Ako predchádzať detským úrazom v domácnosti?

Deti sú zvedavé, skúmajú svoje okolie a niekedy sú veľmi neposedné. Nočnou morou každej mamičky alebo otecka je predstava úrazu dieťaťa doma počas ich prítomnosti. To sa však vďaka nastaveniu detskej mysle, elánu alebo vitalite môže stať veľmi ľahko. Ako tomu čo najlepšie predísť?

detske_urazy-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Bezpečnosť našich detí je pre nás kľúčová. To vám potvrdí každý rodič. Lenže ako dieťa ochrániť, keď je často ako z divých vajec a značne pohyblivé až hyperaktívne? Ako obmedziť detskú zvedavosť do bezpečných mantinelov tak, aby ste sa nemuseli stále obávať, že sa im doma niečo stane?

BARÁNOK I MALÝ URAGÁN

Dá sa povedať, že existuje dieťa pokojné, dieťa neposedné a dieťa uragán. A je jedno, či je to malý drobec, predškolák alebo školák prvého stupňa. U všetkých určite platí, že je dobré predchádzať potenciálnym úrazom. Ak chcete predchádzať nebezpečiu vo svojej domácnosti, dodržiavajte s deťmi doma určite pravidlá a urobte potrebné opatrenia.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Výpočet rôznych nehôd, hrozieb a všelijakých menších či väčších nebezpečenstiev, ktoré by mohli ohroziť zdravie alebo aj život vašich ratolestí priamo u vás doma, je nekonečný. Domácnosť a váš domov sú paradoxne najviac ohrozujúcim prostredím, čo sa úrazov týka, hoci by sa tu deti mali cítiť bezpečne.

Detská bezprostrednosť, naivita, úprimnosť a zvedavosť ich motivuje skúmať okolie a všetko, čo ich zaujme, zdá sa nezvyčajné, lákavé či neznáme. Sú to malí i väčší objavitelia a prieskumníci, ktorí v klzkej podlahe v predsieni vidia šmýkačku, v múke sneh a v tabletách do umývačky bonbóny. Nedomyslia si dôsledky toho, keď na niečo siahnu, niečo ochutnajú alebo rozsypú, či zhodia.

Okrem hravosti a skúmavej povahy detskej duše je ďalším veľkým nebezpečenstvom fakt, že takmer každá domácnosť je prispôsobená predovšetkým dospelákom, teda vám rodičom, a to oveľa viac než drobcom a predškolákom. Všetko je pre nich vysoko, dočiahnu len na málo miest, a tak sa túžba niečo si vziať, niečo ochutnať alebo niečo vidieť často končí karambolom – väčším či menším.

DÔSLEDKOM JE MNOHO ÚRAZOV. KTORÉ TO SÚ?

  • Na prvom mieste je popálenie a oparenie – vriacou vodou, polievkou, žehličkou, rúrou, varnou doskou či iným spôsobom, trebárs kulmou, žehličkou na vlasy a podobne.
  • Ako druhý hrozí pád odniekiaľ z výšky, pád pri nemotornej chôdzi, opretie sa o nestabilný a pohyblivý nábytok (stolička, malý stolík, mobilný nábytok na kolieskach) a následný karambol, prípadne i zlomenina alebo poranenie hlavy zo všetkých týchto dôvodov.
  • Na treťom mieste je otrava a priotrávenie sa liekmi a domácimi chemikáliami, čo sa spája so spomínanou túžbou ochutnávať – napríklad čistiaci prostriedok z fľaše ako nápoj či tablety do umývačky alebo na pranie ako bonbóny.
  • Na štvrtom mieste je pricviknutie alebo porezanie, ktoré súvisí s otváraním odkladacích priestorov v domácnosti – skríň, skriniek, zásuviek a s prácou v kuchyni – s nožnicami, nožmi a ďalšími ostrými predmetmi v domácnosti.
  • Na štvrtom mieste je potom poleptanie čistiacimi prostriedkami, ktoré vďaka svojej zvedavosti deti otvoria a polejú sa nimi alebo sa nimi zašpinia.
  • Prekvapivo až na piatom mieste sú hračky, teda to, čo by sme pokladali za prvú vec, s ktorou deti prídu do styku. Prehltnutie súčasti hračky, dusenie sa hračkami alebo inými drobnými predmetmi či kúskami jedla.

AKO PREDCHÁDZAŤ ÚRAZOM?

Predísť detským úrazom môžete celkom efektívne vy rodičia. Stačia drobné úpravy vášho príbytku s ohľadom na deti, pridať a nainštalovať ochranné prvky na nábytok a vybavenie, ale aj upraviť domáce návyky svoje aj ostatných dospelých v domácnosti, skôr než dieťa odrastie, a v neposlednom rade je to premyslený a kvalitný dohľad nad deťmi.

V prípade dohľadu starých rodičov nad deťmi alebo stráženia detí ďalšími členmi širšej rodiny je potrebné jasne určiť bezpečnostné hrozby a ich elimináciu aj u nich doma alebo pravidlá, ktoré majú s deťmi dodržiavať u vás v domácnosti.

ČO KONKRÉTNE MÔŽETE UROBIŤ?

Opatrenia v kuchyni

Kuchyňa patrí v určitom ohľade k najrizikovejšiemu priestoru vašej domácnosti. Je to pre manipuláciu s ostrými predmetmi, horúcou vodou, nápojmi a jedlami alebo s kuchynskými prístrojmi a technikou.

AKO OCHRÁNIŤ DETI PRED ÚRAZMI V KUCHYNI?

  • Pri varení sa naučte využívať zadné platničky a varné nádoby prednostne umiestňovať na ne.
  • Na varnú dosku, rúru či sporák inštalujte ohrádku, ktorá zabráni stiahnutiu hrnca, rajničky, panvičky atď.
  • Akákoľvek rúra sa dá zabezpečiť poistkou proti náhodnému otvoreniu.
  • Pri samotnom varení dieťa nikdy nenoste v náručí.
  • Nikdy nič nenechávajte ležať na kuchynskej pracovnej ploche blízko jej kraja (nože, hrnce, horúce rajničky, taniere s horúcou polievkou a horúcimi jedlami, misky s horúcimi surovinami).
  • To isté platí o prístrojoch, ako je varná kanvica, fritéza, pekáreň, šľahač atď.
  • S tým sú spojené aj všetky prívodné šnúry týchto kuchynských prístrojov – nenechajte ich visieť kdekoľvek v kuchyni z pracovných plôch.
  • Na jedálenský stôl nedávajte nádoby s príliš horúcimi pokrmami a nápojmi, ideálne okolo 60 °C.
  • Obrusy na stole prichyťte sponami, aby ich nestiahli deti.

POZOR NA ÚRAZY ELEKTRICKÝM PRÚDOM

Zásahy elektrickým prúdom bývajú fatálne a veľmi nebezpečné. Preto nepoužívané (ale aj používané) elektrické zásuvky zaslepte krytkami, aby do nich dieťa nemohlo nič vkladať. Rovnako elektrické šnúry od spotrebičov zakryte a veďte tak, aby ich deti nemohli ťahať alebo do nich hrýzť. Veľmi časté sú nehody s fénom, s kulmou či so žehličkou vlasov. Tieto prístroje nenechávajte v dosahu detí, zapnuté ani vypnuté.

OTRAVY A POLEPTANIE

Tieto detské úrazy majú neraz tragický koniec. Dozrite preto na všetky lieky a liečivá v domácnosti. Ukladajte ich mimo dosahu detí, pričom lieky a masti uchovávané v chladničke uložte oddelene od potravín a tak, aby na ne deti nedočiahli. Rovnako všetky čistiace prostriedky ukladajte vždy mimo dosahu detí a kupujte tie s detským uzáverom. Obaly od chemikálií nikdy nehádžte do voľne prístupného koša na odpadky.

POPÁLENIE OTVORENÝM OHŇOM

Zápalky a zapaľovače vždy uložte mimo dosahu detí, čo platí aj pre zapálené sviečky alebo oheň v kozube. Horiace sviečky uložte ďalej od kraja komôd a políc a otvorený oheň ohraďte tak, aby k nemu deti nemali prístup. Na tento oheň nepretržite dozerajte, rovnako ako na sviečky, dbajte aj na stabilné umiestnenie grilu a pozorne narábajte aj s horúcim uhlím na terase či v záhrade.

ÚRAZY PÁDOM A POŠMYKNUTÍM

Malé deti majú oveľa krehkejšiu kostru, ako aj celkovú stavbu tela v porovnaní s dospelými. Pamätajte na to, keď s deťmi vykonávate akúkoľvek činnosť – aj doma. Hocijaký náraz, ktorý sa u vás skončí modrinou, môže byť pre dieťa osudný a skončiť sa pádom so zlomeninou či s poranením hlavy. Doma deti nenechávajte bez dozoru pri schodoch, rebríkoch a stupienky schodov opatrite protišmykovou úpravou. S dieťaťom na schodoch sa vždy držte zábradlia. To by malo byť ideálne pevné a na dolnej aj vrchnej časti ho doplňte ohrádkou s dvierkami.

Podlaha u vás doma by mala byť bezpečná pre deti. Ideálna je nešmýkajúca sa. Deti sú pojašené, počas behu sa hocikedy pošmyknú, spadnú a spôsobia si úraz. Aj deťom kúpte protišmykové prezuvky s pevnou pätou. Výborné sú aj ponožky a detské pančušky s protišmykovou úpravou.

Všetky dekoračné koberčeky a predložky buď na nejaký čas (kým dieťa odrastie) odstráňte, alebo inštalujte napevno podlepením. Počas utierania podlahy zamedzte deťom prístup na ňu, kým neuschne. Rovnako eliminujte príliš vysoké prahy dverí, o ktoré by sa deti potkýnali.

REZNÉ RANY

Akékoľvek nože, nožničky a ďalšie ostré predmety uchovávajte v šuplíkoch a skrinkách s detskou poistkou proti otvoreniu a vysunutiu. Len čo to deti chápu, naučte ich základné zásady bezpečného zaobchádzania ako s nožničkami, tak aj s nožom a s ostrými predmetmi všeobecne.

OCHUTNÁVANIE A KONZUMÁCIA NEJEDLÝCH VECÍ

Deti všetko rady skúmajú nielen rukami, ale aj ústami. Často ochutnávajú aj nejedlé veci, ktoré objavia. Môžu ich však aj vdýchnuť a dusiť sa. Preto malé čiastočky a súčiastky ukladajte mimo dosahu dieťaťa. Platí to aj o hračkách. Nekupujte hračky, ktoré sa dajú ľahko rozobrať. Rozbité hračky buď dôkladne opravte, alebo vyhoďte. Rovnako aj domáce potreby, ako vrecúška, vaky, tašky vrátane hobby pomôcok, ako sú špagáty, kliešte, skrutkovače a podobne, skladujte na miestach deťom neprístupných.

POZOR NA OSTRÉ HRANY NÁBYTKU

Nábytok a domáce zariadenie má často alebo väčšinou ostré hrany a rohy. Aktívni malí neposedníci potom často ľahko „trafia“ nejaký ten roh alebo hranu nábytku. Ideálne je opatriť hrany penovými alebo plastovými chráničmi. Nezabúdajte ani na detskú izbu, ktorú je ideálne vybaviť nábytkom so zaoblenými hranami.

Všetky dvere a dvierka nábytku zaistite kľúčmi alebo detskou zámkou, alebo západkami, rovnako nenechajte deti behať okolo presklených vitrín a stolov či presklených dverí. Dekoračné predmety sú často veľmi ľahké, a tak deti lákajú siahať na ne či ich ochutnávať. Snažte sa ich umiestniť z dosahu detí.

ZDÁ SA VÁM TOHO PRIVEĽA?

Nie je to také hrozné, niekedy stačí pár drobných úprav a všetko je vyriešené. V každom prípade majte na pamäti, že bezpečnosť a zdravie vašich detí sú vždy na prvom mieste a pohoda a pocit bezpečia vašich ratolestí stoja za to.

 

3.3.2022 5:52| autor: Pavla Košík Jelínková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist