Plávanie malých detí nie je žiadna veda

Plávanie dojčiat a batoliat sa v ostatných rokoch teší veľkej popularite verejnosti. Vo väčších slovenských mestách už nie je problém nájsť organizované kurzy. Ak sa rozhodnete navštevovať ich so svojím drobcom, získate veľa cenných rád a praktických skúseností pre pobyt s dieťaťom vo vode aj do budúcnosti. Nasledujúce rady vám pomôžu úspešne zvládnuť plávanie malých detí aj bez kurzu.

Je to vôbec plávanie?

Hoci sa s termínom plávanie dojčiat stretávame bežne, o plávaní ako takom nemôže byť reč. Ide skôr o akýsi návyk detí na vodné prostredie a na vybudovanie si dlhodobého pozitívneho vzťahu k nemu. Samotnú techniku plávania deti zvládajú až okolo tretieho roku života.

Milujem vodu :o)

Milujem ju nielen ja, ale aj všetky deti. Veď vodné prostredie bolo pre nás všetkých tým najbližším dlhých deväť mesiacov. Ako je teda možné, že niektoré deti na vodu zanevrú? Dôvodov môže byť mnoho a niektoré nás prekvapia svojou banálnosťou.

• Stres a neistota rodičov. Dieťa vycíti, že rodičia majú strach ho kúpať a berú to len ako povinnosť ho umyť. Dieťa vo vode kŕčovito držia. Takéto kúpanie je veľmi krátke, s cieľom mať to čo najskôr za sebou.
• Studená voda či slabo vykúrená miestnosť na kúpanie môže mať za následok stratu pozitívneho vzťahu k vode. Dieťa si totiž spojí pobyt vo vode s nepríjemným pocitom chladu. Nezabúdajme, že otužovať treba pomaly. Veď voda v brušku mala stále tú istú teplotu.
• Topenie dieťaťa je silný zážitok, ktorý sa len ťažko prekonáva aj s pomocou odborníka. Buďme preto ostražití a nepodceňujme žiadnu situáciu!

Čítajte tiež:

Budovanie kladných návykov

A teraz niekoľko rád pre úspešnú adaptáciu detí na vodné prostredie vedúcich k neskoršiemu nácviku techniky plávania.

• Nebojte sa deti hneď od narodenia kúpať v plnej vani.
• Dieťa vo vode polohujte. Využívajte polohu na chrbte aj na brušku.
• Venujte pozornosť nácviku dýchania. Naučte dieťa fúkať do vody bublinky. Nebude sa báť mať ústa pod vodou. Neskôr môžete pridať ponorenie celej hlavy. Pri potápaní hlavičky je dobré zaužívať si jeden jasný a pre dieťa zrozumiteľný povel.
• Ak vie dieťa vydychovať pod vodou, ťahajte ho do splývavej polohy.
• Meňte časti tela, za ktoré dieťa vo vode držíte. Snažte sa, aby malo čo najväčšiu časť tela pod vodou.
• Počas kúpania sa hrajte s deťmi rôzne vodné hry.
• Vyhnite sa používaniu nafukovacích pomôcok, ktoré sú pripevnené na telo dieťaťa. Kolesá, rukávniky, nafukovacie opasky nadľahčujú dieťa na neprirodzených miestach a sú tak krokom späť a nie k samostatnému plávaniu. Vhodnejšie sú rôzne penové podložky, ktorých sa dieťa len pridŕža. Tie vám pomôžu aj neskôr pri nácviku techniky.

Takto pripravené dieťa výborne zvládne plaveckú výučbu, s ktorou môžete začať zhruba v troch rokoch života dieťaťa – vtedy, keď je schopné poslúchať vaše príkazy.

8.3.2018 2:50| autor: Tomáš Ondrášek

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist