babyweb.sk > Nákupy > Kočíky > Ako vybrať najvhodnejší kočík?
Ako vybrať najvhodnejší kočík?
Na najčastejšie otázky odpovedá Michal Štefanič, majiteľ obchodu pre deti.
Aký kočík vybrať, keď sa mi má narodiť letné či, naopak, zimné bábätko?
Voľba je v podstate zhodná. Kočíky, ktoré predávame, sú určené deťom od narodenia do dvoch a pol až troch rokov. Sú to dnes veľmi obľúbené kombinácie, keď sa na podvozku menia vaničky a sedačky. Nánožník a ďalšie doplnky bude mamička potrebovať pri letnom i zimnom bábätku. Dieťa, ktoré sa narodí okolo Vianoc, má v letných mesiacoch výhodu, že už bude väčšie. Pekne zaplní vaničku a bude mať pocit bezpečia. U letných bábätiek uvažujte o väčšej vaničke.
Aké by malo byť lôžko vo vaničke? Z akého materiálu?
Celá vanička by mala byť dostatočne priestranná a zároveň pevná, aby dieťa chránila. Takisto dno. Kvalitné a pevné, aby sa stalo oporou pre chrbticu bábätka. Určite teda pre novorodenca nekupujte športiaky, ale skutočne kvalitný podvozok s hlbokou vaničkou. Uvedomme si, že bábätko v prvých mesiacoch strávi spánkom väčšinu života. Spodok lôžka volíme rozhodne z tvrdého materiálu, nasledovať by mala termoizolácia a kvalitné matrace.
Niektoré vaničky umožňujú zatvárať či otvárať vetracie kanáliky, ktoré sú súčasťou termoizolačnej vrstvy – v lete vaničku vetrajú, v zime sa uzavrú a dieťa chránia pred zimou. Existujú aj matrace, ktoré majú „dýchacie kanáliky“ na mieste, kde má bábätko hlavičku. Keby sa samovoľne pretočilo alebo pritislo noštekom k matracu, bude mať prísun vzduchu a nemôže sa zadusiť. Pre skôr narodené alebo nejako oslabené deti sa kočíky s pevnou vaničkou môžu pre väčšie bezpečie vybaviť monitorom dychu, ktorý sa vkladá medzi matrac a dno vaničky.
Kočíky pre dvojičky sú buď s vaničkami za sebou, alebo vedľa seba. Aké výhody týchto polôh vidíte?
Za sebou dve vaničky umiestnite na podvozok iba veľmi ťažko. Výhoda je jednoznačná – mamička s kočíkom lepšie prejde aj užšími dverami, čo môže byť niekedy s kočíkom pre dvojičky problém. Na druhej strane je takýto kočík dlhší, preto sa s ním zložitejšie manipuluje. Jednoznačnú výhodu vaničiek za sebou vidím v tom, že sa na podvozok dajú zároveň nasadiť dve autosedačky, čo pri podvozku pre deti vedľa seba nie je možné.
Aká cena kočíka by už mala zákazníkov zaraziť?
Musíme si povedať dve veci: hovoríme o novom kočíku a po druhé, čo vlastne kočík je. Detský kočík sa skladá z podvozku (zvyčajne športového) a hlbokej vaničky, niekedy i v trojkombinácii s autosedačkou. Záleží, samozrejme, aj na tom, aké doplnky sú v základnej cene a aké sa dajú dokúpiť. Jednoznačne pod desaťtisíc by cena nemala ísť. My predávame najlacnejšie kombinácie ľahko nad desaťtisíc, s autosedačkou sa ceny pohybujú okolo 14-tisíc. Lacnejšie kočíky sú už podozrivé.
Paradoxne, viac si nekvalitným kočíkom ublíži mamička, ak sa jej bude s ním zle chodiť a manipulovať. Dieťaťu sa nemusí nič stať – samozrejme, ak kúpite stabilný kočík bez defektov. Ale neodporúčal by som šetriť. Lacné kočíky sa navyše často kazia.
Plastové alebo nafukovacie kolieska?
Výhoda plastových koliesok je jediná – ich hmotnosť. Je nižšia, a tým je nižšia aj hmotnosť kočíka. Existujú dokonca plastové kolieska, ktoré majú rovnaké vlastnosti ako nafukovacie, ale nižšiu hmotnosť (nie je to priamo plast, ale polyuretán v kombinácii s gumou). Plastové kolieska nie sú také pružné, všetko „zoberú“ tlmiče. Nafukovacie kolieska majú lepšie jazdné vlastnosti z každého hľadiska – majú väčší priemer (cca 30 cm), širší záber v kontakte s terénom, takže sa nezabárajú do bahna, piesku a pod.
Lepšie tlmia aj nerovnosti terénu, a tak je jazda pre bábätko komfortnejšia. Môžeme použiť porovnanie horského bicykla s obyčajným – na horskom bicykli môžete ísť kamkoľvek. Obyčajný už má v teréne problémy.
Na Babywebe tiež nájdete:
Databáza nebezpečných výrobkov
Klokanky, babyvaky, nosiče
S novorodencom vonku