babyweb.sk > Bábätko > Zdravie bábätka > Prvá pomoc pri uhryznutí psom
Prvá pomoc pri uhryznutí psom
Pohrýzol vaše dieťa pes? Psie uhryznutie patrí medzi časté detské úrazy. Ako postupovať, ak nastane táto nehoda:
1. Prevencia – poučiť deti, ako sa správať ku psom.
2. Štandardné ošetrenie rany – opláchnuť pod prúdom čistej pitnej vody a ak je to možné, kryť sterilným krytím (vyžehlená utierka a pod. či originálne zabalený obväz).
3. Zabezpečiť psa, jeho majiteľa (prípadne aj za asistencie polície) – psa by mal do 24 hodín po uhryznutí vyšetriť veterinár a potom opakovane po 5 dňoch.
4. Návšteva chirurga, vziať so sebou očkovací preukaz.
5. Ak je pes neznámy, je vhodné konzultovať epidemiologickú situáciu (výskyt besnoty v okolí) s infekčným oddelením najbližšej nemocnice či s hygienickou stanicou.
Ostatné zvieratá
Rovnako treba postupovať aj pri poranení spôsobenom iným zvieraťom (mačka, myš, krysa, morča, kôň, netopier…). Pri všetkých ranách spôsobených zvieracím uhryznutím sa aj napriek maximálnej snahe pri ošetrení môžu vyskytnúť komplikované hojenie, infekcia, hnisanie a podobne.
Vážnejšie poranenia
Ak je poranenie závažnejšie – napríklad pri súčasnom poranení tepny (strieka jasnočervená krv) – treba okrem provizórneho ošetrenia rany končatinu zaškrtiť nad ranou a miesto krvácania stlačiť. Čas zaškrtenia si zaznamenajte.
Ak je uhryznutie spojené so zlomeninou, treba končatinu zavesiť na šatku alebo znehybniť provizórnou dlahou a urýchlene vyhľadať chirurgickú pomoc či volať Rýchlu zdravotnícku pomoc (RZP, tel. 155).
V prípade, že zviera odhryzne dieťaťu napríklad prst, je nutné ranu provizórne ošetriť, oddelenú časť zabaliť do sterilného krytia (čistej vyžehlenej navlhčenej látky) a pridať kocky ľadu, neodkladne volať Rýchlu zdravotnícku pomoc a dispečerovi túto okolnosť oznámiť, aby mohol byť prevoz nasmerovaný na pracovisko, ktoré sa zaoberá replantáciami.
MUDr. Eva Matoušková