babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Ako sa ochránime pred chrípkovou infekciou?
Ako sa ochránime pred chrípkovou infekciou?
Kýchajte do vreckovky, ruky si umývajte pod teplou tečúcou vodou mydlom
Aj keď sa u nás nový nebezpečný chrípkový vírus nepotvrdil, choroba stále straší. Mnohí z nás cestujú do sveta, a tak opatrnosť je stále aktuálna. Poradíme vám, ako sa najlepšie ochrániť pred infekciou.
„Chrípkové vírusy, aj ten najnovší zistený v Mexiku, sa šíria a prenášajú vzdušnou cestou. Do tela človeka vstupujú cez očné spojivky a sliznicu nosa,“ vysvetľuje Jarmila Pertináčová, epidemiologička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. Ako ďalej doplnila, z chorého človeka sa vírus do vzduchu dostáva kašľom, kýchaním, ale aj hlasným hovorom. Vírus prežije na vzduchu pri izbovej teplote niekoľko hodín, presný údaj však vedci nepoznajú. Lepšie sa vírusom darí vo vlhku a chlade. Prečítajte si, ako sa v praktickom živote najlepšie ochránite pred zákernými smrteľnými vírusmi.
Ako kýchať
– Pri kýchaní a kašľaní si ústa chráňte vreckovkou alebo rukou.
– Po kýchnutí ruku utrite do vreckovky a papierovú vreckovku zahoďte.
– Utrieť si ruku vreckovkou je dôležité. Pretože dlaň môže byť znečistená vírusom chrípky.
Nakúpte si papierové vreckovky
– Ak si použitými vreckovkami kontaminujete ruky a potom si pretriete oči alebo nos, ľahko môžete vírus dopraviť do svojho tela.
– Papierové hygienické vreckovky používajte len jednorazovo. Vo vlhkých hlienoch a kvapôčkach kašľa prežívajú chrípkové vírusy veľmi dlho.
Čo s rukami
– Čo najmenej zasahujte svojimi rukami do okolia nosa a snažte sa netrieť si rukou oči.
– Často si umývajte ruky pod teplou tečúcou vodou mydlom. Nemusí byť horúca, stačí, ak je príjemná na kožu.
Umyte si aj tvár, aj tu vám môžu pristáť čiastočky vírusov, ktoré niekto okolo vás vykašle alebo kýchne.
– V lekárňach predávajú dezinfekčné gély, ktorými si umyjete ruky bez použitia vody.
Ochránia aj pred vírusmi, ktoré sa zachytia na držadlách v autobusoch či na rukovätiach nákupných košíkov.
– Použiť môžete aj navlhčené dezinfekčné papierové obrúsky.
– V robote častejšie otvorte okno a vetrajte.
Miestnosti s klímou
– Ak máte v práci umelú ventiláciu, zaujímajte sa, či filtre na klimatizácii boli vymenené a či sú namontované hepafiltre. Sú to špeciálne filtre, ktoré by mali zachytiť aj chrípkové vírusy.
– Vo svojich autách si vždy pred každou sezónou dajte vyčistiť klimatizáciu v aute.
– Keď si môžete vybrať, zvoľte si sedenie vonku ako dnu v reštaurácii. Vyhnete sa tak veľkému počtu ľudí v uzavretom priestore.
– Namiesto kinosály uprednostnite festivaly pod holým nebom, samozrejme, kým nie je vyhlásený zákaz zhromažďovania osôb.
Ktoré skupiny ľudí sú najviac ohrozené:
– cestovatelia a ich rodinní príslušníci
– zamestnanci, ktorí chodia na služobné cesty do zahraničia
– chronicky chorí ľudia, ktorí sú ohrození aj pri bežnej sezónnej chrípke. Sú to pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, ľudia s vysokým tlakom, cukrovkári, ľudia s chorými obličkami. Chrípka týmto pacientom zhoršuje ich chronické ochorenie, preto je pre nich vírus zvlášť nebezpečný.
– ľudia nad 65 rokov
Kedy určite ísť k lekárovi
Ak vám telesná teplota vystúpi nad 38 stupňov Celzia a zároveň máte aspoň jeden príznak typický pre chrípku, určite vyhľadajte lekára. Medzi typické príznaky chrípky patrí nádcha, kašeľ, bolesti svalov alebo kĺbov, malátnosť a celková únava. Medzi najnovšie príznaky chrípky zaradili lekári už aj hnačky.
Zdroj: Plus jeden deň