babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Keď sex bolí
Keď sex bolí
Ženu môže „bolieť sex“ hneď z niekoľkých dôvodov. Dôležité je preto najprv oddeliť bolesť, ktorá súvisí s nejakým zápalom v oblasti malej panvy. Je iba jedno riešenie – dať sa vyšetriť gynekológom.
Druhou oblasťou je samotná pošva, kde dôvody bolesti môžu byť rôzne.
Najčastejšie dôvody bolesti pri sexe:
1. Bolesť pri prvom pohlavnom styku:
Pri prvom pohlavnom styku dochádza u ženy k pretrhnutiu panenskej blany. Panenská blana – hymen – zakrýva pošvový vchod a u každej ženy môže byť rôzne hrubá. Preto sa i pri jej pretrhnutí každá žena cíti inak. U niektorých žien je taká pevná, že na jej pretrhnutie sa musí použiť chirurgický zákrok. Aby bolesť pri styku bola čo najmenšia, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:
- Žena musí byť dostatočne vzrušená, musí po styku s partnerom túžiť, je vhodné, aby bola schopná čo najviac sa uvoľniť.
- Vzrušeniu pomáha dráždenie klitorisu s pošvovým vchodom a dostatočné zvlhčenie. Žena vzrušením vlhne prirodzene, napriek tomu sa vlhnutiu môže dopomôcť vhodným lubrikantom.
- Do pošvy je vhodné zavádzať postupne a pomaly najprv prsty. Je vhodné roztiahnuť malé pysky (aby neprekážali) a jemnými pohybmi vnikať do pošvy, až neskôr skúšať pomaly zasúvať penis.
2. Bolesť pri prvom pohlavnom styku po pôrode
Prvý pohlavný styk po pôrode je podobný tomu úplne prvému. Napriek tomu v mnohých prípadoch je žena omnoho viac stiahnutá a neschopná sa uvoľniť, najmä vplyvom strachu z možnej bolesti. Mnoho žien má po pôrode početné poranenie a mnohé z nich sú zašívané, ako vo vnútri pošvy, tak pri vstupe do nej. Je preto dôležité postupovať opäť veľmi pomaly. Zo všetkého je najdôležitejšie zaistiť dostatočnú vlhkosť, opäť napríklad pomocou lubrikantu. Aj tu je vhodné, aby sa pošva najprv „trénovala“ postupným zasúvaním prstov a až neskôr pomalým zasúvaním penisu. U mnohých žien bolesť pretrváva aj po šestonedelí. Hojenie totiž trvá dlho a je možné mu pomôcť postupným trénovaním nielen pri pohlavnom styku, ale napríklad tiež pomocou cvikov na panvové dno.
3. Bolesť z nedostatočnej lubrikácie či príliš „vášnivého“ pohlavného styku, alebo pri opakovanom súložení
Mnoho párov v ostatnom čase súloží nárazovo – na dovolenkách, cez víkendy alebo kumulovane, teda nie pravidelne dvakrát týždne, ale napríklad trikrát v priebehu víkendu a cez týždeň nič. Pošva na takýto „záber“ nie je stavaná. Narušuje sa tak prirodzené mikrobiologické prostredie a môžu vznikať kvasinkové ochorenia. Väčšinou tiež dochádza k drobným mechanickým poškodeniam, najmä pri vášnivom pohlavnom styku. Tie potom môžu nepríjemne bolieť či páliť a sťažujú vzrušenie. Aj v týchto prípadoch je dobré použiť lubrikanty. Lubrikant chráni pred mechanickým poškodením, pomáha udržať prirodzenú rovnováhu v pošvovom prostredí a obmedzuje tak vznik nepríjemných mykóz.
4. Bolesť po častých pošvových zápaloch – najmä po častých mykózach
Mykózy (prosím odkaz) sú kvasinkové ochorenia, ktoré vznikajú nerovnováhou mikroorganizmov žijúcich v pošve. Za normálnych podmienok prítomné kvasinky nerobia žiadne problémy, keď sa však premnožia, môžu spôsobovať pálenie, svrbenie, výtok.
Prevenciou je udržovať optimálne pošvové prostredie – obmedziť v jedálnom lístku cukry, nosiť bavlnenú bielizeň, udržovať hygienu pomocou prípravkov, ktoré neobsahujú mydlo, ale naopak, kyselinu mliečnu či napríklad olej z čajovníka austrálskeho (tea tree oil). Pri vzniku ochorenia je potrebné dať sa vyšetriť u gynekológa a dodržovať liečbu, ktorú stanoví pre oboch (všetkých) sexuálnych partnerov. Ak nie je pošva celkom zahojená, bude styk bolestivý. Opäť pomáha dostatočná vlhkosť a po dlhodobejšej liečbe je potrebné začínať pomalým vzrušovaním.
Čítajte tiež:
- Nezáujem o sex po pôrode? Ako to prekonať?
- Voľne predajné afrodiziaká z pohľadu sexuológa
- Pozor na poruchy erekcie! Môžu byť príznakom choroby
5. Bolesť z „psychických“ príčin
Aj napriek všetkým spomenutým „opatreniam“, teda: dostatočné vzrušenie, vlhkosť, pomalé vnikanie, môže u niektorých žien bolesť pri pohlavnom styku pretrvávať. Ak lekár – gynekológ – vylúči telesnú príčinu, je potrebné uvažovať o príčine psychickej.
Psychický blok nedovolí pri milovaní uvoľniť sa a stiahnuté pošvové svalstvo bráni penisu preniknúť a styk je bolestivý. Na psychickú príčinu však neexistuje jednoduchá rada, príčin môže byť mnoho: strach z nežiaduceho otehotnenia, výčitky svedomia, že robím niečo zlé – nečisté, strach z bolesti, strach z poníženia, hanblivosť, nepríjemné či traumatické spomienky z iného pohlavného styku či z inej sexuálnej skúsenosti. „Liekom“ na psychický blok je pohovoriť si o svojich pocitoch s partnerom. Keď to nepomôže, je namieste konzultácia s odborníkom – psychológom, psychoterapeutom, so sexuológom či psychiatrom. Tí všetci môžu pomôcť pri hľadaní skrytých problematických okolností, ktoré žene nedovoľujú, aby sa pri sexe dostatočne uvoľnila a užila si ho.