Pôrody doma

Lekárska predpôrodná a popôrodná starostlivosť je u nás na vysokej úrovni. I napriek tomu sa niektoré rodičky sťažujú na nepríjemné správanie personálu, na to, že lekári nerešpektujú ich priania a neinformujú ich o zákrokoch a možnostiach riešenia jednotlivých situácií. Práve preto v posledných rokoch stúpa počet žien, ktoré chcú rodiť doma.

Ak sa matka rozhodne rodiť doma, je to jej právoplatná voľba. K pôrodu doma si ženy väčšinou pozvú pôrodnú asistentku, ktorá s matkou bude nielen rodiť, ale ju aj kontrolovať a podporovať počas tehotenstva a po pôrode. V prípade komplikácií jej zaistí prevoz do nemocnice.

Ako sa rodí v zahraničí

V zahraničí sa pôrody považujú za rutinnú záležitosť, teda vo väčšine krajín. V Holandsku rodí doma každá tretia žena. Veľkú výhodu majú Holanďanky hlavne v prepracovanom systéme pôrodných asistentiek, ktoré sa o matku starajú počas celého tehotenstva, asistujú pri domácom pôrode a do konca šestonedelia. V prípade komplikácií sa matka prevezie do pôrodnice, kde však dieťa odrodí s najväčšou pravdepodobnosťou opäť so svojou pôrodnou asistentkou. Lekár sa privoláva iba pri vážnejších komplikáciách. V Nemecku či Dánsku rodia matky väčšinou v pôrodných domoch. V Nemecku matka niekoľko hodín po pôrode z pôrodného zariadenia odchádza domov, kde ju pravidelne navštevuje pôrodná asistentka.

Domáce pôrody v Česku

Postoj lekárov k problematike pôrodov doma je u našich susedov veľmi negatívny. Lekári považujú pôrody doma za hazardovanie so životom ako dieťaťa tak i matky. Ženy, ktoré sa rozhodnú rodiť doma, si musia po pôrode vybaviť všetky nutné formality, ktoré by inak boli vybavené automaticky v pôrodnici. Dieťa musí byť do troch pracovných dní nahlásené na matrike, kde so sebou jeden z rodičov musí priniesť potrebné doklady (občianske preukazy rodičov, rodné listy, sobášny list, tehotenský preukaz, prihlášku o narodení dieťaťa – dostanete od pôrodnej asistentky a správu od detského lekára). Potom je vystavený rodný list pre novorodenca.

Rodičia musia nahlásiť dieťatko aj do zdravotnej poisťovne – prvých osem dní je automaticky poistené v rovnakej poisťovni ako matka, ale potom ho treba do niektorej poisťovne prihlásiť. Na to sa vyžaduje rodný list s rodným číslom. A do tretice musia rodičia zájsť na miestny obecný úrad, odbor štátnej sociálnej podpory. Tu sa požiada o pôrodné či prídavky na dieťa.

Ako je to na Slovensku

V našej krajine zatiaľ žiadna právna norma neupravuje možnosť rodiť doma. Nie je dostatočne prepracovaný plán starostlivosti o rodiacu ženu v domácom prostredí ani sa nestanovili podmienky, za akých by bolo možné uskutočniť takýto pôrod. Navyše, pôrodná asistentka by mohla stratiť licenciu.

Na Babywebe tiež nájdete:

Pôrody doma sú protizákonné
Prístup k novorodencom na pôrodnej sále sa mení
Rodiť doma? Ťažké rozhodovanie
Alternatívne pôrody

14.1.2011 8:25| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist