babyweb.sk > Po pôrode > Dojčenie a strava po pôrode > Najčastejšie problémy pri dojčení > Najčastejšie problémy pri dojčení
Najčastejšie problémy pri dojčení
Dojčíte, alebo sa len chystáte? Trápi vás nedostatok mlieka, či neviete, ako sa starať o svoje bradavky? Nezúfajte! Nie ste v tom sama. Podobné problémy trápia takmer každú dojčiacu matku. Ponúkame vám preto pár užitočných rád.
Nedostatok mlieka
U niektorých žien sa nevytvorí mlieko vôbec alebo len málo. Tam je na mieste v správnom momente začať s prikrmovaním dieťaťa, aby nedošlo k nadmernej strate na váhe a dehydratácii dieťaťa, ktorá môže byť pre neho nebezpečná. U niektorých žien sa len nástup laktácie oneskorí a prikrmovanie je prechodné.
Dieťa nesaje
Pre efektívne satie musí dieťa poriadne otvoriť ústa, musí mať jazyk cez dolné ďasno a bradavka i s celým dvorcom musí byť zasunutá čo najhlbšie do úst dieťaťa. Prekonanie týchto problémov vyžaduje veľké skúsenosti zdravotníckeho personálu, ktorý matke pomáha. V týchto situáciach môže pomôcť tréning satia dieťaťa pomocou prstu, ktorý dáme do ústnej dutiny a tak simulujeme satie.
Ploché alebo vpáčené bradavky matky
Tieto matky by mali nosiť pred pôrodom v podprsenke špeciálne formovače. Po pôrode by tieto matky mali svoje bradavky pred každým dojčením vytvarovať. Ak sa prikladanie nedarí a dieťa nemôže bradavku správnym spôsobom uchopiť, môže sa použiť iná pomôcka, tzv. kontaktný kryt.
Poškodenie bradaviek pri dojčení
Ak dieťa nie je k prsníku priložené správnym spôsobom, ľahko poškodí matkinu bradavku a vznikajú bolestivé praskliny. Tie znepríjemňujú každé priloženie dieťaťa a negatívne tým ovplyvňujú dojčenie, cez ne môžu tiež vstúpiť infekcie do prsníka a spôsobiť zápal.
Tieto praskliny sa dlho hoja, ale vzniknúť môžu už po jedinom nesprávnom priložení. K ochrane bradavky s prasklinami sa dajú použiť tzv. chrániče bradaviek, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni alebo v predajni so zdravotníckymi potrebami. Je preto vhodné, keď pri prvých priloženiach dieťaťa asistuje skúsená detská sestra.
Naliate prsníky
Keď dieťa z najrôznejších dôvodov z prsníku dobre nesaje, môžu sa prsníky naliať mliekom. Potom sú teplé, preplnené a boľavé, bradavka sa sploští a tak sa zhorší priloženie dieťaťa. Mlieko je potom nutné odstriekavať a na prsníky používať chladné obklady. Veľmi osvedčenou metódou sú obklady z tvarohu. Tiež pomôže zmena polohy dieťaťa pri dojčení.
Čítajte tiež:
- Ako pomôže laktačná poradkyňa?
- K úspešnému dojčeniu môže prispieť aj detoxikácia
- Zlatá hodina, prvá hodina s dieťaťom
Ako dojčiť?
Dojčiť sa dá poležiačky alebo posediačky, po cisárskom reze je celkom obľúbená poloha tzv. futbalovej lopty, keď matka sedí a dieťa pije z prsníka zboku. Dvojčatá je výhodné dojčiť naraz, stimuluje to tvorbu mlieka. Špeciálna poloha sa dá použiť tiež pri dojčení nedonosených detí, keď dieťa vo zvislej polohe sedí obkročmo na matkinej nohe a je priložené spredu k prsníku matky.
Starostlivosť o bradavky
S touto starostlivosťou by sa malo začať už v tehotenstve. Ženám, ktoré majú ploché alebo vpáčené bradavky, sa odporúča nosiť v poslednej tretine tehotenstva v podprsenke špeciálnu pomôcku zvanú formovač. Improvizáciou môže byť podprsenka s otvormi, ktoré sú vystrihnuté v mieste bradaviek.
Na bradavky by sme nemali používať mydlo ani dezinfekčné roztoky. Tie bradavky zbytočne vysušujú a pripravujú ich o ich prirodzený pach, ktorý je pre novorodencov dôležitý. Bradavky netreba umývať ani pred dojčením. Pre novorodenca je skôr vhodné, keď je vystavený rovnakým baktériám ako matka, pretože v jej mlieku sú aj protilátky proti týmto baktériám.
Neodporúča sa ani používanie mastí, môžu upchať vývody mliečnych žliaz. Vhodné je natrieť dvorec na konci dojčenia tzv. zadným mliekom, tj. mliekom na konci dojčenia, ktoré je bohatšie na tuky ako predné mlieko a obsahuje veľa protilátok.
Odstriekavanie
Odstriekavanie prebytkov mlieka odporúčame len v tom prípade, keď sú prsníky preplnené a bolestivé. Odstriekavať sa dá buď ručne alebo pomocou piestovej či elektrickej odsávačky.