Šiesty a siedmy mesiac života

V tomto období sa bábätko dokáže otočiť na bruško a vytiahnuť sa na rukách. Do sedu sa však ešte samo nedostane. V polohe na chrbte dokáže dobre manipulovať s hračkami. Dokáže rozoznávať vlastnosti jednotlivých vecí, čo je mäkké, čo je tvrdé, hladké či drsné. Vzťah k matke sa v tomto období prehlbuje.

Pohybový vývoj

Vo veku šiestich až siedmich mesiacov sa väčšina detí otáča na bruško úplne bez problémov. Na brušku sa opierajú o predlaktie, ale dokážu sa vytiahnuť i na vyrovnaných pažiach a vzpierať sa na roztvorených dlaniach. Z podložky sa tak dvíha hrudník i časť bruška a ťažisko, o ktoré sa teraz dieťa opiera, sa posúva do oblasti podbruška a panvy. V polohe na brušku sú už deti stabilné, takže nepadnú, ani keď zodvihnú jednu ruku a mierne sa natočia do strany. Do tejto uvoľnenej strany si niekedy už vykročia i kolienkom, ako keby sa chystali na lezenie. Deťom, ktoré majú silné paže, sa môže podariť podsunúť obe kolienka pod seba a niekedy sa vzoprieť i do kľaku. V ľahu na chrbátiku si siahajú nielen na kolienka, ale i na chodidlá a zdatní jedinci si dokážu na prstoch nožičky dokonca aj pekne „pochutnať“.

Do sedu sa však deti ešte samy nedostanú a my by sme ich nemali dávať zbytočne sedieť. Posadiť dieťa môžeme na chvíľku najlepšie do lona a prisunúť sa s ním k stolu. Môžeme tak pri spoločnej hre sledovať jeho ďalšie vývojové pokroky v snahe dosiahnuť na veci, ktoré ležia pred ním na stole.

Pretáčanie na bruško je zručnosť, ktorú bude detský lekár hodnotiť pri preventívnej prehliadke ako znak dobrého vývoja.

Vývoj pohybu ručičiek a prstov

V polohe na chrbátiku už nie je pre dieťa hra s hračkami žiadny problém. Zavesené alebo ponúkané hračky uchopuje a so záujmom si ich prezerá a skúma. Keď však sedí v našom lone pri stole, je to niečo iné. Siahanie po hračkách je už náročnejšie. Pohyby ručičiek nie sú v tejto polohe ešte také dokonale koordinované, takže v šiestom mesiaci sa uchopenie hračky ležiacej na stole nemusí vždy podariť. Môžeme im preto pomôcť pridržaním. O mesiac neskôr už zvládnu deti i túto zručnosť. Začínajú chytať aj tie veci, ktoré vidia pred sebou, keď ležia na brušku. Darí sa im to najmä vtedy, ak vedia v tejto polohe prenášať hmotnosť z jednej rúčky na druhú.

Rozumový vývoj

Pri manipulácii s hračkami deti poznávajú najrôznejšie vlastnosti predmetov, učia sa rozpoznávať, čo je mäkké a čo tvrdé, hladké, drsné, ľahké či ťažké. Učia sa chápať vzťahy medzi vlastnou činnosťou a jej následkom. Dieťa pri hre poznáva, že niektoré javy môže vyvolať ono samo, čo mu prináša radosť a uspokojenie. Aby dieťa dosiahlo svoje, musí teda vyvinúť určité úsilie a skúšať, ako danú situáciu riešiť.

Dochádza aj k ďalšiemu pokroku v rozumovom vývoji. Deti si totiž začínajú uvedomovať existenciu vecí, hoci sa im stratia z očí. Zo začiatku hľadajú vec zrakom a pozerajú sa na miesto, kde zmizla, neskôr sa ju snažia hľadať.

Vývoj reči

V šiestom mesiaci prevláda u detí ešte stále mrmlanie, pri ktorom si precvičujú hovoridlá. K prvému džavotaniu slabík dochádza okolo siedmeho mesiaca. U niektorých detí to môže byť aj skôr, u iných neskôr. Najskôr sa podarí vylúdiť nejakú tú slabiku príležitostne. Postupne sa však začne objavovať i opakovanie ťažkej slabiky rýchlo za sebou, ako napríklad „ba-ba-ba-ba-ba“, atď. A keďže sa reč najlepšie rozvíja v sociálnej komunikácii, mali by sme sa s našimi potomkami čo najviac rozprávať, rovnako ich však, samozrejme, i počúvať.

Sociálny a citový vývoj

Pre predchádzajúce obdobie platilo, že deti začínajú postupne rozlišovať svojich najbližších, ktorí sa o ne starajú. Po dosiahnutí šiesteho mesiaca sa toto rozlišovanie naďalej prehlbuje, a to najmä vďaka trvalejším vzťahom, predovšetkým k matke. Vznik trvalejšieho vzťahu úzko súvisí s pokrokom v rozumovom vývoji. Deti si začínajú uvedomovať existenciu osôb a vecí a ich pretrvávanie i potom, ako zmiznú z dohľadu. A práve tento fakt je podmienka na vybudovanie trvalého citového vzťahu. Dôležité je mať na pamäti, že špecifické nadviazanie vzťahu k najbližším ľuďom v ranom veku predstavuje základ na vytváranie vzťahov k ľuďom vôbec. Preto by sme mali dbať na to, aby citové a sociálne vzťahy prežívali naši potomkovia s nami v radostnej pohode, čo sa najlepšie darí pri spoločenských hrách.

12.5.2009 3:17| autor: Jaroslava Dittrichová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist