babyweb.sk > Chcem dieťa > Ovulácia a plodné dni > Meranie bazálnych teplôt
Meranie bazálnych teplôt
Bazálna teplota je teplota, ktorú si môžete namerať v pokoji, ak ste zdravá. Telesná teplota nie je stála, mení sa počas dňa i v priebehu menštruačného cyklu.
Táto skutočnosť sa využíva na stanovenie ovulácie a obdobia, ktorý je najvhodnejší na oplodnenie. Pri tejto metóde stanovenia plodnosti je dôležité, aby bol menštruačný cyklus pravidelný.
Merať teplotu je možné v ústach, konečníku alebo pošve, je však dôležité merať ju vždy:
- na rovnakom mieste
- rovnakým teplomerom
- v rovnakom dennom čase, najlepšie v pokoji po prebudení
V pošve a konečníku je teplota vyššia ako v ústach. Na meranie je možné použiť digitálny alebo ortuťový teplomer. Digitálny teplomer pracuje rýchlejšie, ale je menej presný. Ortuťový teplomer je presnejší, ale meranie trvá najmenej päť minút. V ústach sa teplota môže merať po celý čas cyklu, v pošve sa začína meranie deň po skončení menštruácie. Výsledky namerané v pošve sú stabilnejšie.
Čítajte tiež:
Je dôležité si teplotu starostlivo zaznamenávať do kalendára alebo do grafu, kde jedna os predstavuje čas a druhá teplotu. Tesne pred ovuláciou teplota zvyčajne mierne klesne, po ovulácii vplyvom vyplavovania hormónu progesterónu stúpa. Aby ste sa vo vlastnej krivke bazálnej teploty ľahko vyznali, je dobré robiť si záznamy aspoň tri mesiace.
Namerané výsledky môžu byť ovplyvnené:
- chorobou
- meraním v inom čase než zvyčane
- inými okolnosťami spánku (iná posteľ, teplejšie pyžamo, či spíte sama, či s partnerom, iná teplota v izbe)
- alkoholom v krvi alebo príliš krátkym spánkom
Ak teplota kolíše alebo počas cyklu nestúpa, môže ísť o anovulačný cyklus, počas ktorého sa vajíčko z vaječníka neuvoľní.