babyweb.sk > Pôrod > Prirodzený pôrod > Pôrodný plán
Pôrodný plán
Naplánovať sa dá dovolenka pri mori alebo nákup. Je však možné dopredu naplánovať vec takú nepredvídateľnú, akou je pôrod? Presný priebeh narodenia vášho bábätka riadi, samozrejme, príroda. Vy doň môžete zasiahnuť práve tým, že si vopred určíte, ako by ste chceli, aby prebiehal.
Chcete rodiť v „klasickej“ polohe alebo uprednostňujete alternatívny spôsob pôrodu? Želáte si prirodzený pôrod bez medikamentov? Rady by ste pri sebe mali svojich blízkych alebo pôrodnú babicu? Vytvorte si zoznam vašich prianí a dohodnite sa na jednotlivých bodoch s lekármi vo vašej pôrodnici. Konzultantom na vypracovanie pôrodného plánu môže byť buď pôrodná babica, alebo váš lekár. Pôrodný plán je v konečnom dôsledku užitočný aj pri výbere vhodnej pôrodnice.
Plán alebo prianie
Podľa niektorých odborníkov by sa pôrodný plán nemal nazývať plánom, ale skôr prianím. Pri jeho zostavovaní ide vlastne o to, aby si žena s partnerom uvedomili, na čom im pri pôrode záleží. Je to zároveň podklad na výber tej správnej pôrodnice a komunikáciu s lekármi.
Sú však aj také mamičky, ktoré podobný dokument nepotrebovali, považovali ho za zbytočný, pretože najmä pri pôrode neprebiehajú veci podľa toho, ako si ich človek naplánuje.
TOP 10 požiadaviek rodičov
Pri zostavovaní pôrodného plánu sa prianiam medze nekladú. Najčastejšie si rodičia želajú, aby neboli po pôrode vôbec odlúčení od dieťaťa. Sú s ním síce v pôrodnej sále ešte asi dve hodiny po narodení, ale potom sestričky trvajú na tom, že dieťa vykúpu a odnesú ho.
Medzi najfrekventovanejšie priania patrí aj žiadosť matky rodiť bez akýchkoľvek medikamentov.
Častou požiadavkou býva aj to, aby sa pupočná šnúra predčasne neprerušila, ale aby sa nechala dopulzovať a až potom sa zaškrtila a následne prestrihla. Ak je to pre dieťa bezpečné, mamičky si neprajú ani epiziotómiu.
V pôrodnom pláne sa môžu vyskytnúť aj mená osôb, ktoré chcete mať v pôrodnej sále pri sebe. Preberá sa aj otázka umelého vyvolania pôrodu.
Partneri sa vyjadrujú aj k cisárskemu rezu a prípadnej anestézii. Pôrod si môžete zaznamenať na fotografiách alebo videu. Môžete požadovať aj to, aby vaše dieťa nebolo permanentne monitorované v prípade, že si to nevyžaduje situácia. A v neposlednom rade záleží na vašom rozhodnutí, či bude vaše dieťatko priložené k prsníku bezprostredne po pôrode.
Inšpirujte sa
Napriek tomu, že pôrodný plán je individuálna záležitosť, je možné inšpirovať sa pri jeho zostavovaní zoznamom pôrodných úkonov, ktoré sú, alebo nie sú vhodné pri prirodzenom pôrode.
Kritériá uvádzajúce, čo je pri pôrode priaznivé a čo by sa malo v ideálnom prípade diať, vypracovala organizácia Coalition for Emproving Maternity Services (Koalícia za zlepšenie materských služieb). Na druhej strane je matkám k dispozícii aj odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá rozdeľuje zásady platné pri pôrode do štyroch kategórií založených na výsledkoch porovnávacích vedeckých štúdií.
Prvú kategóriu tvoria úkony realizované pri pôrode, ktoré sú jednoznačne užitočné, ďalšia skupina predstavuje úkony jednoznačne škodlivé. Nasleduje zoznam nesprávne používaných úkonov a štvrtá kategória obsahuje tie úkony, ktoré sa nedajú zaradiť nikam inam. Z týchto princípov čerpajú rodičia inšpiráciu a následne zostavujú aj svoj pôrodný plán.
Plán a lekári
Ak rodičia chcú, aby sa pôrod viedol podľa ich predstáv, pôrodný plán je tým správnym spôsobom, ako to dosiahnuť. Nastávajúca mamička však musí súhlasiť so všetkými zásadami a úkonmi, ktoré lekári uskutočňujú v záujme nej samej aj v záujme narodeného bábätka. Proti matkinej vôli môžu konať len v prípade bezprostredného ohrozenia jej zdravia, zdravia dieťaťa alebo života kohokoľvek z nich.
Matky preto vo svojom pôrodnom pláne uvádzajú, že sú si vedomé toho, že sa pôrod môže vyvinúť inak a bude treba obísť ich predstavy a priania.