babyweb.sk > Chcem dieťa > Umelé oplodnenie > Čakanie na čakanie
Čakanie na čakanie
V súčasnosti u nás trpí neplodnosťou asi 15 percent párov. Každé desiate dieťa pochádza zo skúmavky. Prečo sa tieto čísla každým rokom zvyšujú? Aké môžu byť skryté príčiny?
„Otehotnieť sa nám nedarilo celé štyri roky. Umelé oplodnenie sme odmietli a ja som sa nakoniec racionálnymi úvahami zmierila s tým, že to pôjde aj bez detí,“ zdôverila sa mi Dana, mamička šesťmesačného Franka, ktorá je v tomto čase v piatom mesiaci tehotenstva. „A potom nám napadlo elegantnejšie riešenie – adopcia. Po absolvovaní adopčných kurzov nastal neuveriteľný kolotoč. Jeden týždeň sme dostali certifikát, druhý týždeň som zistila, že som tehotná, ďalší týždeň sa ukázalo, že čakám dvojčatá, a ďalší týždeň nám bolo oznámené, že pre nás majú dieťa. Potom mi povedali, že jedno z tých dvojčiat sa nevyvíja, takže teraz nečakám dve, ale jedno bábätko.“
Danine problémy s otehotnením boli skôr psychického charakteru. Len čo prestala „chcieť“, otehotnela.
Psychika má na naše životy oveľa väčší vplyv, ako si zrejme uvedomujeme, a v prípade plodenia detí to platí dvojnásobne. Za problémami s otehotnením však nemusí byť len psychika. A alarmujúce štatistiky to len odkazujú. Podľa nich každé desiate dieťa pochádza zo skúmavky a počet neplodných párov v populácii sa odhaduje medzi desiatimi a pätnástimi percentami.
Prečo to nejde?
Všeobecne sa dá povedať, že tretinu prípadov neplodností tvoria ženské problémy, tretina ja spôsobená ťažkosťami na strane muža, dvadsať percent pripadá na spoločné problémy a iba desať percent neplodnosti zostáva nevysvetlených.
Neplodnosťou v súčasnosti trpí asi 15 percent párov a ich počet sa zvyšuje,“ tvrdí gynekológ MUDr. Peter Černý. „Najčastejšou príčinou u žien je disfunkcia hormonálnej činnosti, pre ktorú nedochádza k uvoľňovaniu vajíčka z vaječníkov – v tomto prípade pomôže hormonálna liečba. Ďalšou príčinou môžu byť nepriechodné vajcovody v dôsledku mimomaternicového tehotenstva alebo zápalov. Ďalej to môžu byť nekvalitné vajíčka, neschopnosť ich uhniezdenia v maternici, nevhodné prostredie v pošve pre spermie (alergia na spermie), psychický blok atď.
U mužov môže byť príčinou neplodnosti nízka rýchlosť spermií, nekvalitné alebo žiadne spermie alebo ich nesprávny tvar,“ pokračuje odborník.
Ďalšími príčinami podľa neho môžu byť aj nízky počet plodných dní alebo nekompatibilita medzi partnermi.
„Nemožnosť otehotnenia hrozí iba v prípade niektorých diagnóz. Napríklad pri úplnom uzávere vajcovodov, keď sa nemôže spojiť spermia s vajíčkom. U partnera je to v prípadoch veľmi ťažkých a trvalých porúch tvorby spermií. Vo všetkých ostatných prípadoch môže pár otehotnieť prirodzenou cestou, pravdepodobnosť takéhoto počatia je však znížená. Približne platí, že u zdravého páru medzi 20 a 30 rokmi je v každom cykle možné otehotnieť v priebehu 24 hodín.V tomto období je pravdepodobnosť asi 30 percent.Akákoľvek nepravidelnosť cyklu alebo zhoršenie kvality spermiogramu znižuje šancu na úspešné počatie. Pokroky v tejto oblasti sú dnes veľké a u každého páru je veľká pravdepodobnosť, že buď spontánne, alebo s pomocou jednoduchšej či zložitejšej metódy asistovanej reprodukcie otehotnie. No aj napriek týmto pokrokom je stále skupina párov, u ktorých všetky metódy zlyhávajú,“ dodáva lekár.
Čítajte tiež:
Strácajú ľudia schopnosť reprodukcie?
Štatistiky uvádzajú, že zatiaľ čo v sedemdesiatych rokoch rodili ženy okolo dvadsiatich rokov, súčasná priemerná matka má tridsať rokov. Podľa štúdie publikovanej začiatkom 90. rokov dvadsiateho storočia sa za posledných päťdesiat rokov priemerný počet spermií v ejakuláte mužov znížil o päťdesiat percent a podľa inej štúdie klesá ročne počet spermií v ejakuláte o 2,1 percenta.
Prečo to tak je? Podľa servera neplodnost.org sa v prvom rade všetci odborníci zhodujú, že problém ľudskej neplodnosti a zníženej plodnosti sa skutočne zhoršuje. Niektorí sa domnievajú, že sa nezvyšuje výskyt neplodnosti a zníženej plodnosti, ale skôr počet párov, ktoré vyžadujú liečbu neplodnosti. To by podľa servera mohlo súvisieť s tým, že sa úspešnej liečbe neplodnosti od istého času venuje väčšia pozornosť v tlači.
Iní odborníci tvrdia, že hlavná príčina neplodnosti spočíva v tom, že sa ženy v modernej spoločnosti vedome rozhodnú mať deti v neskoršom veku. Pritom v 35 rokoch je šanca na otehotnenie zhruba polovičná ako u tridsaťročnej či mladšej ženy, v 38 rokoch je táto šanca iba štvrtinová.
Tretia skupina tvrdí, že pokles neplodnosti skutočne existuje, a ak opomenieme genetické či vrodené faktory, najčastejšou príčinou sú faktory ekologické. Všeobecne panuje zhoda v tom, že rakovina a práve znížená kvalita spermií sú dôsledkom znečisteného životného prostredia.
Ďalšími faktormi, ktoré môžu negatívne ovplyvniť kvalitu spermií, sú stres, konzumácia alkoholu a kávy, cigaretový dym, drogy a lieky, elektromagnetické pole a rádioaktivita. Niektorí odborníci tvrdia, že príčinou poklesu mužskej plodnosti je tesná spodná bielizeň, v ktorej teplota semenníkov môže dosiahnuť príliš vysoké hodnoty.
Príčiny neplodnosti však môžu byť aj inde. Server ihned.cz priniesol správu o tom, že sa hormóny z antikoncepcie bežne dostávajú do vodných tokov a dokonca do zdrojov pitnej vody. Hormonálna antikoncepcia, ktorá odchádza kanalizáciou, feminizuje niektoré druhy vodných živočíchov. Rybie samce sa menia na samice, to isté sa objavuje pri ľadových medveďoch a ďalších živočíšnych druhoch vrátane ľudí.
Všeobecne sa rodí menej chlapcov ako predtým a aj tí, keď dospejú, navyše majú čoraz častejšie problémy s plodnosťou a počatím. Podľa ďalšieho názoru môžu za mužskou neplodnosťou stáť, bez toho, aby si to uvedomovali, samotné ženy. Je totiž dokázané, že muži sa ťažšie vyrovnávajú so svojou zmenenou rolou v modernom svete.