babyweb.sk > Krstné mená > Inšpirujte sa dievčenskými menami zo zámoria
Inšpirujte sa dievčenskými menami zo zámoria
Prechádzate kalendár odpredu dozadu a späť a stále sa nemôžete rozhodnúť, ako pomenujete svoje dievčatko? Možno vás inšpiruje naša malá hitparáda desiatich „naj“ amerických mien a ich slovenských ekvivalentov:
1. Emma – Ema
V USA najpopulárnejšie dievčenské meno Emma sa aj u nás presadzuje čoraz viac – nachádza sa v prvej dvadsiatke najfrekventovanejších dievčenských mien.
Meno Ema má pôvod v nemeckom mene Erma a odvodzuje sa z mien Ermgard, Ermenhild, Ermintrude a pod. Znamená „veselá“, „všadeprítomná“, ale aj „starostlivá“.
Medzi známe Emy, Emky, Emušky sa zaraďuje:
- slávna speváčka Ema Destin
- Emma Darwin – manželka Charlesa Darwina
- slovenská spisovateľka Emma Tekelyová
2. Isabella – Izabela
Možno vás prekvapí, že si toto krásne a vznešene znejúce meno v Spojených štátoch vybojovalo medzi najobľúbenejšími menami striebornú medailu. Je to španielska podoba pôvodom hebrejského mena Alžbeta (ktoré sa v tomto článku objavilo tiež), ktoré znamená „Boh je moja prísaha“. Ďalšou odvodeninou mena Alžbeta je česká Eliška.
Slávne Izabely:
- mnohé vladárky a princezné (anglická kráľovná, španielska kráľovná…)
- herečky Isabella Rosellini a Isabelle Adjani
- slovenská módna návrhárka Izabela Komjati či prvá slovenská botanička Izabela Textorisová.
3. Emily – Emília
Anglickú Emily pozná slovenčina ako Emíliu, Milku či Milušku. Podľa významu svojho mena by mala byť horlivá, pracovitá, súťaživá… Okľukou sa tak vraciame k prvému tu uvedenému menu, lebo skrátenou podobou mena Emílie je aj Ema (ale iba v domácej podobe, pôvod mena je iný).
V našej krajine meno Emília najviac preslávila herečka Emília Vášáryová a je všeobecne obľúbené skôr v staršej generácii. Aspoň zatiaľ.
4. Madison – Mad(d)ison
Toto meno sa v krajinách hovoriacich po anglicky používa pre chlapcov aj dievčatá. Vyvinulo sa z označenia „syn mocného bojovníka“ a na počudovanie je populárnejšie u dievčat než u chlapcov. Jednoducho asi pekne znie a dievčatkám pristane…
Madison nie je len krstné meno alebo priezvisko (napríklad James Madison – štvrtý prezident Spojených štátov amerických), ale aj miestny názov: hlavné mesto amerického štátu Winconsin, slávna scéna Madison Square Garden v New Yorku…
5. Ava – Avelina, Evelína
Toto meno preslávila hlavne pôvabná americká hrečka päťdesiatych rokov Avar Gardner a jej kolegyne Ava Bellamy a Ava Guadet.
Je to meno nejasného pôvodu. Je buď skrátenou formou stredovekých germánskych mien začínajúcich sa na avi, interpretuje sa ako žiadaná, očakávaná. Alebo to môže byť variant pre Evu, alebo skrátené židovského meno Avigail. V gréckej mytológii bola Ava nymfou Kithairona. V perzštine sa vysvetľuje ako hlas a zvuk.
V našich končinách spočítame ženy s menom Ava na prstoch jednej ruky. Podobne málo je u nás mien Avelina či české Evelína. Je to meno keltského pôvodu (Eibhlin) a znamená „radosť“, „svetlo“.
6. Olivia – Olívia
Toto meno latinského pôvodu je na prvý pohľad všedná záležitosť: oliva, olivovník, pestovateľka olív. Keď si však uvedomíme, aká dôležitá bola táto plodina pre blahobyt celého staroveku, je zrejmé, aké nositeľka tohto mena predstavovala ušľachtilé vlastnosti: plodnosť, krásu, dôstojnosť…
Niekedy sa pôvod tohto mena nesprávne interpretuje ako ženský variant mena Oliver, ktorého pôvodu nie je jasný.
Asi najslávnejšou Olíviou je americká speváčka Olivia Newton John, známa z muzikálu Pomáda. V slovenčine môže mať toto zaujímavé meno domáce podoby Lívia, Ola…
7. Sophia – Sofia
Sofia je múdrosť sama (z gréckeho sophia). Toto meno sa skrýva aj v menách Žofia, Múdroslava a Soňa.
Meno Sophia preslávili okrem mnohých šľachtičných a kráľovien aj talianska herečka Sophia Loren a francúzska herečka Sophie Marceau. William Styron vniesol meno Sofie do nášho povedomia prostredníctvom hlavnej hrdinky svojho románu o hrôzach holokaustu Sofiina voľba.
Slovo sophia je tiež jedným z koreňov slova „filozofia“ – láska k múdrosti.
8. Abigail
„Prameň radosti“, „otcova radosť“ je význam tohto biblického mena hebrejského pôvodu (z Abígail). V slovenčine ostáva buď nesklonné. U nás sa však toto zaujímavé meno, ktoré si určite zaslúži viac pozornosti, používa len zriedka. Zdrobneniny sú Abby, Abinka, Gail…
Medzi nositeľkami tohto mena nájdeme:
- bývalú prvú dámu USA Abigail Adams
- herečku Abigail Spencer
- mladučkú britskú herečku Abigail Stone…
- Abigail (taliansky Abigaile) je tiež postava v opere Nabucco od Giuseppe Verdiho…
9. Elizabeth – Alžbeta
Elíšebah je meno hebrejského pôvodu a rovnako ako Izabela a Eliška znamená „Boh je moja prísaha“ alebo „Bohu zasvätená, zasľúbená“. Za obdobu tohto mena možno považovať aj Svätoslavu.
Medzi domáce podoby mena Alžbeta patrí Beta, Betka, Betuša, Betulienka, Beti.
Najslávnejšie Alžbety:
medzi nositeľkami tohto mena sa nájde množstvo svätých, panovníčok (medzi nimi aj Alžbeta Bavorská, prezývaná Sisi, manželka Karola IV. Alžbeta Pomoranská alebo súčasná britská kráľovná Alžbeta II.), uhorská grófka Alžbeta Bátoriová alebo Čachtická pani, americká herečka Elizabeth Taylor, britská herečka a modelka Elizabeth Hurley…
10. Chloe – Chloé
Po grécky khloé znamená mladé dievča, mladý výhonok a je symbolom plodnosti.
Meno je známe z gréckej mytológie ako vedľajšie meno bohyne Demeter. Chloe nájdeme aj medzi speváčkami, herečkami (napr. Chloë Annett z Červeného trpaslíka), francúzska módna značka Chloé…
Toto meno je populárne nielen v Spojených štátoch amerických, ale aj vo Veľkej Británii, konkrétne v Severnom Írsku je úplnou jednotkou.
Používa sa i v písanej podobe Chloë, Cloe alebo Chloé