babyweb.sk > Bábätko > Pre bábätká > Aj bábätko sa chce hrať. Tipy na zábavu s najmenšími
Aj bábätko sa chce hrať. Tipy na zábavu s najmenšími
Oklepali ste sa z pôrodu, s radosťou si priniesli čerstvo narodené dieťatko domov a teraz premýšľate, ako sa mu najlepšie venovať. Máte rady od kamarátok, niečo ste si už možno prečítali v diskusiách, ale stále ešte dosť tápete? Poďme si prejsť malý „návod“.
Skôr než začneme, chceme upozorniť na dôležitú skutočnosť: každé bábätko je iné. To, čo fungovalo na Janka od susedov alebo to, čo už ako dvojmesačná vedela Anička vašej sestry, nemusí zabaviť ani vedieť vaše dieťatko. Hlavne sa nestresujte, zrýchlený dych vaše bábätko spozná a znepokojí ho, je na to naprogramované od prírody. Na to, či bábätko vo svojom veku dokáže to, čo má, máte pani doktorku. Tak sa s ňou či fyzioterapeutom nebojte konzultovať hoci aj polohovanie na lopte, ktoré deti nielen baví, ale im aj prospieva. A teraz už hurá hrať sa!
Prvý mesiac: Spánok, spánok, mamička, spánok
Ešte veľa mesiacov budú jedny z najlepších denných rituálov prechádzky vonku a kúpanie. Niektoré bábätká si na kúpanie musia najprv zvyknúť, ale keď ich k radosti z kúpania prirodzene a hlavne veselo vediete, páči sa to azda každému.
Možno máte na programe dňa aj tzv. prdíky. Pri prdíkoch môžete nahrievať bruško (napríklad zohriatym vrecúškom s kôstkami), popritom bruško masírovať a rozprávať vľúdnym hlasom čokoľvek, čo vám napadne. Nám to postupom času zaberalo čoraz lepšie a stalo sa zábavou.
V prvom mesiaci bude chcieť byť bábätko hlavne pri vás. Upokojí ho pestovanie, hladenie aj spievanie. Keď bude mať bábätko dobrú náladu, môžete sa „hrať na domácnosť“. Nosiť ho po byte, ukazovať, hovoriť, čo kde je, a pri tom ideálne pozvoľna začať trénovať aktívne nosiace polohy. Nezabudnite napríklad na obľúbeného tigríka či klbko. V kočíku väčšinu času prespí.
Kolotoč nad postieľkou frčať ešte asi nebude, ale môžete ho pustiť zatiaľ ako zvukovú kulisu. Nečudujte sa, že máte pocit, ako by sa bábätko nudilo – aj to je možné, veď už v brušku si hralo a kopalo okolo seba o sto šesť.
Čím vás dieťatko oslní na konci prvého mesiaca života? Zdvihne v ľahu na brušku na krátku chvíľku hlavičku, na chrbte ňou otáča do strán, reaguje na podnety pohybom celého tela, dokáže zamerať pozornosť na tvár a kopať nohami. To všetko sa snažte využiť na prvé hry.
Druhý mesiac: S mamičkinou pomocou objavujem prvé hračky
Aj v druhom mesiaci budete ešte zaručená a najviac fungujúca zábava práve vy. Ako na to budete spomínať, až budete mať doma pubertiaka! Dieťa vás postupne obdaruje prvými úsmevmi, čím tiež lepšie spoznáte, čo sa mu páči.
Správny rozvoj podporí aj púšťanie detskej hudby. Pozornosť na hračky môžete umocniť práve zvukmi a pohybom. Takéto malé bábätko rado pozoruje, vezmite si ho so sebou v kolíske alebo na deke tam, kde práve budete, rozprávajte mu a dajte priestor, aby vás mohlo sledovať.
Venujte čas aj kladeniu na bruško, tam už bude drobček dvíhať hlavičku, dokonca ju aj dlhšiu chvíľku udrží. V kočíku bude dieťa ešte väčšinu času spať, ale po prebudení bude so záujmom skúmať zavesenou hračku. V druhom mesiaci moje dieťa veľmi bavila obhliadka bytu v nosiacej polohe „na kenguru“. Na lopte balansovalo v polohe na brušku.
A čo všetko zo psychomotorického vývoja môžeme ešte využiť? V ľahu na chrbte začína dojča dvíhať nôžky, sleduje pohyb predmetov v blízkej vzdialenosti, intenzívne vníma zvuky (napríklad sa zľakne alebo utíši) a vydáva slabé hrdelné mrnkanie. Nakoniec každú mamičku potešia reakcie na jej úsmev!
Tretí mesiac: Baví ma už samostatná hra, ale s mamičkou je to lepšie
V tomto období sa mamičky s bábätkom na rozdiel od zvyšku rodiny naplno zžité. Je to aj čas, keď aj tí, ktorí sa doteraz sami nezabavili, to zvládnu tiež. Nastáva pokojnejšie obdobie. Konečne toho môžeme stíhať viac.
Malý človiečik vyčíňa pod hrazdičkou, na deke s hračkou v ruke a nejaký čas to vydrží, stačí, keď naň len občas prehovoríte, urobíte grimasy, pohráte sa … A zase sa môžete venovať svojej činnosti.
Vhodnou hrou môže byť napríklad „guli, guli“, ktorá dieťa stimuluje na prevaľovanie. Striedanie polôh prináša viac zábavy (chrbátik, bok, bruško, bok, chrbátik – opatrne pozvoľna tam a zase späť). Novou hračkou sa pre bábätko stávajú jeho vlastné ručičky, s veľkým údivom ich vydrží pozorovať naozaj dlho, a keď ho to prestane baviť, zabavíte ho riekankami. Za pár týždňov preberie iniciatívu skoro samo. A zrazu máte doma malého „rečníka“.
Ďalšou obľúbenou činnosťou pre oboch je totiž napodobňovanie zvukov, slabík a zmien hlasu. Uvidíte, že sa vybláznite! Niekomu sa to bude hodiť aj pri prechádzkach vonku, pretože to už nebude len o spánku.
Čítajte tiež:
- Nedostatok spánku – nočná mora rodičov i detí
- Bábätko je na svete. Čo by vás mohlo prekvapiť?
- Baby joga: Telesné i duševné zdravie pre vaše bábätko
Pozor na bezpečnosť
Keď bude mať ratolesť čas pre seba, poriadne strážte priestor okolo. Mnohé deti sa začínajú prevaľovať a všetci so záujmom všetko okolo seba ochutnávajú. Pomaly sa končí obdobie pokojného bábätka a začína sa obdobie malého torpéda…
A aké zručnosti už dieťa na konci tretieho mesiaca vie? Úspešne pasie koníčky (leží na brušku, drží aj otáča hlavičku a opiera sa o predlaktia), pri priťahovaní do sedu hlavička padá len mierne dozadu (pravdepodobne bude skúšať pediater pri prehliadke), živo reaguje pohybom a džavotaním na pohybujúcu sa aj menšiu hračku, uchopuje predmety.
Dočkáte sa hlasného smiechu alebo dokonca výskania od radosti. Dokáže už spojiť obe ručičky, uvoľniť zovretie v päsť, udržať chvíľku hlavičku, keď je telo vzpriamené, rozoznávať známe tváre, vydávať jednoduché slabiky a vie trebárs aj prskať sliny. A súkromný tip na záver: Nás veľmi bavilo v treťom mesiaci – tancovanie! Vo všetkých možných nosiacich polohách sme tancovali a spievali, a to bola radosť!