babyweb.sk > Dieťa > Výživa dieťaťa > Čo je najlepšie na detský smäd?
Čo je najlepšie na detský smäd?
Je leto a vaše dieťa je takmer stále smädné. Má však dostať napiť, až keď si pýta? A aké dôležité je to, čo pije?
U novorodenca tvorí tekutina až tri štvrtiny celkovej telesnej hmotnosti, s vekom jej podiel klesá. Zatiaľ čo dospelým sa odporúča vypiť denne 2,5 až 3 litre tekutín, detský organizmus má vyššiu spotrebu. Platí pravidlo: čím je dieťa menšie, tým viac tekutín na jeden kilogram hmotnosti potrebuje.
Čo piť
- Tekutiny podávané deťom by mali mať teplotu medzi 20 až 25 stupňami Celzia. Vychladené alebo, naopak, príliš horúce nápoje sú náporom na organizmus, ktorý môže horšie vyrovnávať veľké teplotné rozdiely. Základom je neperlivá stolová voda.
- Do prvého roku veku pediatri odporúčajú špeciálnu dojčenskú vodu, pretože obsahuje vhodný pomer rôznych dôležitých prvkov, ktoré bábätko potrebuje, napríklad jód, fluór.
- Starším deťom môžeme dávať i vodu z vodovodu alebo vlastnej studne s potvrdenou zdravotnou neškodnosťou. Problémom nie je ani ovocný sirup, avšak dostatočne zriedený.
- Na spestrenie môžete tekutiny doplniť ovocnými čajmi, 100 % ovocnými džúsmi (zriedenými vodou v pomere 1 : 1 vzhľadom na vysoký obsah prírodného cukru. Pre detské telo nie je totiž vhodný rýchly príjem neprimeraného množstva sacharidov.
- Mlieko medzi nápoje nepatrí. Obsahuje nielen tekutiny, ale dodáva telu i vitamíny, minerálne látky (predovšetkým vápnik) a živočíšne bielkoviny, preto sa považuje skôr za potravinu.
Čo nepiť
- Sladké limonády (veľké množstvo cukru, farbív, prípadne i kofeín – nič z toho sa pre deti nehodí), tie skôr než k doplneniu tekutín prispejú k zubným kazom a nadmernému príjmu energie.
- Minerálne vody vo väčšom množstve. Keď deti aktívne nešportujú, sú zdravé a nepohybujú sa dlhý čas v horúcom prostredí, nemá ich organizmus zvýšené nároky na príjem minerálnych látok. Minerálky stačí dieťaťu asi 300 ml denne (jeden pohár). Nezabúdajte však druhy minerálok striedať.
- Veľké množstvo koncentrovaného čierneho čaju alebo čiernej kávy. Kofeín má negatívny vplyv na nervový systém, nápoje sú výrazne močopudné, takže sa detský organizmus odvodňuje. Čierny čaj varte slabý a len jednu šálku denne.
- Bylinkové čaje s vyslovene liečebnými účinkami. Pri pravidelnej konzumácii by tieto účinky nemuseli na choré dieťa zabrať.
- Rozhodne alkohol! Ak pri rodinných oslavách ponúknete väčším deťom detské šampanské, stretnete sa s úspechom.
Koľko má dieťa vypiť?
To, či dieťa dostatočne pije, si môžete overiť z množstva a farby moču. Tmavá farba signalizuje začiatok dehydratácie. (Pozor! Niektoré potravinové doplnky môžu moč stmaviť.)
Nedostatok tekutín u detí môže spôsobiť únavu, bolesti hlavy, vyčerpanosť, neskôr v škole nepozornosť. Pri dlhodobom zlom pitnom režime dochádza i k ochoreniam obličiek a celkovému kolapsu.
U malých detí príjem tekutín rodičia skontrolujú, horšia situácia nastáva práve v školskom veku, keď deti zabúdajú piť a niekedy i celé predpoludnie vôbec nepijú. Hovorte o tom so svojimi potomkami, poproste učiteľov, aby dozreli na pravidelný príjem tekutín.
Mal by sa rozdeliť rovnomerne do menších dávok v priebehu celého dňa.