Návrat do zamestnania po materskej dovolenke

Strávili ste niekoľko rokov doma s malým dieťaťom a teraz pomaly začínate uvažovať o návrate do pracovného procesu? Ak ste pred otehotnením mali prácu a zamestnávateľ ďalej funguje, máte budúcnosť takmer istú. Horšia situácia nastáva, ak ste otehotneli ako nezamestnaná.

Zadné dvierka

Čo teda robiť pre to, aby ste si našli vhodné miesto čo najrýchlejšie? Už počas materskej dovolenky by ste mali myslieť na „zadné dvierka“ a pokúsiť sa vo svojom odbore ďalej vzdelávať alebo s ním minimálne udržiavať aspoň nejaký kontakt. Ak si týždenne nájdete aspoň hodinku času na prečítanie odbornej knižky alebo časopisu, bude to oveľa lepšie, ako keby ste nerobili vôbec nič. Udržiavajte kontakt so svojimi bývalými kolegami a známymi z odboru. Ak totiž budete hľadať nové uplatnenie, práve oni môžu byť zdrojom užitočných informácií o voľných pracovných miestach a zároveň vám môžu poskytnúť veľmi dôležité referencie.

Malá inventúra

Keď pocítite, že nastal ten správny čas na hľadanie si práce, mali by ste si ujasniť niekoľko vecí. Nezabudnite zhodnotiť, aké sú vaše silné stránky, v čom spočívajú vaše slabiny, čo ste sa na materskej naučili – určite zvládať stres, nadobudli ste lepšie organizačné schopnosti, schopnosť rýchlej reakcie a organizácie času. Vďaka tomu si utriedite, čo zvládate, čo by ste chceli zvládať a teda, aké miesto máte šancu získať. Pozorne si prečítajte aj internetové pracovné poradne, v ktorých nájdete veľa užitočných rád a návodov.

Rozhoďte siete

Chcete prácu čo najrýchlejšie? Rozhoďte siete. Informujte o svojom rozhodnutí svojich známych, prečítajte si ponuky pracovných miest na internete aj v dennej tlači, zaregistrujte svoj životopis na internete, založte si agenta, ktorý vás bude informovať o zaujímavých ponukách. Ušetríte tak veľa času, ktorý budete môcť venovať bábätku.
Ak ste trémistka alebo ste dlhší čas neboli v kontakte s ľuďmi z odboru, vyskúšajte si skúšobný pohovor. Mamičky ním môžu prejsť v personálnej agentúre alebo poprosiť o asistenciu kamarátku. Zbavíte sa tak neistoty a zbytočného stresu.

Pred rozhovorom s personalistom:

• Zistite si o danej firme maximum informácií.

• Pri pohovore zabudnite na akékoľvek polopravdy. Aj vy predsa chcete, aby sa k vám nový zamestnávateľ správal férovo. Plaťte mu teda rovnakou mincou.

• Ak dáte personalistovi najavo, že sa chcete odboru naplno venovať a ďalej sa vzdelávať, máte takmer vyhrané. U personalistu totiž boduje váš pozitívny a aktívny prístup, energia, ktorá z vás vyžaruje a ktorú mienite do svojho nového profesného života vložiť.

Ak sa vám hneď na prvýkrát nepodarí nájsť prácu na hlavný pracovný pomer, skúste prehodnotiť alternatívne pracovné úväzky. Pokúste sa získať prácu na polovičný úväzok, brigádu, záskok za dovolenku alebo prácu na doma. Ak sa vo firme dobre uvediete, existuje veľká pravdepodobnosť, že si vás ponechajú natrvalo alebo vám pracovný úväzok rozšíria.

Za úvahu stojí aj podnikanie. Ak ste sa pred materskou dovolenkou živili napríklad ako účtovníčka alebo prekladateľka, nie je dôvod, prečo si nezaložiť živnosť. Niekedy nie je nad to byť svojím vlastným pánom.

Ponuky práce na internete nájdete na:

www.profesia.sk
www.topjobs.sk
www.ejobs.sk
www.job.sk
www.praca-kariera.sk
www.uradprace.sk

5.9.2010 7:43| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist