Dlhodobé ochorenia

Rôzne srdcové ochorenia (zápal srdcového svalu, vrodené srdcové poškodenia) síce nie sú kontraindikáciou tehotenstva, je však nutné, aby budúca mamička bola vedená v špecializovanej poradni. Rozhodne sa odporúča ženy trpiace dlhodobým ochorením vyšetriť ešte pred otehotnením.

Asi najfrekventovanejšou skupinou žien sú diabetičky. Spravidla sú dlhodobo sledované a liečené. Je pravidlo, že týmto ženám sa rodia deti s vyššou pôrodnou hmotnosťou, okolo štyroch až piatich kilogramov a viac, čo už môže predstavovať aj pôrodnú komplikáciu. V priebehu gravidity sa vykonáva skríningové vyšetrenie cukrovky /OGTT/, a to v dvadsiatom štvrtom týždni tehotenstva – vtedy sa dá odhaliť i takzvaný tehotenský diabetes. V každom prípade matky diabetičky musia byť sledované v špecializovanej diabetologickej poradni v spolupráci s pôrodníkom.

Epilepsia takisto nie je kontraindikácia otehotnenia. Treba však upozorniť neurológa, ktorý pacientku lieči, na úmysel otehotnieť, aby prípadne upravil liečbu, odporučil režim a eventuálne sa vyjadril aj k priebehu pôrodu.

Pre vývoj plodu sú nebezpečné nielen niektoré antiepileptiká, ale aj samotný záchvat, pri ktorom žena môže zostať chvíľu v bezvedomí. Môže dôjsť k takzvanej hypoxii, ktorá môže ovplyvniť fyzický i mentálny vývoj plodu. U ťažkých epileptičiek je dôležitý nielen spôsob, ale aj vedenie pôrodu. V týchto prípadoch sa často prikračuje k cisárskemu rezu. Rovnako aj u kardiačok.

V prípade roztrúsenej sklerózy by sa mala žena na tehotenstvo pripraviť a tehotenstvo by sa malo načasovať podľa jej aktuálneho zdravotného stavu. Tehotenstvo sa opäť sleduje v spolupráci ošetrujúceho lekára s pôrodníkom. Gravidita je veľká záťaž pre organizmus ženy a jej imunitu, čo sa môže negatívne prejaviť aj pri tomto základnom ochorení.

Tieto pacientky by mali rodiť na pracovisku vyššieho typu, kde sú k dispozícii oddelenia jednotiek intenzívnej starostlivosti poskytujúce možnosti riešenia komplikácií v priebehu pôrodu alebo v popôrodnom období zhoršenia základného ochorenia.

Pri ochorení pečene, napríklad v prípade prekonanej žltačky (typu A, B,C), je nutné sledovať pečeňové testy, prípadne závažné stavy konzultovať s hepatológom.

22.5.2009 8:19| autor: Jarmila Jelínková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist