babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Načo sú masáže a iné terapie
Načo sú masáže a iné terapie
Masáž je liečebný a relaxačný úkon zároveň. Jej cieľom je priaznivé ovplyvnenie miestnych i celkových stavov, ťažkostí a zmien, ktoré vyvolala choroba, zranenie alebo námaha.
Prispieva k podpore fyziologických pochodov, k posilneniu zdravia a k zvýšeniu celkovej odolnosti organizmu.
Pojem „masáž“ je odvodený od gréckeho slova „massó“, čo znamená stláčať, miesiť. Slovný základ sa objavuje vo francúzskom „masser“, ktoré má rovnaký význam a aj zásluhu na „zmedzinárodnení“ tohto výrazu.
Raz som chcela svoju štvorročnú dcérku pobaviť, trochu ju „ponaťahovať“, a napadla mi taká hlúpostička: vzala som jej hlavu do dlaní, zľahka a rýchlo som jej šúchala líčka a vravela som pri tom: „Masáááž, masáááž.“ Ibaže účinok bol opačný! Namiesto smiechu sa rozfňukala a protestovala: „Nie, nie, ja nemasám!“
Mechanizmus pôsobenia masáže
Účinok masáže sa lokálne prejavuje na koži a v jej orgánoch, v krvnom riečisku, v lymfatickom systéme, v šľachách a kĺbových puzdrách i v periférnom nervstve.
Najprv sa úplne mechanicky odstránia povrchové zrohovatené kožné vrstvy, čím sa uvoľnia vývody mazových a potných žliaz a koža potom lepšie „dýcha“.
Priaznivým ovplyvnením odtoku žilovej krvi sa urýchľuje odstraňovanie nepotrebných produktov látkovej premeny, cielená masáž napomôže uvoľnenie, vstrebanie i odplavenie usadenín.
Podporou krvného obehu sa zvýši svalová výkonnosť a urýchli zotavenie unaveného svalu.
Celý organizmus sa lepšie prekrvuje, čo sa prejaví na mnohých orgánoch. Napríklad lepším prekrvením obličiek stúpa tvorba moču, zlepšuje sa výmena vzduchu v pľúcach, podporí sa i tkanivové dýchanie, uľahčia sa termoregulačné pochody.
Masáž pôsobí osviežujúco pri únave, celkovo upokojuje, alebo, naopak, podľa zvolenej techniky tonizuje, zlepšuje spánok a pod.
V praxi sa masáže využívajú v zdravotníctve, t. j. ako liečebná procedúra, alebo ako súčasť služieb, čiže skôr ako relaxačný úkon.
Treba vedieť, čo od masáže očakávame, a podľa toho zvoliť zariadenie i terapeuta. Rovnako ako pri väčšine podobných služieb je dobré rozhodnúť sa na základe osobného odporúčania alebo predbežného pohovoru.
Nehanbite sa opýtať na cenu úkonu, vzdelanie terapeuta, jeho prax, dĺžku procedúry, jej priebeh, účinky i možné reakcie.
Pri masáži odhaľujete svoje telo a dovolíte druhému človeku, aby sa vás dotýkal. Preto je nevyhnutná dôvera v jeho schopnosti a snahu vám pomôcť. Aj on potrebuje spätnú väzbu. Je dobré povedať, ak napríklad máte počas procedúry pocit chladu, potrebujete ísť na toaletu, niektoré hmaty vnímate ako bolestivé, alebo, naopak, príjemné a uvoľňujúce.
Osteopatia
Ďalšia manuálna terapia je u nás menej známa osteopatia. Táto metóda vníma ľudské telo ako stroj a ochorenia vznikajú vo chvíli, keď niektorá časť tela nie je dobre nastavená. Autor metódy dospel k názoru, že manipuláciou sa dá znovu nastoliť rovnováha – a tým príslušnú chorobu vyliečiť.
Osteopat používa rôzne techniky. Masážou mäkkých tkanív uvoľňuje napäté svaly a podporuje krvný obeh. Nenásilnými opakovanými pohybmi kĺbov zväčšuje ich pohyblivosť a znižuje napätie okolitých svalov.
Osteopatická liečba môže pomôcť aj tehotným ženám, ktoré v dôsledku zmeny držania tela trpia bolesťami chrbta.
Akupunktúra
Pozrime sa ešte na jednu alternatívnu liečebnú metódu – určite hneď budete vedieť, o čo ide, keď poviem, že okrem rúk využíva aj ihly. Akupunktúra má svoje korene v starovekej Číne, kde lekári pacientom vpichovali drobné ihly do určitých bodov na koži. Tieto akupunktúrne body ležia na neviditeľných energetických dráhach, takzvaných meridiánoch, ktoré sú spojené s vnútornými orgánmi. Ihly údajne uvoľňujú, zvyšujú alebo znižujú tok energie zvanej „čchi“ v meridiánoch.
Jedna z doktrín tradičného čínskeho lekárstva chápe telo ako rovnováhu dvoch protikladných, hoci vzájomne sa doplňujúcich prirodzených síl zvaných jin – ženská energia a jang – mužská energia. Energia jin je pasívna a upokojujúca a predstavuje tmu, chlad, vlhkosť a uvoľňovanie. Energia jang je aktívna a stimulujúca a predstavuje svetlo, teplo, sucho a sťahovanie.
Nerovnováha energií jin a jang sa považuje za príčinu ťažkostí. Napríklad nadbytok jangu môže spôsobiť akútne bolesti, bolesť hlavy a vysoký krvný tlak, priveľa energie jin môže vyvolať pocit chladu, výtoky, zadržiavanie tekutín a únavu.
Akupunktúrna diagnostika a terapia sa zameriavajú na rozpoznanie akejkoľvek nerovnováhy a jej nápravu pomocou vpichovania ihiel do príslušných bodov.
Možností, ako uľaviť od bolestí a ťažkostí, je teda celý rad. Všetky terapie sú overené a naozaj fungujú. Záleží však na tom, kto a ako ich vykonáva, a – pravdaže – na konkrétnom probléme, pre ktorý prichádzame.