babyweb.sk > Bábätko > Zdravie bábätka > Prvá pomoc pri otrave
Prvá pomoc pri otrave
Náhodné otravy sú u detí časté (liekmi, práškom na pranie, leštidlom na umývačku riadu a pod.) a môžu vážne ohroziť ich zdravie.
Nezabudnime na:
– bezpečné uloženie čistiacich prostriedkov a liekov v domácnosti
– izbové kvetiny, niektoré môžu byť jedovaté (napr. difenbachie)
Komu volať o radu a pomoc?
1. Národnému toxikologickému informačnému centru: v Bratislave má 24-hodinovú konzultačnú službu pri akútnych intoxikáciách, tel.: 02/54 77 41 66. Lekári vám podajú informáciu o závažnosti otravy a budú vás inštruovať, ako zaistiť prvú pomoc.
2. Ošetrujúcemu lekárovi alebo záchrannej službe.
Niekoľko základných pravidiel prvej pomoci pri otrave
1. Ak je dieťa v bezvedomí, skontrolujte, či dýcha. Ak nedýcha, začnite s umelým dýchaním.
2. Dieťa uložte do stabilizovanej polohy. Ak vracia, zaistite vzorku vývratkov na rozbor.
3. Zaistite zvyšnú toxickú látku, ktorá otravu spôsobila.
4. Pri požití saponátov, kyselín, liehov a prchavých látok, ako napr. benzínu, nevyvolávajte vracanie. Dutinu ústnu vypláchnite tečúcou vodou.
5. Nedávajte nič piť, ak sa toho dieťa nedožaduje. Okamžité vypitie väčšieho množstva mlieka alebo vody po požití kyseliny alebo liehu môže čiastočne znížiť riziko poleptania pažeráka, ale pretože k poleptaniu dochádza už v prvých okamihoch po požití, opatrenie sa často míňa účinkom. Mlieko môže, naopak, niektorým jedovatým látkam uľahčiť vstrebanie do tela.
6. Podajte 5 až 10 rozdrvených tabliet živočíšneho uhlia, rozmiešaných vo vode na čiernu kašu. Má to význam najmä pri otravách liekmi, hubami a rastlinami. Môže však viac či menej pomôcť pri každej otrave. Živočíšne uhlie nepodávame pri otrave kyselinou alebo liehom.
7. Nepodávajte nápoje s bublinkami.