Ako viesť dieťa k empatii

Batoliatku dáva obrovskú prácu zorientovať sa vo vlastných pocitoch. Takže mu chvíľu potrvá, než sa dokáže vcítiť aj do pocitov druhých. Napriek tomu by ho rodičia mali viesť k empatii čo najskôr.

Je dôležité, aby empatiu – teda schopnosť vcítiť sa do pocitov a konania druhých – mal rodič a dokázal jej následne dieťa učiť. Obdobie batoľaťa je na to najvhodnejšie. Dieťa ešte nenavštevuje škôlku, väčšinu času je doma s rodičmi. Je teda na to dostatok príležitostí.

Ako možno podporiť citlivosť a vnímavosť dieťaťa k druhým?

Vyzdvihujte správne konanie a chváľte

V tejto súvislosti je dôležité, aby rodič komentoval správanie dieťaťa. Mal by vyzdvihnúť správne počínanie, opísať ho a povedať mu, v čom je pre dieťa dôležité to, že urobilo niečo pre druhého. Napríklad ak v roku a pol dieťa donesie rodičovi niečo zo stola – o čo rodič poprosil – je dôležité, aby mu potom rodič povedal: „Ďakujem ti, urobil si mi radosť, nemusel som vstávať a ísť si po to sám. Si zlatý, ďakujem ti!“

Buďte k druhým láskaví

V neskoršom veku – približne od dvoch rokov – má rodič vo väčšej miere komentovať veci, ktoré sa dejú okolo dieťaťa. Napríklad keď otec pomôže babičke s ťažkou taškou: má už boľavé nohy, tak jej tašku vezme. Hoci to dieťa ešte nie je schopné urobiť samo, vníma, čo robí rodič, ktorý je jeho veľkým vzorom a ktorého bude v mnohých veciach napodobňovať, prípadne ho už napodobňuje.

Rozprávajte sa o správaní dieťaťa

Dôležité je aj to, aby rodič komentoval správanie dieťaťa, pri ktorom je prítomný – na pieskovisku medzi deťmi, vo vzťahu k súrodencom… Vďaka tomu dieťa poznáva, aké správanie je dobré preň aj pre ostatných. A naopak, aké správanie nie je dobré a prečo.

Na základe uvedených postupov sa dieťa učí vnímať správnosť svojho správania a vďaka rodičovskému príkladu sa dokáže aj lepšie vcítiť do správania druhých.

2.10.2010 2:22| autor: Ilona Špaňhelová
Viac o téme: dieťaotecrodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist