Nechcem byť ako moja matka

„Pri najmenšom probléme kričí“, „každé ráno musím piť čierny čaj, aj keď ho neznášam“, „musím chodiť na balet, hoci mi to vôbec nejde.“
To sú postrehy mladej ženy, ktorá si už od strednej školy zapisovala, čo jej prekáža na vlastnej matke.
Prečo? Aby sa tak nesprávala k svojim deťom. Dnes má tridsaťpäť, má dve deti a občas si svoj denník otvorí. S hrôzou si však začína uvedomovať, že robí presne to, čo na svojej mame tak neznášala.

„Každá matka býva pre svoju dcéru prvým vzorom ženy. Jej správanie má v dospievaní a dospelosti dcéry vplyv na to, ako sa bude správať a čo bude očakávať od ostatných žien. Je úplne prirodzené, že dcéry od matky preberú niektoré vzorce jej správania,“ hovorí psychologička Petra Vondráčková. Problém nastáva, keď žena zistí, že sa niektoré prvky matkiných reakcií, ktoré sa jej nepáčia a v detstve ich opakovane kritizovala, začínajú postupne objavovať i v jej správaní.

Čo robiť, aby sa z nás nestala naša matka?

1. krok: uvedomiť si, čo treba zmeniť
Prvý krok k tomu, aby sa žena nestala kópiou svojej matky, je uvedomiť si tie prvky matkinho správania, ktoré jej v detstve prekážali. Matka vás v zime nepúšťala von, aby ste neprechladli? Mali ste toľko záujmových krúžkov, že ste nikdy nemali čas na kamarátov? A čo vy, nesprávate sa rovnako k svojim deťom?
Väčšinou je veľmi ťažké si v dennom zhone uvedomiť, čo vlastne robíte „rovnako zle“ ako vaša matka. Urobte si čas a začnite spomínať, čo ste ako malá nemali rada, čo ste neznášali. Potom si uvedomte, ako na tieto situácie reagujete vy.
„Niekedy žena zistí, že jej matka iným spôsobom reagovať nemohla, porozumie jej správaniu a začne ho akceptovať. Keď však zistí, že je v danej situácii vhodnejšia iná reakcia, treba sa tomu podriadiť,“ odporúča Petra Vondráčková.

2. krok: nájsť si variant správania
„Bohužiaľ, nestačí len vedieť, čo je zle, ale je nutné mať aj predstavu, aké správanie je vhodnejšie. V druhej fáze si teda treba zmapovať, ako inak sa dá v určitej situácii správať, a vybrať si ten najprijateľnejší variant.
Informácie o detskej výchove sú čoraz dostupnejšie. Porozmýšľajte preto, či nemôžete na situácie reagovať inak, samozrejme, lepšie.

3. krok: nácvik vybraného správania
„Keď zvolíte vhodnú reakciu, ostáva už sa len vybrané správanie naučiť a vo vhodných situáciách si ho skúšať. Spočiatku treba veľkú dávku trpezlivosti, pretože naučiť sa novému správaniu ide mnohokrát pomalšie, než sa očakáva, a túto snahu často komplikuje tendencia opakovať staré vzorce správania. Ale s trochou usilovnosti a vytrvalosti možno vytýčený cieľ dosiahnuť,“ uzatvára psychologička.

28.5.2009 12:49| autor: Michaela Mazancová
Viac o téme: detimatkamatkyžena

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist