Aby voľne dýchalo

Ani jedno dieťa neušlo pred nádchou. Väčšinou ide o záležitosť vírusového pôvodu, a tak sa poľahky šíri medzi členmi rodiny.

Iba prechladnutie?

Jej nástup je naozaj pompézny a nečakaný. Človek začne kýchať, a to oveľa častejšie, než je bežné. Dostaví sa svrbenie v nose. To je už úbožiakovi jasné, že čochvíľa nebude môcť poriadne dýchať vďaka upchatým nosovým priechodom, zabezpečí si rodinné balenie papierových vreckoviek, kapsuly s vitamínom C a posilní si imunitu nejakým voľne predajným liekom sirupom.

„V chladnom období je častá vírusová nádcha, ktorá prejde až do chrípkového stavu. V nose sa objaví riedky vodnatý sekrét, hlieny zatekajú do hrdla, človek stráca čuch. Najprudšia fáza však zvyčajne trvá dva až tri dni, no pomôcť si môžeme voľne predajnými kvapkami a sprejmi, ktoré spôsobujú dočasné odpuchnutie sliznice,“ objasňuje MUDr. Renáta Kučerová z ušno-nosno-krčnej ambulancie.

Po celý čas aktívneho smrkania je osoba infekčná, takže tvrdenia typu „to je len prechladnutie“ − od návštevy s neklamnou červeňou okolo nosných dierok skláňajúcou sa nad postieľkou novorodenca − by mal zodpovedný rodič brať triezvo a bacilonosiča zo svojho bytu čo najrýchlejšie vypoklonkovať.

Keď je však nakazená matka, ktorá svoje dieťatko navyše aj dojčí, najrozumnejším riešením bude, keď si v zdravotníckych potrebách kúpi praktickú rúšku, ktorú svojho času na verejnosti spropagovali protagonisti seriálov z lekárskeho prostredia a Michael Jackson.

„Deti do 1. roku života nemôžu užívať veľa liekov. Rodičia sa musia trošku potrápiť a sliznicu ošetrovať. Nádcha vie byť nepríjemná, keď dojčené dieťa nemá voľný nos a mlieko odmieta, ale aj nebezpečná. Deti majú totiž inú stredoušnú trubicu ako dospelí, je široká a krátka, dokonca aj inak položená. Keď je hlienov veľa, zatekajú do nosohltana a veľmi často spôsobujú bolestivý zápal stredného ucha. Malé deti, ktoré ešte nevedia hovoriť, sú plačlivé a chytajú sa za uško,“ upozorňuje odborníčka.

Potvorské komplikácie

Keď sa farba hlienov zmení a pri pohľade do vreckovky sa to len tak hmýri žlto-zelenými šmuhami, vedzte, že ste sa prehupli do ďalšieho štádia. Bakteriálnej superinfekcie. Na vírusmi oslabenej nosovej sliznici sa usalašili baktérie, ktoré možno vystrnadiť, v lepšom prípade, lokálnymi antibiotikami. Čo však môžeme urobiť samy, aby sme postihnutým členom rodiny uľahčili dýchanie?

„Na základe mojich skúseností je na riedky priezračný sekrét vhodný solux, na bakteriálny zápal zaberá skôr naparovanie. Zvlhčovače vzduchu sú prospešné iba v novších stavbách, lebo v múroch starších bytov a domov môžu byť schované plesne, ktoré sa vplyvom vlhkosti rozmnožia a lietajú vo vzduchu,“ hovorí MUDr. Renáta Kučerová.

Najviac vraj zaberá lokálne zvlhčovanie sliznice prostredníctvom sprejov na báze morskej alebo minerálnej vody. Keď je napriek úsiliu nádcha neoblomná, prejde do čeľustných dutín, sliznica opuchne a hlien nemá kadiaľ odtekať. „Pacientovi nasadíme antibiotiká. Skvelé výsledky dosahujeme aplikovaním terapeutického lasera, ktorý funguje na princípe infračerveného alebo červeného svetla v závislosti od sondy a dokáže vyliečiť chronické aj akútne stavy nosových a prínosových dutín za 5 až 6 krátkych sedení,“ hodnotí MUDr. Renáta Kučerová.

Pomoc deťom

Na plný noštek doplácajú najmä dojčené deti. Keďže nedokážu počas pitia dýchať, odťahujú sa od prsníka, nariekajú a zväčša sa k nim pridá aj bezradná matka. Každá rada v takejto chvíli je drahá, no jednu máme: Nezúfajte! Aj dojčeným deťom môžete na krátky čas nasadiť kvapky, v závislosti od novorodeneckého či dojčenského veku. U tých najmenších sa vlastne ani nekvapkajú, navlhčíte si vatovú tyčinku a vytriete ňou nos. Ale pozor! Nestrkajte ju hlboko, stačí na okraj.

Vášmu pokladu by sa malo uľaviť aspoň na čas potrebný na prijatie mlieka. Ďalšou pomôckou na uvoľnenie hustých hlienov s dlhotrvajúcim účinkom je Sinupret. Síce soplíkov nezbaví úplne, ale dieťa aspoň začne dýchať nosom. A k mechanickým záchrancom patrí aj odsávačka na vysávač. Ide o dômyselné zariadenie, ktorého jedna časť sa nasadí na hadicu vysávača a druhá sa vloží do nosa dieťatka. Vznikne podtlak a zbaví ho hlienov. Nemusíte sa vôbec báť, že by ste svojej ratolesti ublížili.

„Vysávač si nastavte na minimálny výkon,“ radí doktorka Kučerová a prízvukuje, že deti vo veku 3 až 4 rokov by sa už mali vedieť vysmrkať samy. Nie je nič horšie, ako držať v náručí zmietajúceho sa dvadsaťkilového drobčeka a strkať mu odsávačku do nosa. Keď je však nádcha vytrvalá, zistite si, ktorá ORL ambulancia vo vašom okolí ponúka inhalácie. U detí zaberajú priam zázračne. Dostanú na nos a ústa masku, pričom vdychujú roztok morskej soli, minerálky, v prípade potreby je možné pridať i liečivo na kašeľ.

Ľahké opatrenie

Našťastie, nepríjemnostiam okolo nádchy sa môžeme vyhnúť zlepšovaním obranyschopnosti organizmu, otužovaním a vyváženou stravou bohatou na probiotiká. Ale keď ju náhodou aj dostaneme, nešírme ju ďalej. Nemeckí a americkí vedci zistili, že iba šesťminútová inhalácia slanej vody znížila u mnohých infikovaných tvorbu kvapôčok viac ako o polovicu, pričom účinok trval celých 6 hodín.

28.5.2009 11:36| autor: Tatiana Kubišová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist