babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Tehotenstvo s astmou
Tehotenstvo s astmou
Máte astmu a ste tehotná? Dnes by pri správnej liečbe nemalo ísť o zásadné riziko.
Priedušková astma je najčastejšie vážne chronické ochorenie v tehotenstve. V súčasnosti postihuje 8,4 percenta tehotných žien. Príznaky nádchy udáva v tehotenstve až tridsať percent žien. Viac než dvadsať percent osôb v populácii trpí niektorým alergickým ochorením.
Môže astma a jej liečba ovplyvniť priebeh tehotenstva?
Veľa štúdií preukázalo, že keď sa astma počas celého obdobia tehotenstva správne liečila a dostatočne kontrolovala, u žien s týmto ochorením sa nepreukázalo zvýšené riziko (predčasný pôrod, pôrod dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou, úmrtie dieťaťa, častejšie vedenie pôrodu cisárskym rezom).
Pri nedostatočnej kontrole astmy počas tehotenstva je však pre vývoj plodu nebezpečný nedostatok kyslíka u matky, prítomnosť zápalových ložísk v organizme matky a zníženie prekrvenia placenty s obmedzením prísunu živín plodu. Všetky tieto faktory môžu viesť k obmedzeniu vývoja plodu a rozvoju perinatálnych komplikácií.
Priedušková astma
Postup preukázania astmy sa v tehotenstve ani mimo neho zásadne nelíši. Chorobu usudzujeme podľa príznakov (dýchavičnosť, piskot pri dýchaní, ťažoba na hrudníku, niekedy len kašeľ), ktoré sa vyskytujú v čase mimo prechladnutia. Zároveň je nutné previesť vyšetrenie posluchom a vyšetrenie pľúcnych funkcií pomocou spirometra.
Alergiologické vyšetrenie
Alergiologické vyšetrenie samo osebe neprispieva k vlastnej diagnóze astmy, ale pomáha identifikácii jeho príčiny alebo spúšťačov. Väčšinou odoberáme krv na zistenie prítomnosti alergických protilátok (IgE) proti daným alergénom (pele, roztoče domáceho prachu, plesne, psy, mačky, atď.).
Môže mať tehotenstvo vplyv na astmu?
Priebeh astmy počas tehotenstva je u každej ženy nepredvídateľný, môže sa zhoršiť, zlepšiť alebo zostať nezmenený. U dvoch tretín žien sa závažnosť astmy v priebehu tehotenstva mení. U tridsiatich percent žien, u ktorých bola astma na začiatku tehotenstva hodnotená ako mierna, sa v priebehu tehotenstva zmenila na astmu stredne ťažkú alebo ťažkú. Tri mesiace po pôrode sa astma zvyčajne (v 75 % prípadov) vracia do pôvodného stavu, v akom bola pred graviditou.
Je potrebné prestať v gravidite fajčiť?
Pätnásť až tridsaťsedem percent žien v tehotenstve fajčí. Fajčenie počas tehotenstva je zodpovedné za pätnásť percent všetkých predčasných pôrodov a za stopäťdesiatpercentný vzostup novorodeneckej úmrtnosti. Fajčenie prispieva k nízkej pôrodnej hmotnosti a k ovplyvneniu rozvoja a funkcie pľúc plodu. U detí, ktorých matky v tehotenstve fajčili, je preukázaný vyšší výskyt astmy a pískania pri dýchaní v porovnaní s deťmi žien, ktoré v tehotenstve nefajčili.
Aké sú ciele starostlivosti o astmu v tehotenstve?
Cieľom liečby tehotnej astmatičky je zaistiť optimálnu liečbu astmy, jej kontrolu, a tak zabezpečiť podmienky na normálny vývoj dieťaťa. Starostlivosť o bronchiálnu astmu počas tehotenstva by mala byť zaistená skúseným tímom lekárov (praktický lekár, astmatológ, gynekológ).
Čítajte tiež:
- Desať najčastejších otázok a odpovedí o alergiách a astme
- Ako neporodiť alergika
- Ako funguje náš imunitný systém?
Ako sa vedie liečba astmy v tehotenstve?
Pri liečbe alergických ochorení využívame tri princípy liečby.
- Režimové opatrenia. Najdôležitejšie je odstránenie aktívneho, ale aj pasívneho fajčenia. Dôležité je aj zníženie množstva alergénov v prostredí budúcej mamičky (napríklad roztočov domáceho prachu a vzdušných plesní) a odstránenie spúšťačov astmy (baktérií, vírusov a polutantov).
- Liečba farmakologická. Liečba je vedená podľa rovnakých princípov ako mimo tehotenstva s tým, že lekár vyberá bezpečné lieky na základe medzinárodných odporúčaní liečby astmy v tehotenstve.
- Liečba špecifickou protialergickou vakcínou. Túto liečbu vedie alergiológ. S liečbou nie je možné začínať v tehotenstve, je však možné pokračovať v udržiavacích dávkach. Ak ide o injekčnú vakcínu, je nutné vždy zvažovať riziko anafylaktickej reakcie.
Ochorenia často združené s astmou
Nádcha, sinusitída – zápal dutín a gastroesofageálny reflux (stav, keď sa vracia kyslý obsah žalúdka do pažeráka uvoľneným zvieračom a prejavuje sa pálením záhy aj kašľom) sú ochorenia, ktoré sú veľmi často združené s astmou, častejšie sa vyskytujú v tehotenstve a môžu spôsobiť zhoršenie súbežne prebiehajúcej astmy. Jej vhodná liečba je integrálnou súčasťou starostlivosti o astmu.
Veľmi často sa stretávame s takzvanou hormonálnou nádchou vplyvom enormného zvýšenia pohlavných hormónov počas celého obdobia tehotenstva. Jej príznaky (najmä zapchatý nos) ustupujú do siedmich až štrnástich dní po pôrode. Zápal dutín s prejavmi hnisavej nádchy, zatekanie hlienu do nosohltana a kašeľ bývajú u tehotných žien až šesťkrát častejšie.
Ďalšie alergické ochorenia
V tehotenstve žena môže ďalej trpieť alergickými ochoreniami, ktoré sa u nej vyskytli ešte pred graviditou, teda alergickou nádchou, atopickým ekzémom a alergickou žihľavkou. Liečbu týchto chorôb vedieme takisto podľa existujúcich medzinárodných odporúčaní.