Ako môžu bábätku plienky škodiť?

Milá redakcia, na kurzoch predpôrodnej prípravy vedieme často diskusie o všeličom, čo sa týka starostlivosti o bábätko, plienky nevynímajúc. Neviem, či by som chcela byť otrokom látkových plienok. Myslím si, že jednorazové plienky sú aj kvalitné a nemali by škodiť dieťaťu. Čo vy na to? Daniela

Dnešné plienky sa vyrábajú z absorbujúcich vrstiev látky alebo froté tkaniny a z jednorazových absorpčných materiálov. Aj keď jednorazové plienky naďalej zažívajú svoj boom a veľa mamičiek si nedokáže predstaviť, že by mali vyprať použitú plienku, látkové plienky sa začínajú tešiť stále väčšej obľube. Výber aké plienky pužívať je veľmi individuálny a samozrejme záleží ako ich dieťa znáša.

Mnohé mamy s ekologickým zmýšľaním už vedia z čoho sú vlastne jednorazové plienky. Hlavnými surovinami na ich výrobu sú drevo, ropa a chlór. Sodium polyakrylát je tá chemikália, vďaka ktorej plienky získavajú vysokú saciu schopnosť. Na druhej strane však tieto plienky priľnú k pokožke dieťatka a spôsobujú alergické reakcie. Niektoré štúdie preukázali, že zvýšený výskyt zápalov močových ciest je spôsobený tým, že rodičia menia jednorazové plienky menej často ako napríklad ekologické, práve pre ich vysokú absorbčnú schopnosť.

Alternatívou k toxickým bombám akými sú bežné jednorázové plienky sú eko plienky. Výhodou je ich výroba z kontrolovaných surovín bez genetickej modifikácie a celulóza nie je bielená chlórom.

Či už používate jednorazové alebo bavlnené nesmiete zabudnúť na starostlivosť o pokožku bábätka v plienke. Najlepšou prevenciou je teda dôkladné očistenie kože dieťatka umytím pod teplou tečúcou vodou po každej stolici, dôkladné osušenie a pravidelná aplikácia tenkej vrstvy ochrannej masti napr. Bepanthen. Bepanthen prostredníctvom lipidového plášťa, ktorý vytvárajú nad vrchnou rohovinovou vrstvou kože, pomáha udržiavať vlhkosť kože, čím posiľňujú bariérovú funkciu.

Pozornosť venujem voľbe velkosti plienok a ich dostatočne častom vymieňaní. Nezabúdajte, že jednorazové plienky nie sú veľmi priedušné, teda prívod vzduchu k pokožke je dosť obmedzený. Okrem toho zadržiavajú nielen moč, ale aj pot. A ako často by ste ich mali často meniť? Na to nie je jasná odpoveď ale dieťa medzi 1.- 6. mesiacom, ktoré dostatočne pije močí asi 20x za deň! Látkové plienky perte v nedráždivých pracích práškoch pri maximálnej teplote (90◦C) a potreba výmeny nie je častejšia.

6.10.2011 3:28| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist