínu sa často stretávame s tým, že sú presvedčené, že svoju situáciu zvládajú. Ženy závislé od opiátov sa o niečo častejšie snažia o liečbu a substitúciu.

Heroín

Heroín patrí do skupiny opiátov. Spôsobuje príjemné uvoľnenie a upokojenie, pasívne prežívanie okamihu a odstránenie problémov každodenného života. Pri predávkovaní môže dôjsť k ospalosti, spánku, bezvedomiu až smrti, pretože tlmí centrum dýchania.

Heroín navodzuje toleranciu. Znamená to, že závislý potrebuje stále väčšiu dávku, aby u neho došlo k požadovaným účinkom. Pri nedostatku drogy dochádza k abstinenčnému syndrómu, ktorý sa prejavuje bolesťou kĺbov, svalov, potením, vracaním, kŕčmi a teplotou. Tehotenstvo nebýva užívaním heroínu výrazne ovplyvnené, ale často sa končí predčasne.

Novorodenec má nižšiu pôrodnú hmotnosť a nižšie Apgar skóre v dôsledku chronického nedostatku kyslíka počas tehotenstva. U týchto novorodencov sa častejšie vyskytujú vrodené vývojové chyby. Heroín prechádza placentou k plodu do jednej hodiny po podaní. Tlmí pohybovú aktivitu plodu a hromadí sa v plodovej vode.

U päťdesiatich až osemdesiatich percent novorodencov dochádza k abstinenčnému syndrómu do 48 – 72 hodín po pôrode. Neskorší abstinenčný syndróm sa u niektorých novorodencov prejavuje až šiesty deň po pôrode. Abstinenčný syndróm novorodenca sa prejavuje poruchami spánku, kŕčmi, teplotou, kýchaním, hnačkou a vracaním. Deti, ktoré sa narodili matkám závislým od heroínu, majú medzi tretím až šiestym rokom nižšiu telesnú hmotnosť a výšku. Majú aj nižšie IQ.

Kokaín

Kokaín patrí do skupiny psychostimulačných drog. Vyvoláva eufóriu, stimuluje a zvyšuje sexuálny apetít. Kokaín rýchlo prechádza placentou a plod trpí nedostatkom kyslíka. Abstinenčný syndróm u novorodenca je kratší a menej intenzívnejší než u opiátov. Plod vystavený kokaínu počas tehotenstva sa rodí s nižšou pôrodnou hmotnosťou, má menší obvod hlavičky, kratšie končatiny a častejšie sa uňho vyskytujú vrodené vývojové chyby močového a pohlavného ústrojenstva, srdcové chyby a krvácanie do mozgu.

Pervitín

Pervitín patrí na Slovensku k najrozšírenejším drogám. Jeho opakované užívanie vedie k paranoickej psychóze. Užívanie pervitínu počas tehotenstva vedie k nedostatočnému zásobovaniu plodu kyslíkom, zvyšuje riziko predčasného oddeľovania placenty a predčasného pôrodu. Abstinenčný syndróm u novorodenca je kratší a menej intenzívny v porovnaní s heroínom. Novorodenci a dojčatá sú vo väčšej miere ohrození syndrómom náhleho úmrtia.

Liečba a substitúcia

Úspešnosť liečby je väčšinou prechodná a záleží na vôli tehotnej ženy. Náhla abstinencia je počas tehotenstva riziková. Pomôcť môžu protidrogové centrá alebo ústavná liečba na psychiatrickom oddelení. Na potlačenie abstinenčných príznakov sa používa metadon alebo lieky obsahujúce látku buprenorphin (Subutex). Metadon nenavodzuje eufóriu, nemení vnímanie reality a blokuje iba túžbu po droge.

Tehotná žena sa musí zaradiť do metadonového programu, podľa ktorého pravidiel sa tehotnej žene jedenkrát denne vydá dávka metadonu. Užívanie metadonu má však aj svoje riziká. Znižuje dýchanie plodu a zvyšuje jeho srdcovú frekvenciu. Najnebezpečnejšie je ukončenie substitúcie v druhom trimestri gravidity. V prvom trimestri hrozí tehotnej žene užívajúcej metadon vyššie riziko potratu a v treťom trimestri vyššie riziko predčasného pôrodu. Trvanie abstinenčného syndrómu pri metadone je dlhšie a novorodenec trpí častejšie popôrodnými kŕčmi, vyšším tlakom a máva nepokojný spánok. Do mlieka prechádzajú asi tri percentá metadonu, preto sa jeho dávka odporúča až po večernom dojčení.

Finančne náročnejšia je substitúcia buprenorphinom. Oproti metadonu je výhodný v tom, že abstinenčný syndróm je kratší a rýchlejšie odznieva. Matka má povolené dojčiť. Nevýhoda je, že substitúcia buprenorphinom je možná iba pri závislosti vo výške 1 g heroínu denne. Preparáty Subutex a Temgesic počas tehotenstva hradí zdravotná poisťovňa.

Alkohol

Alkohol je najrozšírenejšia spoločensky uznávaná droga. V tehotenstve prechádza placentou k plodu a spôsobuje uňho fetálny alkoholový syndróm. Ten sa prejavuje zúženými očnými štrbinami, stlačeným koreňom nosa, krátkymi nosnými krídlami, široko posadenými očnicami, mentálnou retardáciou, chybami srdca a malou pôrodnou hmotnosťou. Stanoviť hranicu konzumácie alkoholu počas tehotenstva je veľmi problematické. Bezpečná konzumácia by mala predstavovať 100 g alkoholu týždenne, teda dva poháre piva alebo vína denne.

12.5.2009 2:33| autor: Radka Bočánková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist