babyweb.sk > Bábätko > Dojčenie a výživa > Aby bolo mliečka viac
Aby bolo mliečka viac
Fungujú zaručené babské rady či produkty z lekární na tvorbu materského mlieka? Alebo ide len o povery a šikovnú reklamu?
Bylinkové čaje
Namiešané zmesi byliniek, ktoré podporia tvorbu mlieka, dostať v obchodoch aj v lekárňach. Zvyčajne ide o kombináciu senovky gréckej, anízu, fenikla, rasce, železníka a žihľavových listov.
Predávajú sa v sypanej, porciovanej alebo granulovanej forme. V niektorých predajniach ich nájdete aj v bioverzii. Z bežne dostupných ingrediencií sa dá čaj s podobným účinkom pripraviť aj doma a lacnejšie. Stačí zmiešať semienka rasce, anízu a fenikla a jednu čajovú lyžičku zmesi zaliať 200 ml vriacej vody. Po 10 minútach vylúhovania treba čaj scediť a piť aspoň raz denne pred jedlom. Pomôcť prsia naplniť materským mliekom vraj môže aj podobne pripravený čaj z majoránu, jastrabiny lekárskej, pŕhľavy alebo kôpru.
Laktačná poradkyňa: Pitie čajov na podporu tvorby mlieka je u mamičiek najrozšírenejšie. Pokiaľ kúpite čaj z ekologického zberu, doma pripravený čaj ho nenahradí, pretože naše bylinky nemusia zodpovedať liekopisným kritériám. Príprava čaju vo forme granulátu alebo nálevových vreciek je jednoduchšia, niekedy sa však v spojitosti s nimi môže u bábätka objaviť nadúvanie bruška. Preto odporúčam sledovať reakcie dieťatka. Pri miešaní vlastnej čajovej zmesi sa vyvarujte napríklad šalvie, ktorá pôsobí na zníženie tvorby mlieka.
Pivo
Účinok na tvorbu mlieka je podľa našich starých mám zaručený, najmä ak si dáte čierne. Ale čo ten alkohol a jeho účinok na dieťa?
Laktačná poradkyňa: O účinkoch piva v súvislosti s dojčením nemám skúsenosti. Ako nástroj na zvýšenie tvorby mlieka ho však neodporúčam. Ak je to váš obľúbený nápoj, môžete si ho občas v malej miere dopriať. Ale alkohol, ktorý pivo obsahuje, sa prenáša do materského mlieka, takže namieste je opatrnosť.
Polievky so zápražkou
Najosvedčenejšia je vraj rascová so zápražkou. Nastrúhanú mrkvu mierne orestujte na troške rastlinného oleja, pridajte hladkú múku, rascu a miešajte, kým múka nezružovie. Potom zápražku zalejte horúcou vodou, osoľte a keď polievka zovrie, povarte ju ešte asi 5 minút. Množstvo vody a múky použite podľa toho, koľko polievky chcete uvariť a aká má byť hustá. Ak potrebujete zvýšiť množstvo mlieka, môžete ju jesť aj viackrát denne.
Laktačná poradkyňa: So zapraženými polievkami mám vlastnú skúsenosť. Na podporu tvorby mlieka fungovali účinne, ale, žiaľ, podporovali aj moje hmotnostné prírastky. Nahradila som ich preto zvýšeným prísunom tekutín. Tvorba mlieka rástla a hmotnostné prírastky nie. Takže vám odporúčam posilniť pitný režim a dať si občas zapraženú polievku, najmä počas dní, keď treba zvýšiť tvorbu mlieka.
Vitamínové prípravky
Pri tvorbe materského mlieka by mohol pomôcť aj „obyčajný“ B-komplex. Niektoré mamičky sa dopujú vitamínovými prípravkami určenými pre dojčiace ženy.
Laktačná poradkyňa: Prostredníctvom materského mlieka sa dieťatku dostáva všetko, čo matka skonzumuje. Prirodzenejšie je ponúkať mu vitamíny v prírodnej podobe, než ich umelé náhrady. Odporúčam vám preto vyváženosť aj v denných dávkach vitamínov.
Homeopatiká
Podľa odborníkov na homeopatiu podporiť tvorbu materského mlieka majú granuly Ricinus communis 5CH. Obyčajne vraj stačí 4 až 5 dní nechať trikrát denne medzi jedlami v ústach voľne rozpustiť 5 granúl. Na tvorbu mlieka sa odporúča aj Ricinus communis 9CH.
Laktačná poradkyňa: S užívaním týchto homeopatík sa stretávam často, mamičky si ich účinok pochvaľujú. No medzi homeopatikami sú aj jemnejšie orientované lieky, ktoré tvorbu mlieka vedia ovplyvniť aj v súčinnosti s osobnosťou vás a vášho dieťatka.
Mliečne výrobky
Ich výdatná konzumácia údajne stimuluje tvorbu materského mlieka. Niektorí odborníci však smotanu, šľahačku, syry, jogurty, tvaroh, či acidko neodporúčajú. Vraj na množstvo mlieka nemajú žiadny vplyv a navyše u detí spôsobujú nadúvanie a zhoršujú akné novorodencov.
Laktačná poradkyňa: Mliečne výrobky odporúčam ako súčasť stravy, nie ako zložku podpory tvorby materského mlieka. Vhodné sú v kyslomliečnej forme – tvaroh, acidofilné mlieko, syry, maslo, kyslá smotana. Obyčajné mlieko spôsobuje nadúvanie dieťatka. Pokiaľ sa vo vašej rodine vyskytla alergia akéhokoľvek druhu, pitie mlieka by som obmedzila na minimum alebo vylúčila, pretože u dieťatka je väčšia pravdepodobnosť alergickej reakcie. Pokiaľ je z hľadiska rodinnej anamnézy a alergií všetko v poriadku, môžete si denne pohár mlieka alebo kakaa dopriať, ak ste naň zvyknutá. Vo svojej praxi sa často stretávam aj so zastaranou radou: Koľko mlieka vypiješ, toľko sa ti ho vytvorí. V súčasnosti tento výrok považujem skutočne len za mýtus.
Čítajte tiež:
- Ako najlepšie jesť pri dojčení
- Hlavné zásady dojčenia
- 8 krokov k bezproblémovému stravovaniu pri dojčení
Éterické oleje na masáž prsníkov
Tvorbu mlieka údajne podporuje vôňa éterických olejov z bazalky pravej, verbeny citrónovej, pelargónie, jazmínu, anízu, medovky, borievky, harmančeka, fenikla, rasce a kôpru. Použiť sa môžu do arómolampy alebo na obklady pŕs, nie však priamo na bradavku. V lekárni alebo drogérii dostať aj oleje na masáž prsníkov podporujúce tvorbu materského mlieka.
Laktačná poradkyňa: Mamičky, s ktorými som sa vo svojej praxi stretla, si pochvaľujú najmä oleje určené na masáž prsníkov. Špeciálne druh zložený z mandľového oleja a zmesi prírodných éterických olejov z fenikla a rasce. Raz mi jedna mamička telefonovala, že krátko nato, ako si ho votrela do prsníkov, jej z nich mlieko začalo priamo striekať. S arómolampami skúsenosti nemám.
Vinea
Na účinok našej slovenskej klasiky mnohé mamičky nedajú dopustiť. Vraj je však lepšie zbaviť ju bubliniek.
Laktačná poradkyňa: Mamičky, s ktorými som sa vo svojej praxi stretla, majú s Vineou veľmi dobré skúsenosti. V pitnom režime ju však odporúčam kombinovať aj s inými druhmi tekutín. Nezabúdajte na vodu, čaje, minerálky, džúsy, šťavy z čerstvého ovocia, kokteily – tým vyťažíte z predností, ktoré každá z tekutín má. Radšej vynechajte džúsy z citrusov, pretože môžu spôsobiť alergickú reakciu. Každé dieťatko má vlastný metabolizmus a je dobré aby ste si všímali, ako naň jednotlivé druhy nápojov pôsobia. Pokiaľ by mu bublinky v nápojoch spôsobovali problémy, odstráňte ich z tekutiny miešaním.
Melta
Táto kávovinová náhrada sa vyrába z koreňa čakanky, cukrovej repy, zo žita a z jačmeňa. Dostať ju kúpiť sypanú alebo porciovanú vo vrecúškach.
Laktačná poradkyňa: S meltou v súvislosti s materským mliekom som sa nestretla. Ak spozorujete jej pozitívny vplyv na tvorbu mlieka, môžete ju používať. Je dobré sledovať aj dieťatko, či tento druh nápoja, dostávajúci sa k nemu prostredníctvom vášho mlieka, vyhovuje aj jemu.
Zdroj: Mamina