Klimatizácia nám môže spôsobiť rad problémov

V parných dňoch sú klimatizovaná miestnosť či auto iste príjemné. Striedanie vysokých a nízkych teplôt však pre náš organizmus predstavuje nečakanú záťaž. Tá sa môže prejavovať veľmi prekvapivými spôsobmi.

Znášajú tehotné ženy a malé deti klimatizáciu horšie?

Na dospelých aj deti má klimatizácia dosť podobný vplyv. Niektorí dospelí znášajú teplotné výkyvy dokonca horšie než deti, ale aj tak platí, že deťom môže nesprávne používaná klimatizácia privodiť zdravotné problémy. V lete sa lekári stretávajú skôr s prehriatim dieťaťa než s jeho podchladením. Jedným z častých prejavov prehriatia dojčiat sú potom potničky.

Syndróm klimatizácie/syndróm nezdravých budov

Je klimatizácia škodlivá? A aký vplyv na náš organizmus vlastne má? Hoci pobyt v klimatizovaných miestnostiach, obchodoch a automobiloch je chvíľu príjemný, časté striedanie rôznych teplôt nám nakoniec môže pekne znepríjemniť život. Dôvodom môže byť skutočnosť, že mnoho z nás túto „vymoženosť“ nevie správne používať. A práve to je príčinou poškodenia zdravia.
Zdravotné problémy, ktoré môže striedavý pobyt v teple a chlade spôsobiť: angíny, opakované ochorenia horných dýchacích ciest, astma, zhoršenie alergií alebo ich naštartovanie, suché a podráždené oči, bolesti kĺbov, nádcha, suchý a dráždivý kašeľ, bolesti hlavy, zablokovaná krčná chrbtica, depresívne stavy.

Ako týmto zdravotným problémom predchádzať?

Hovorí sa, že ideálna teplota vnútri miestnosti sa pohybuje v rozmedzí 21-22 °C. Je však skutočne taká príjemná? V horúcich letných mesiacoch, keď je vonku okolo tridsať stupňov, je príliš nízka a predstavuje pre organizmus záťaž. Oveľa lepšie by sme znášali teplotný rozdiel iba 5-7°C. Ak je teda vonku 31°C, potom by na termostate malo byť nastavených minimálne 24°C, ideálne dokonca o 2 až 3 stupne viac.

Časté prechody medzi rôzne teplými miestnosťami prinášajú nášmu organizmu teplotný šok, ktorý môže mať na naše zdravie dokonca zásadný vplyv. V tomto ohľade sú potom na tom najhoršie hlavne malé deti. Dôležité je tiež držať sa toho, aby pre vás bola zvolená teplota príjemná. Každý z nás je iný – aj teplotu okolitého prostredia vnímame rozdielne.

Vplyv vzduchu na psychiku a náladu

Pschychológovia (a lekári vôbec) často poukazujú na to, že nastavenie teploty klimatizácie a spôsob vetrania v miestnostiach sa opakovane stávajú predmetom hádok a nezhôd tak na pracovisku, ako aj doma. To, samozrejme, vedie k nižším pracovným výkonom, nesústredenosti a celkovej napätej atmosfére v danej skupine ľudí. Vzhľadom na nemožnosť otvárať okná pre klimatizáciu prežíva rad jedincov psychickú traumu spojenú s pocitmi klaustrofóbie a obmedzovania osobnej slobody.

Nezabúdajte vetrať a zvlhčovať vzduch

Keď je niekde klimatizácia, ľudia často zabúdajú na správne vetranie miestnosti a prísun čerstvého vzduchu. Klimatizácia síce zaistí príjemnú izbovú teplotu, ale príliš veľa čerstvého vzduchu nie. Nezabúdajte tiež na časté vetranie. Predídete tým bolestiam hlavy, únave a nesústredenosti. V klimatizovaných priestoroch človek navyše necíti takú silnú potrebu piť ako pri pobyte na slniečku. Samotná klimatizačná jednotka tiež vysúša vzduch, preto je dôležité dodržiavať pitný režim a nezabúdať zvlhčovať ovzdušie v miestnosti.

Malé opakovanie:

– teplotu nastavte priemerne o päť stupňov nižšiu, ako je vonku – tým predídete nachladnutiu, nádche, angínam, bolestiam kĺbov, zablokovanej chrbtici a inému
– vetrajte – znížite riziko nesústredenosti, ospalosti, klaustrofobickej úzkosti
– dodržujte pitný režim
– zvlhčujte vzduch
Cena klimatizácie pre domácnosť sa pohybuje v hodnote do 750 eur.

Zaujímavosť na záver – história klimatizácie

Už v starovekom Ríme bolo ľuďom teplo, a tak vymysleli chytrý systém, ako znížiť teplotu v niektorých budovách prominentov. Voda z akvaduktov bola vedená ich stenami a tak chladila domy. Podobnú technológiu používali v stredovekej Perzii, kde v horúcom období na chladenie budov slúžili „chytače vetrov“. Boli to veže, ktoré viedli vzduch cez cisternu s vodou, čím sa schladil. Až potom bol nasmerovaný do obytných miestností. Moderná klimatizácia sa potom vynorila spolu s rozkvetom vedy v devätnástom storočí. Prvýkrát bola vo väčšom meradle elektrická klimatizácia použitá v roku 1902 a jej autorom bol Willis Haviland Carrier.

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wind_tower
http://www.lepebydlet.cz/stavebnictvi/klimatizace-a-zdravi/
http://fridgetech.com/lg_airconditioning/lg_artcool/

Na Babywebe tiež nájdete:

Ako s bruškom prežiť leto?
Bábätko v lete
Úpal, slnečný úpal a mdloby z horúčavy

4.7.2011 8:46| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist