Úrazy v tehotenstve

Úrazy v tehotenstve nie sú, našťastie, príliš časté, a to vďaka tomu, že sú tehotné ženy opatrnejšie. Medzi veľmi vzácne patria športové úrazy, naopak, pribúda úrazov pri dopravnej nehode. Pripadá na ne asi sedemdesiat percent všetkých ťažkých úrazov v tehotenstve.

shutterstock_613585865-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ženy dnes riadia vozidlo častejšie, a to aj vo vyššom stupni tehotenstva. Pri úraze je ohrozený nielen život ženy, ale aj život nenarodeného dieťaťa. Najčastejšie sa šoférka zraní vtedy, keď sa nepripúta. Niektoré tehotné ženy nepoznajú správne použitie bezpečnostných pásov, alebo sa boja pripútať, aby nepoškodili svoje dieťa, alebo aby neboli pri nehode v aute uväznené.

Lekár by mal pri prvých návštevách v tehotenskej poradni žene vysvetliť správne a bezpečné pripútanie vo vozidle. Pripútaná žena má až trikrát väčšiu šancu, že prípadnú autonehodu prežije aj ona, aj jej plod.

Správne zapnutie pásov: spodný pás je pod maternicou, ramenný pás musí byť umiestnený medzi prsami ženy. Zapnutie by malo byť pohodlné, ani nie tesné, ani nie príliš voľné. Pripútať by sa mali ženy na prednom aj na zadnom sedadle. Bezpečnosť ženy ďalej zvyšujú rôzne typy airbagov.

Následky dopravných nehôd

Najčastejšou príčinou smrti alebo vážneho poranenia tehotnej je úraz hlavy po náraze do časti interiéru vozidla. Z pôrodníckeho hľadiska sú závažné poranenia brucha a panvy. Pri prudkom náraze alebo tlaku na brušnú stenu môže dôjsť k závažnému vnútornému krvácaniu, predčasnému odlúčeniu lôžka (abrupcia placenty) alebo poraneniu steny maternice.

Dôsledkom môže byť smrť plodu, predčasný pôrod alebo potrat. Pri priamom strete hrozí žene zlomenina panvového kruhu a následná deformácia panvy môže spôsobiť mozgolebečné poranenie plodu, a to najmä v poslednom trimestri tehotenstva. Drobné povrchové úrazy tela a končatín nemajú väčšinou na ďalší priebeh tehotenstva vplyv.

Existujú prípady, keď došlo k usmrteniu plodu pri úraze elektrickým prúdom alebo pri popálení.

Čítajte ďalej:

Röntgen počas tehotenstva

Tehotné ženy sa röntgenologického vyšetrenia obávajú. Ak sa dodržia určité zásady, nie je lekárske vyšetrenie röntgenom nebezpečné, záleží však na stupni tehotenstva. Vždy je nutné, aby žena lekárovi pred vyšetrením oznámila, že je tehotná. Počas tehotenstva sa röntgenové vyšetrenie robí výnimočne, len ak je podozrenie na vážne ochorenie, a to s použitím olovenej zástery, ktorá chráni brucho tehotnej ženy.

Najväčšie riziko poškodenia plodu hrozí žene medzi pätnástym dňom a tretím mesiacom tehotenstva. Ak sa žena snaží otehotnieť, mali by sa röntgenologické vyšetrenia vykonávať v prvej polovici cyklu, teda pred oplodnením. Je zakázané robiť viac snímok v pokročilom štádiu tehotenstva, najmä ak je vyšetrovaná časť v okolí brucha.

17.2.2023 4:30| autor: Radka Bočánková | zdroj: Redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist