Je kúpanie v tehotenstve rizikom?

OTÁZKA TÝŽDŇA Som v štvrtom mesiaci tehotenstva a rada by som sa išla kúpať. Okolie ma ale odrádza, je to vraj zbytočné riziko. V čom?

Odpovedá gynekologička MUDr. Radka Gregorová:

Voda vo vodných nádržiach naozaj môže obsahovať rôzne druhy patogénnych mikroorganizmov, ktoré môžu vyvolať gynekologický zápal.

Pravdepodobnosť vzniku zápalu je však ďaleko väčšia v preplnených bazénoch, kde je voda viac kontaminovaná ako v prírodných nádržiach.

Tehotná žena je naozaj náchylnejšia

Pošva tehotnej ženy je k infekcii náchylnejšia ako pošva netehotnej ženy. Vyskytujú sa u nich všetky typy pošvových zápalov ako u netehotných žien, ale kvasinková infekcia sa u tehotných žien vyskytuje častejšie. Pre plod nie je nebezpečná, ale je vhodné ju včas liečiť, keďže infekcia pošvy a maternicového hrdla je najčastejšou príčinou predčasného pôrodu.

Dojčiaca žena

Dojčiaca žena má nedostatok ženských hormónov a má narušené prostredie pošvy. Dochádza u nej k stenčeniu pošvovej steny a zmiznutiu laktobacilu, čo má opäť za následok častejší vznik zápalov.

Prevencia

Dávajte si veľký pozor, najmä na kúpaliskách, kam si sadáte. Vyhýbajte sa vlhkým miestam (mokrá stolička), kde už pravdepodobne sedel niekto iný.

Sprchujte sa po každom kúpaní a nenechávajte na sebe dlho mokré plavky. K obnoveniu pošvovej flóry môže žena použiť napríklad výplachy Rosalgin alebo vaginálne tabletky Feminella vagi C.

Dôležité sú aj opatrenia životného štýlu. Nevhodné je nosenie pančúch, tesných riflí a nadmerný príjem cukrov.
Nestriedajte pohlavný styk do pošvy a do konečníka v nesprávnom poradí. Ak užívate antibiotiká z akéhokoľvek dôvodu, je vhodné preventívne začať aj antimykotickú liečbu.

Liečba zápalu

V súvislosti s kúpaním ide spravidla o tzv. mykózy, teda infekcie spôsobené z 90% baktériou Candida albicans.

Candidy sú za normálnych okolností prítomné v pošve väčšiny žien. Aby vznikol zápal, musí dôjsť k oslabeniu ochranného pošvového systému a rozmnoženiu baktérií. Zápal sa prejavuje nepríjemným svrbením, pálením, začervenaním vonkajších rodidiel a výtokom.

Liečba mykotickej vulvovaginitídy je jednoduchá. Na trhu existuje veľké množstvo liekov, ktoré sa užívajú buď vo forme orálnych tabliet, vaginálnych tabliet či čípkov (napríklad Gyno-Pevaryl, Canesten, Clotrimazol, atď…). Pri svrbení je vhodné použiť lokálny antimykotický krém (napríklad Clotrimazol).

Problémom môže byť časté opakovanie týchto zápalov. V takýchto prípadoch je vhodné dôsledne preliečenie infekcie po dobu šiestich mesiacov vo forme orálnych tabliet užívaných 1x mesačne väčšinou po menštruácii.

Neliečený zápal je nebezpečný v tom, že sa môže šíriť ďalej cez maternicovú dutinu, vajíčkovody až do malej panvy. Následkom môže byť neplodnosť a pozápalové zrasty spojené s bolesťami.

20.7.2015 12:06| autor: Redakcia Baby-webu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist