babyweb.sk > Žena > Príbehy > Ako sa rodí v Brazílii: Na pôrod šetrí rodina mesiace
Ako sa rodí v Brazílii: Na pôrod šetrí rodina mesiace
Keď modelka brazílskeho pôvodu Gisele Bündchenová prezradila, že rodila doma, prirodzenou cestou a bez epidurálky, bola väčšina Brazílčaniek v šoku. Takto by azda žiadna z nich rodiť nechcela.
V Brazílii je prirodzený pôrod niečo nezvyčajné. Panuje tam totiž všeobecné povedomie, že je to neznesiteľne bolestivá záležitosť. Navyše si ženy myslia, že by tým mohli ublížiť svojej fyzickej príťažlivosti a želajú si, aby ich vagína zostala intaktná, v čom s nimi horlivo súhlasia ich partneri. A tak keď sa dvojica rozhodne priviesť na svet dieťa, musí sa zapojiť do pôrodníckeho biznisu. Znamená to včas si objednať miesto na klinike a dohodnúť si dátum pôrodu. Rodina musí mať dosť našetrené, aby si mohla zaplatiť pôrodníka. Tehotenstvo v Brazílii je však nielen nákladnou záležitosťou, ale aj veľkým rodinným sviatkom.
Nie každé tehotenstvo je radosť
Tehotná žena je takou malou bohyňou. Čím viac sa zaguľacuje, tým viac je podľa miestnych meradiel krajšia. Brazília je však krajinou veľkých kontrastov. Interrupcia je zakázaná, robí sa ilegálne, majetnejšie ženy chodia na súkromné kliniky, tie chudobnejšie, predovšetkým malé dievčatá, podstupujú riziko neodborných potratov. Úmrtnosť je pri nich veľká. Približne deväť mesiacov po slávnom karnevale v Riu sa tiež prudko zvyšuje počet odložených novorodencov.
Čítajte tiež:
- Problémy v tehotenstve? Záleží na pohlaví dieťaťa!
- Vitamíny a minerály prospešné v tehotenstve
- Belly Mapping – namaľujte si bábätko na brucho
Kráľovská oslava očakávaného anjelika
Aj v Brazílii sa usporadúvajú oslavy očakávaného bábätka v štýle americkej párty nazývanej Baby shower. „Spočiatku šlo o to, aby sme darovali nastávajúcej matke veci, ktoré by sa jej a jej bábätku mohli hodiť, časom však oslava prerástla svoj civilný a praktický rámec,“ hovorí Diana, pôvodom z Brazílie, ktorá momentálne žije vo Francúzsku. Ľudia si prenajímajú obrovské sály, pozývajú hromadu hostí a objednávajú veľkolepé pohostenie, napríklad tortu, ktorá by mohla smelo konkurovať svadobnej. Aj pozvaní sa chcú blysnúť, prinášajú nákladné dary. Pre budúce dievčatko to sú zvyčajne náušnice. Napokon už v pôrodnici dávajú mamy svojim dcérkam prepichnúť uši.
Brazílčanky sú odmalička veľké parádnice a dievčatká sa rady krášlia ako dospelé ženy. Takže v niektorých škôlkach existuje nariadenie, že tam dievčatká nesmú chodiť namaľované a s nalakovanými nechtami. Matky takisto hneď od narodenia kupujú krásne zdobené obliečky a niekoľkokrát denne bábätká kúpu a prezliekajú.
Otca odsunú na vedľajšiu koľaj
Diana sa zverila, že po tom, čo porodila vo Francúzsku svojho syna Arthura, denne jej z Brazílie príbuzní volali a nabádali ju, aby hlavne doma nič nerobila, aby sa šetrila. V jej rodnej krajine je bežné, že po narodení sa k novopečeným rodičom nasťahuje rodina či druhá babička a zotrvá tam počas celého šestonedelia. Matka sa totiž podľa tamojších zvyklostí nesmie pohnúť z postele, okrem okamihu, keď si potrebuje odskočiť a umyť sa. Matka či svokra ju obskakuje, varí jej mäsové vývary, aby sa skoro zotavila z pôrodu a aby sa jej nijako nepriťažilo. Aj o dieťa sa stará babička, kúpe ho, vymieňa mu plienky. Otca k niečomu takému vôbec nepustia. „Keby u nás doma vedeli, že som už štvrtý deň po pôrode vysávala, asi by sa zbláznili,“ zdôverila sa Diana. Nesťažovala sa, že rodila ďaleko od svojich, bez ich pomoci. Iba jej v západoeurópskej krajine chýbala atmosféra, ktorá obklopuje nastávajúcu matku v Brazílii. Rešpekt a radosť z materstva, ktoré jej dáva najavo okolie.