Ako vybrať vyhovujúci detský riad?

Hrnčeky, poháre, tanieriky i detské príbory a veľa ďalších vecí sa v ostatnom čase objavilo na zozname nebezpečných výrobkov pre deti, a to hneď niekoľkokrát. Deťom spôsobujú bolesti hlavy, ovplyvňujú nervový systém, sú karcinogénne alebo vyvolávajú kožné problémy. Ako teda vybrať riad, ktorý bude bezpečný?

Každý výrobca i predajca je povinný uvádzať na trh iba bezpečný tovar, súčasné nálezy však jasne dokazujú, že na európskom trhu je čoraz viac nebezpečných výrobkov a, bohužiaľ, ich počet rastie práve medzi tovarom určeným deťom.

Pri kupovaní detského riadu sú rodičia v nevýhode. Škodlivosť výrobku sa dopredu takmer nedá rozpoznať, pretože výrobca nie je povinný uvádzať zloženie výrobku. Mamičky tak nie sú schopné spoznať, čo kupujú.
V tomto vás môže usmerniť napríklad výber správneho materiálu.

Materiály, ktoré nie:

1. Vyhnite sa PVC
Riad pre deti z PVC sa môže mäkčiť zmäkčovadlami, na ktorých obsah nie sú súčasné limity nijako mimoriadne prísne. Zmäkčovadlami môžu byť napríklad adipáty, ktoré sa časom podobne ako niektoré ftaláty stávajú zdravotne škodlivými.

2. Pozor na bisfenol
Pri kúpe detských fliaš treba ustrážiť obsah bisfenolu A, čo je látka, ktorá sa objavuje predovšetkým vo výrobkoch z polykarbonátu. Nie je však v materiáli pevne viazaná, v priebehu používania sa uvoľňuje a dostáva sa do ľudského tela. V tele sa správa podobne ako hormón estrogén, môže súvisieť s poruchami prostaty či výskytom rakoviny prsníkov.

3. Pozor na melamín
Neveľmi vhodný materiál na tanieriky a príbory je aj melamín. Môže totiž obsahovať rakovinotvorný formaldehyd. Ten sa v ostatnom čase objavil napríklad v súprave s medvedíkom Pú.

4. Radšej bez obrázkov
Pri výbere tanierov a misiek si všímajte aj obrázky. Nemali by rozhodne obsahovať ťažké kovy (olovo či kadmium), ale výrobcovia to nie vždy dodržiavajú.

Spoznám nebezpečný výrobok?

Reakcia na nebezpečné látky v detskom riade závisí od citlivosti organizmu. Niekedy je reakcia okamžitá, niekedy to, bohužiaľ, rodičia nespoznajú. Napríklad niektoré ftaláty majú dlhodobejšie účinky, môžu vyvolávať astmu, alergie či respiračné problémy. Ďalšie látky ako adipáty či bisfenol simulujú v tele funkciu rôznych hormónov, takže môžu rozhádzať predovšetkým hormonálny systém. Môžu spôsobiť vývinové chyby, ovplyvniť schopnosť reprodukcie, znížiť množstvo spermií, poškodiť plod či ovplyvniť menštruačný cyklus. Niektoré z týchto látok môžu ovplyvniť krvotvorný systém, môžu poškodiť pečeň, obličky.

Šestoro bezpečného nákupu:

1. Všímajte si certifikát
Pri nákupe sa pýtajte na certifikát, ktorý garantuje zdravotnú bezpečnosť tovaru pre deti do troch rokov. Každý predajca by ho mal na požiadanie predložiť.

2. Dávajte prednosť klasickým materiálom
Odporúča sa sklo (bez farebných aplikácií) a porcelán – dekor pod glazúrou a radšej všetok tovar od európskych výrobcov. Aj kvalitný plast je však dobrý materiál, ak má spomínaný certifikát.

3. Nedôverujte výrobkom určeným iba pre deti od 36 mesiacov vyššie
Vzbudzuje to dojem, že si výrobca chcel uľahčiť prácu a nestálo mu za to overovať zdravotnú bezpečnosť.

4. Uprednostňujte európsky tovar
Väčšina nevyhovujúcich výrobkov totiž pochádza z Číny a juhovýchodnej Ázie.

5. Nakupujte tovar v špecializovaných obchodoch pre deti alebo v lekárňach
Tovar na tržniciach nie je spoľahlivý a väčšinou nepochádza z overených trhov.

6. Sledujte aktuálne zoznamy nevyhovujúcich výrobkov
Ministerstvo zdravotníctva a SOI označujú každý mesiac nové a nové výrobky pre deti, ktoré sú nevyhovujúce. My vám na našom webe budeme zoznam pravidelne aktualizovať.

Prezrite si na http://bezjedu.arnika.org/chemicke-latky.shtml chemické látky. Dozviete sa, ktoré škodia a ako.

25.5.2009 1:32| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist