Je dobré dať dieťa do jaslí?

„Jasle by si deti nevymysleli, zato škôlku áno,“ tvrdieval nestor detských psychológov profesor Zdeněk Matějček. Za pravdu mu dáva prax aj odborníci. Veď v jasliach sa páči len piatim percentám detí, zatiaľ čo v škôlke až 95 percentám detí.

„Jasle sú iba núdzové riešenie. Je to potreba rodičov,“ vysvetľuje psychológ Jaroslav Šturma, predseda Českomoravskej psychologickej spoločnosti. „Naopak, škôlku deti potrebujú na svoj plný rozvoj, potrebujú poznávať svojich vrstovníkov.“

Prvé tri roky

Pre dieťa je počas prvého roka života najdôležitejšie, aby sa mu niekto láskyplne venoval, aby bolo v chránenom prostredí najbližšej rodiny. V tomto období sa tvorí nosný vzťah, ktorý bude dieťa sprevádzať celým jeho vnútorným i spoločenským životom. (Odborne sa tento vzťah nazýva citové priľnutie alebo po anglicky attachment alebo boxing). Počas druhého roku života toto puto dozrieva a upevňuje sa.

Musím ísť do práce, čo mám robiť?

amozrejme, spomenutý ideál prírody nie je v súčasnosti jednoduché dodržiavať. Spoločnosť nás tlačí často tam, kam možno vôbec nechceme, ale, žiaľ, musíme. Späť do práce. A čo ďalej s dieťaťom?

Najdôležitejšie je dieťa na chvíle, keď bude bez vás, postupne zvykať. Nástup do práce si naplánujte až po šesťtýždennej adaptačnej lehote, keď si dieťa na škôlku alebo jasle zvyká. Ak za toto obdobie nezmizne úzkosť, určite do práce nenastupujte. Vaše dieťa je priorita číslo jeden. Keď sa budete správať citlivo, nástup do kolektívu dieťaťu uľahčíte. Buďte tiež dôslední a plňte sľuby, ktoré ste dieťaťu dali.

Nesmieme zabudnúť ani na dôležitú úlohu otecka alebo ďalších najbližších. Tí dávajú mamičke priestor na návrat do práce. Do troch rokov je však pre dieťa ideálne byť v kruhu najbližšej rodiny, najviac to rešpektuje jeho prirodzenosť.

Jasle a škôlky nie sú

Nedostatok jaslí a škôlok by podľa doktora Šturmu mohli riešiť dnes toľko diskutované minijasle alebo priateľská výpomoc. Jeden vychovávateľ by sa však nemal starať o viac než tri deti. Dôležitejšie než vzdelanie vychovávateľa a dokonalé hygienické podmienky je však jeho vzťah k deťom.

Malé deti nepotrebujú žiadnu špeciálnu výuku. V minijasliach alebo v rámci priateľskej výpomoci so strážením by mal stačiť zdravý rozum a ak je to možné, osobná skúsenosť s materstvom. Je to vždy na zvážení, lebo nakoniec je to zodpovednosť rodiča, kam dieťa dá.

Jasle a stres

Z výskumov vyplýva, že deťom v jasliach sa viac vyplavuje stresový hormón sérotonín.

  • Štyri hodiny denne v jasliach znamenajú pre dieťa záťaž, s ktorou sa do zaspatia vyrovná (sérotonín klesne).
  • Viac než štyri hodiny denne v jasliach spôsobia taký nárast sérotonínu, aký detský organizmus nedokáže odbúrať. Znamená to, že dieťa žije v trvalom strese. To môže viesť k dlhodobým problémom rôzneho druhu.
28.2.2010 9:47| autor: Magdalena Holancová
Viac o téme: detidieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist