babyweb.sk > Pôrod > Komplikácie pri pôrode > Syndróm mŕtveho plodu
Syndróm mŕtveho plodu
Tento syndróm zahŕňa všetky úmrtia plodu počas tehotenstva alebo počas pôrodu, keď sa narodí plod s hmotnosťou nad 1 000 g a nejaví známky života.
Hlavným príznakom, ktorý žena zaznamená, je zníženie intenzity pohybov, prípadne pohyby vôbec necíti. Signálmi však bývajú aj únava, mierne zvýšená teplota, krvácanie, výtok, kontrakcie. Bábätko má svoj režim spánku, keď matka môže vnímať pohyby menej. Ak však táto situácia trvá dlhšie, mala by ihneď vyhľadať lekára.
Sleduje sa srdiečko
Lekár bude pátrať po prítomnosti srdcových oziev. Ak ich nenájde pomocou sluchu stetoskopom ani použitím prístroja na monitorovanie srdca plodu kardiotokografom, urobí ultrazvukové vyšetrenie. Ak nezaznamená srdcovú aktivitu plodu ani tam, definitívne sa potvrdí diagnóza mŕtveho plodu.
Tehotnú ženu s mŕtvym plodom hospitalizujú. Tu jej urobia základné vyšetrenia krvi. Podajú jej lieky na prevenciu vzniku trombózy a embólie a antibiotiká. Pôrod sa vyvoláva pomocou podania prostaglandínov. Snahou lekára je viesť pôrod čo najšetrnejšie a dostatočne rodičke tlmiť pôrodné bolesti. Po pôrode sa placenta i plod odosielajú na patologicko-anatomické vyšetrenie.
Príčiny
Príčiny sa rozdeľujú na príčiny zo strany matky, zo strany plodu a na príčiny na základe poruchy placenty a pupočníka. V 20 – 50 % sa príčina s istotou nedá určiť. Medzi príčiny zo strany matky patrí ťažká preeklampsia, HEELP syndróm, cukrovka, ochorenia pečene, ľadvín, srdca, užívanie drog a liekov. Dôvodom zo strany plodu môže byť genetická odchýlka u plodu, vrodené vývojové chyby, metabolické poruchy a Rh inkompatibilita. V dôsledku nedostatočnej funkcie placenty sa môže plod v maternici zle vyvíjať. Aj v tomto prípade hrozí riziko vnútromaternicového úmrtia plodu. Medzi ďalšie príčiny súvisiace s nesprávnou funkciou placenty patrí predčasné odlučovanie lôžka, vcestné lôžko, nádory placenty. K pupočníkovým komplikáciám patrí pravý uzol okolo pupočníka, obtočenie pupočníka okolo plodu, krvná zrazenina, ktorá upchá pupočníkové cievy, či vychýlenie pupočníka pred hlavičku plodu.
Čítajte tiež:
- Komplikácie pri pôrode nemusia nevyhnutne viesť k cisárskemu rezu
- Znamená pôrod väčšieho dieťaťa aj väčšie poranenie?
- Komplikácie pri pôrode
Prevencia vnútromaternicového úmrtia
V prípade genetickej príčiny úmrtia plodu je vhodné urobiť pred ďalším otehotnením genetické vyšetrenie. Genetik prípadne odporučí ďalšie opatrenia. Pri úmrtí plodu z placentárnej príčiny sa odporúča hormonálne vyšetrenie, ktoré by mohlo odhaliť zníženú hladinu hormónov produkovaných vaječníkmi. Každé ďalšie tehotenstvo je rizikové, preto je dôležité jeho pozorné sledovanie, včasná preventívna hospitalizácia a časté monitorovanie srdcovej aktivity. Pri počiatočných známkach nedostatku kyslíka u plodu (hypoxia) je nutné tehotenstvo včas ukončiť cisárskym rezom. No aj vtedy, keď tehotenstvo prebieha bez komplikácií, treba zvážiť jeho včasné ukončenie vyvolaním pôrodu prostaglandínmi.
Každá strata plodu je pre ženu veľká psychická záťaž. O to viac, ak je tehotenstvo už v pokročilom štádiu a celá rodina sa na príchod dieťatka teší.