Prestávajú sa muži milovať?

„Muži sa odmietajú milovať a tým i plodiť deti. Svoju sexuálnu energiu vybíjajú vo fitcentrách alebo pri iných športoch a o sexuálny život strácajú záujem,“ tvrdí psychologička Tamara Cenková.
„Zopár som ich dokonca počula prehlásiť, že robiť deti je veľká otrava,“ dodáva.

Čím si to vysvetľujete?

Dnešná doba už je taká. Ženy preberajú mužské role a zároveň pribúda mužov so ženskými rysmi, pribúda mužská neplodnosť a nechuť sa rozmnožovať a milovať. Prečo muži tak často vybíjajú svoju energiu športom a na sex im neostáva sila a ani chuť?

Šport je pre niektorých mužov naozaj náhražka sexu. Naviac si muž často práve medzi ostatnými mužmi dokazuje, že je skvelý.

Pochváli ho ale niekto doma, keď predvádza sexuálny výkon? Sú muži, ktorí naozaj potrebujú počuť aj po pätnástich rokoch, že sú skvelí milenci.

Naviac endorfíny, hormóny dobré nálady, si vyplavia pri športe a tak už nemajú potrebu ďalšej aktivity.

Majú ženy bojkotovať športové aktivity partnerov?

Nie, nie. Predovšetkým by som odporúčala o celej situácii hovoriť alebo sa ísť poradiť. Je veľká škoda, že sa ľudia okolo 30 – 35 milujú z povinnosti jedenkrát za 14 dní. A dnes to nie je nič výnimočné.

Je to tak dôležité?

Vzťah je ako oheň: keď neprikladáme, uhasína. Každý vzťah potrebuje nové podnety – nových priateľov, nové aktivity, a to počas celej doby vzťahu.

Ak vymeníme jeden vzťah za iný, je dobré sa zamyslieť, či len nehľadáme nové podnety a rozmery. Ideme za ďalším dobrodružstvom namiesto toho, aby sme premýšľali, čo pre súčasný vzťah môžeme urobiť.

Ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje mužskú sexualitu, je pracovné vyťaženie mužov. Na jednú stranu je toto chovanie v poriadku – snažia sa „uloviť čo najväčšieho mamuta“, ale mali by sa naučiť rozdeliť si čas medzi prácu, lovenie mamuta a rodinu.

Takže ak nie je náš partner schopný naplánovať si čas i pre nás, využime všetky dostupné prostriedky a začleňme ho do diania rodiny. Ale nezabúdajme ho za jeho aktivitu chváliť.

A ako proti nude v posteli?

Univerzálny recept, ako byť pre muža stále príťažlivá, neexistuje. V každom prípade by však partneri nemali mať strach o sexe hovoriť. Dosť často sa stretávam s tým, že partneri majú o milovaní, erotike, sexe odlišné predstavy, ale nie sú schopní sa o ne podeliť, a už vôbec nie splniť.

Každý príklad je trochu vrtkavý, ale i tak si dovolím sex prirovnať k príprave dobrého jedla. Čo všetko musíme urobiť, aby sme sa dobre najedli? Najprv vymyslíme, čo budeme variť. Skontrolujeme chladničku, komoru a mrazničku. Čo chýba, dokúpime. Stále myslíme, ako budeme variť a ako naše jedlo bude chutiť. A čo keby partneri urobili to isté so sexom? Mali by si najskôr povedať, ČO BUDEME VARIŤ?!

Dokážeme však o svojich sexuálnych potrebách hovoriť?

Pre niektoré páry je aj v dnešnej dobe sex tabu. Partneri nie sú schopní sa o svojich potrebách a túžbach porozprávať. A tak sa stane, že prežijú spolu nejaký rok a zrazu príde iný/iná, ktorý/á naše predstavy naplní. Ako bojovať s vlastnou hanblivosťou?

Ak nie sme schopní spolu otvorene hovoriť, môžeme si napísať list alebo mail. U písania si môžeme slová dôkladne premyslieť. Svoje pocity môžeme napríklad nahrať do mobilu a nahrávku pustiť partnerovi.
Možností je veľa. V každom prípade by taký rozhovor nemal byť ponižujúci. Pri takomto rozhovore neexistuje víťaz a ani porazený.

Ako ale zároveň ponechať tejto téme určitú mieru intimity?

Sex a láska sú dve odlišné veci. Lásku v sebe môžeme nosiť celý život, ale pritom s dotyčným nemusíme mať nikdy sex.
Intimita je hranica môjho života, kam už nechcem nikoho pustiť, a to aj v partnerskom súžití. Každý by si mal ponechať svoju 13. komnatu. Prečo nie. Záhady bolo vždy veľmi príťažlivé.

Vaše návody znejú veľmi jednoducho

Rada by som v tejto súvislosti pripomenula, že aj keď rôzne revolúcie urobili za posledné dva storočia so spoločnosťou divy, zabudli urobiť divy s našou psychikou. Sme stále naprogramovaní tak, ako boli naši predkovia v jaskyniach: žena by mala rodiť a starať sa o rodinu a muž oplodňovať a loviť mamuty.

Ibaže dnes niektoré ženy rodia, starajú sa o rodinu, lovia mamuta a niektorí muži už neplodia, ani nelovia mamuta.

Ako keby muži prežívali krízu vlastnej identity

Generácia dnešných tridsiatnikov v našej spoločnosti má rodičov, ktorí boli vychovaní v hlbokej totalite. Totalita naučila ženy preberať role mužov a rovnakým spôsobom sa chovala i k malým chlapcom. Zákazy a rozkazy sprevádzali chlapcov už od perinky.

Chlapec je však od prírody zvedavý, potrebuje poznávať, diskutovať, bojovať a to všetko bolo zakázané. V takom prostredí samozrejme žili i dievčatá a videli, ako sa otec podieľa na chode domácnosti. Mamka velí a otec sa podriaďuje, aby mal pokoj. A väčšina týchto detí si svoje návyky preniesla aj do súčasných vzťahov. Muži v dnešnej dobe majú veľký priestor pre všetko, čo ich rodičia nemohli, ale keď ich nebrzdia rodičia, brzdí ich partnerka.

14.6.2010 8:46| autor: Jarmila Jelínková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist