babyweb.sk > Po pôrode > Dojčenie a strava po pôrode > Podávať či nepodávať deťom vitamínové doplnky?
Podávať či nepodávať deťom vitamínové doplnky?
Je dobré dávať dojčatám a malým deťom vitamínové doplnky, alebo stačí vyvážená strava, u dojčiat dokonca len materské mlieko? Môžu sa malé deti vitamínmi predávkovať? Otázky, s ktorými sa pediatri stretávajú veľmi často.
„Vitamínové doplnky je vhodné podávať deťom len v období zvýšenej chorobnosti v populácii, najmä v období jesene, zimy a skorej jari,“ tvrdí detská lekárka MUDr. Dana Nováková.„Nie sú vhodné na celoročné podávanie,“ upozorňuje.
Pozor na predávkovanie
„Najlepší a najvýhodnejší spôsob dodávania vitamínov do organizmu dieťaťa je prirodzenou cestou – zvýšeným príjmom čerstvého surového ovocia a zeleniny, a to celoročne. Vitamíny z prirodzených zdrojov (z potravín) vie ľudský organizmus dokonale spracovať. Využitie vitamínov z vitamínových doplnkov je len 30 – 50-percentné,“ vysvetľuje lekárka.
Pri podávaní vitamínových doplnkov môže navyše prísť k predávkovaniu detského organizmu niektorými typmi vitamínov, najmä vitamínmi A, D, vitamínmi skupiny B.
Pri dostatočnom príjme čerstvého surového ovocia a zeleniny nie je nutné vitamíny dopĺňať aj vitamínovými doplnkami. Pri akútnom ochorení dieťaťa stačí pridať len vitamín C, ktorého sa spotrebováva pri akútnom stave najviac.
Ktoré vitamíny deti potrebujú?
Novorodenci a dojčatá do 1 roka
Koncentrácie vitamínov v materskom mlieku väčšinou spĺňajú potreby dojčených detí, hoci ich množstvo môže kolísať podľa príjmu v strave matky. Dojčené dieťa však musí dostávať z preventívneho hľadiska vyššie dávky vitamínu D (Vigantol kvapky), vitamínu K (Kanavit kvapky) a v zimnom období aj vitamín C (Cebion kvapky). Nedojčené dieťa na umelej výžive musí užívať len vyššiu dávku vitamínu D.
Deti od 1 roka
Vitamín C je dôležitý pre obranyschopnosť proti bakteriálnym a najmä vírusovým infekciám. Spevňuje štruktúry spojivových tkanív a zvyšuje pevnosť ciev, predchádza zvýšenému krvácaniu z ďasien. Má antioxidačný účinok. Organizmus si nevie vytvoriť zásobu vitamínu C, jeho prísun musí byť trvalý. Ostatné vitamíny sa pridávajú v obdobiach zvýšeného výskytu infekcií, pohybu dieťaťa v prostredí so zvýšenou chorobnosťou, v období rekonvalescencie, v prípade malnutrície (podvýživy) či avitaminózy.
Na Babywebe tiež nájdete:
Aká má byť detská strava
Bylinky pomáhajú i deťom
Homeopatická liečba detí