Tehotenské vitamíny na našom trhu – aké si vybrať?

V tehotenstve potrebuje naše telo aj viac vitamínov. Na trhu je široká ponuka. Viete však, ako si vybrať tie najlepšie vitamíny pre tehotné? Mamičky vedia už dopredu.

Pretože sa nie vždy všetkým mamičkám podarí naplniť potreby plodu a aj ich vlastný príjem normálnou potravou, veľakrát užívajú vitamíny určené tehotným. Tie by mali obsahovať potrebné vitamíny a minerálne látky, aby zaistili prísun všetkých dôležitých látok na dobrý vývoj dieťatka. „Tehotenské vitamíny sú veľmi populárne. Užíva ich veľa budúcich mamičiek. Väčšinou už však pri príchode vedia, ktoré chcú, málokedy prídu nepripravené a chcú poradiť od nás,“ hovorí farmaceutka Lucia Foldinová.

Vitamíny, ktoré potrebujete

V tehotenstve je veľmi dôležitý dostatočný prísun kyseliny listovej, železa, jódu, vápnika a vitamínu C, ktorý zabraňuje ochoreniu mamičky. Dôležité sú aj ostatné druhy vitamínov B. Okrem týchto základných vitamínov a minerálov budete však na správny vývoj plodu potrebovať viac, napríklad fosfor, magnézium, vitamíny E, D, PP alebo zinok. Niektoré látky, ako napríklad železo, vám len z príjmu potravy stačiť nemusia.

Vitamín A
Na čo je dobrý: Je veľmi dôležitý na vývoj zraku, kože a sliznice. Podporuje správny rast plodu. Vo veľkých dávkach však môže spôsobovať vývojové chyby plodu, a to najmä v prvom trimestri. Preto si jeho prísun strážte, už dvojitá dávka oproti predpísanej môže spôsobiť komplikácie. Odporučená dávka (DDD): 1,5 mg.

Vitamín B1
Na čo je dobrý: Tento druh vitamínu B slúži v tele ako koenzým pri metabolizácii sacharidov. Odporučená dávka (DDD): 1,6 mg.

Vitamín B2
Na čo je dobrý: Takzvaný riboflavín je súčasťou koenzýmov, ktoré sú súčasťou bunkového dýchania. Odporučená dávka (DDD): 1,8 mg.

Vitamín B6
Na čo je dobrý: Asi najdôležitejšou vlastnosťou vitamínu B6 je, že znižuje nevoľnosť. Zvýšený príjem sa teda odporúča všetkým tehotným, ktoré trpia nevoľnosťou. Odporučená dávka (DDD): 2,1 mg.

Vitamín B12
Na čo je dobrý: Tento vitamín je dôležitý najmä na krvotvorbu, pomáha aj pri syntéze bielkovín. Odporučená dávka (DDD): 2,6 µg.

Kyselina listová (vitamín B9)
Na čo je dobrá: Kyselina listová podporuje metabolizmus bielkovín a tvorbu aminokyselín, génov, prenášačov nervových impulzov a červených krviniek. Je dokázané, že ženy s dostatkom kyseliny listovej majú menšie riziko poškodenia plodu. Je veľmi dôležité mať dostatok tohto vitamínu už mesiac pred otehotnením, nie až po zistení gravidity. Odporučená dávka (DDD): 400 µg = 0,4 mg.

Vitamín C
Na čo je dobrý: Vitamín C je nevyhnutný na normálny vývoj placenty. Má antioxidačné účinky, podporuje tvorbu krvi, vývoj kostí a zubov. Odporučená dávka (DDD): 95 mg (niektorí odborníci odporúčajú až 500 mg).

Železo
Na čo je dobré: Železo je nevyhnutné na správny vývoj tehotenstva. Rýchly rast tkaniva a zvýšený počet červených krviniek spôsobujú vyššiu spotrebu železa, akú väčšina tehotných prijíma normálnou stravou. Odporučená dávka (DDD): 30 mg.

Vápnik
Na čo je dobrý: Je najdôležitejším minerálom na tvorbu kostí a zubov. Odporučená dávka (DDD): 1 200 mg.

Magnézium
Na čo je dobré: Aj magnézium je v tehotenstve dôležité, jeho nedostatky sú spájané s predčasnými pôrodmi, maternicovými sťahmi a poruchami funkcie placenty. Odporučená dávka (DDD): 450 mg.

Zinok
Na čo je dobrý: Bolo dokázané, že deti matiek, ktoré v tehotenstve nemali dostatok zinku, majú väčšie riziko ochorenia určitým druhom postihnutia mozgu. Zinok môže chýbať najmä vegetariánkam. Odporučená dávka (DDD): 15 mg.

Jód
Na čo je dobrý: Jód je nevyhnutný na činnosť štítnej žľazy. Jeho nedostatok môže spôsobiť potrat, poruchu vývoja plodu a predčasný pôrod. Odporučená dávka (DDD): 100 – 150 µg.

Selén
Na čo je dobrý: Je dôležitý na správny vývoj kostného svalstva. Niektoré štúdie dokazujú, že môže znižovať riziko potratu. Neodporúča sa prekračovať predpísanú dennú dávku pre možné toxické pôsobenia. Odporučená dávka (DDD): 60 – 200 µg.

Vitamíny na mieru

Na trhu sú asi dve desiatky vitamínov pre tehotné vrátane doplnku kyseliny listovej. Niektoré z nich sa môžu používať aj neskôr pri dojčení (napr. GS MAMAVIT), iné sú rozdelené podľa trimestrov Calibrum Babyplab (I . trimester) a Calibrum Mami (II. a III. trimester). Niektoré sú špeciálne upravené pre mamičky, ktoré majú nejaké zdravotné problémy (napr. PRENATAL vitamíny sú vhodné pre ženy, ktoré majú problémy so štítnou žľazou, pretože neobsahujú jód). Preto vyberajte tie vitamíny, ktoré budú vhodné práve pre vás. O tom by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo aj s lekárnikom.

Najznámejšie tehotenské vitamíny na trhu:

  • GS MAMAVIT, Calibrum Baby plan – 1 tabletka denne
  • Femibion – 1 tabletka denne po jedle
  • Calibrum mami, Walmark PREGNIUM sa užíva 2-krát denne jedna tabletka.
  • NB Prenatal Vitamíny – ½ tabletky denne

Buďte opatrná

Nezabudnite, že predávkovanie niektorými vitamínmi môže poškodiť plod. Preto vždy vyberajte vitamíny starostlivo a dávkujte ich podľa predpisu. Určite neužívajte obyčajné multivitamíny. V tehotenstve by ste mali vždy používať len vitamíny špeciálne určené pre tehotné.

Zloženie vitamínov by ste mali zakaždým poriadne skontrolovať na obale. Vždy by tam malo byť uvedené, ak nie je, informujte sa o zložení v príbalovom letáčiku. Konzumáciu podporných vitamínových prípravkov v tehotenstve by ste mali konzultovať so svojím lekárom. Podľa vášho aktuálneho zdravotného stavu vám odporučí vhodné vitamíny, nie všetky by mohli byť pre vás tie najlepšie.

V článku sú použité informácie z knihy Léčiva v těhotenství od Dr. Karla Vašuta a kolektívu (Computer Press, Brno 2007).
Článok bol vytvorený s pomocou farmaceutky Lucie Foldinovej.

22.7.2010 9:39| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist