„Slabé“ materské mlieko

OTÁZKA TÝŽDŇA Môžem mať „slabé“ materské mlieko? A môžem to nejako zmeniť k lepšiemu? Eva

Názor odborníka:

Slabé mlieko je nesprávny termín, podľa opisu vašej situácie skôr došlo k takzvanej hyperlaktácii, t. j. príliš časté dojčenie, keď prsia nestihnú vytvoriť zásobu tučného plnohodnotného mlieka, takže dieťaťu prakticky stále ponúkate tzv. predné mlieko, ktoré je veľmi málo tučné a nutrične pre dieťa nevýznamné.

Pokúste sa predĺžiť čas dojčenia aspoň na 2,5 hodiny, aj dieťa si potrebuje prispôsobiť veľkosť žalúdka pre väčšie množstvo mlieka. Množstvo mlieka môžete ovplyvniť aj homeopatikom Ricinus communis 5Ch. Berte ho štyrikrát denne po troch guľôčkach. Existujú aj akupresúrne body na tele, ktoré sa stláčajú a reflexívne vyvolávajú viac mlieka.

Simona Lazzari – detská sestra

Materské mlieko je kvalitné aj u podvyživených žien, čo u nás nehrozí. Skôr stále pretrvávajú mýty o dojčení a toto je jeden z nich – slabé mlieko… Čo sa týka životného prostredia a jeho vplyvu na kvalitu materského mlieka, platí, že výhody dojčenia stále prevažujú nad eventuálnymi nálezmi v materskom mlieku, ako sú bifenyly, cudzorodé látky atď.

Navyše, práve materské mlieko svojím jedinečným zložením, naopak, znižuje vplyv cudzorodých látok na organizmus dieťaťa. Okrem toho sa zloženie materského mlieka mení podľa potrieb rastúceho dieťaťa.

MUDr. Anna Mydlilová – Laktačná liga

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist