babyweb.sk > Žena > Príbehy > Ako sa rodí v Thajsku: Podľa lunárneho kalendára
Ako sa rodí v Thajsku: Podľa lunárneho kalendára
Iný kraj, iný mrav. V Thajsku si ženy starostlivo vyberajú dátum svojho pôrodu, mal by to byť „šťastný deň“. Preto sa väčšina detí rodí cisárskym rezom.
Jeho veličenstvo dieťa – v Thajsku sa všetko točí okolo neho. Až do siedmich rokov spí s rodičmi v posteli. Napokon, hneď po narodení si berie matka bábätko do postele a otec je odkázaný iba na matrac na zemi. Neexistuje, že by rodičia nechali dieťa plakať. Neustále ho pestujú, robia všetko pre to, aby ich malé bolo šťastné.
Astrológ je pravou rukou rodičov
Plánovanie rodiny sa v Thajsku podriaďuje konzultáciám s astrológom, prípadne s budhistickým mníchom. K nemu idú budúci rodičia na konzultáciu, aby vybral podľa lunárneho kalendára najvhodnejší dátum, kedy sa má dieťa narodiť. Až potom idú k lekárovi, aby mu povedali, kedy si želajú, aby ich dieťa prišlo na svet, kedy je jeho šťastný deň. Preto nie div, že v Thajsku sa rodí prevažne cisárskym rezom. A to nielen kvôli astrologickým predpovediam. Thajčanky majú strach z bolesti, ale želajú si tiež, aby ihneď po pôrode vyzerali pekne, mohli byť nalíčené a učesané. V krajine je totiž zvykom, že sotva je dieťa na svete, usporadúva sa veľké fotenie matky a bábätka. A ony chcú na fotkách vyzerať čo najlepšie. Darí sa im to. Niektoré sú nalíčené a upravené skoro ako na nejakú slávnosť. Po prirodzenom pôrode túto šancu nemajú.
Šťastné meno si vypočítajú
Meno dieťaťa sa tiež nevyberá len tak podľa toho, čo sa rodičom páči. Pri výbere mena hrá rolu deň v týždni, keď sa narodilo. Ak by to bolo napríklad v pondelok, v mene by sa nemali vyskytovať žiadne samohlásky, v utorok sa treba vyhnúť určitým písmenám atď. To však nie je všetko. Každé písmenko mena korešponduje s určitou číslicou a je nutné, aby ich súčet predstavoval šťastné číslo. Numerológia skrátka vládne všetkému.
Čítajte tiež:
- Ako sa rodí v Brazílii: Na pôrod šetrí rodina mesiace
- Blessingway – cesta k materstvu posvätená láskou a súdržnosťou
- Nastrihnutie hrádze pri pôrode vyvoláva množstvo otázok
Očistné voňavé lôžko
Po prirodzenom pôrode nasleduje tradičný ceremoniál „yu fai“, teda akési odovzdanie sa ohňu. Ide o očistnú procedúru, pri ktorej by sa mal rozprúdiť krvný obeh a telo ženy sa po pôrode zbaví všetkého nežiaduceho. V praxi to vyzerá tak, že žena leží na bambusovom ležadle umiestnenom nad zdrojom tepla, niekedy je to aj oheň, do ktorého sa vsypú byliny s prečisťujúcimi účinkami. Ich vôňa spolu s teplom prestupuje telom. Tradične tento rituál trvá jedenásť dní. Thajčanky žijúce v cudzine to riešia spravidla tým, že si zájdu do sauny.
Už po generácie sa v Thajsku traduje, že dojčiaca matka by mala jesť veľa zázvoru, aby mala dosť mlieka. Pridáva sa k mäsu, do zeleniny alebo sa z nej pripravuje čaj. Rovnako tak poslúži aj miestna bazalka alebo mleté zelené korenie, ktorým sa ochutí jedlo. Rastliny či byliny pomáhajú deťom. Bábätkám vo veku asi jedného roka sa oholia vlásky a potom sa im hlava a obočie potrú farbivom z modrých kvetov rastliny známej ako klitoria ternatská. Traduje sa, že vlasy potom rastú rýchlejšie a sú hustejšie. Pri nádche prinesie bábätku úľavu šalotka. Rozdrvená a zaliata vodou sa má postaviť k hlavičke dieťaťa. Na prečistenie má rovnaký vplyv ako eukalyptus.
Dojčenie sa príliš nenosí
Len asi 12 percent detí tu ich matky dojčia, spravidla do šiestich mesiacov. Z celej Ázie má Thajsko v tomto najhoršiu bilanciu. Ak sa však matky rozhodnú dojčiť, robia tak vo dne v noci. Zatiaľ čo iné matky sa radujú z toho, že od troch mesiacov ich bábätko prespí celú noc, Thajčanky si obetavo ukrajujú zo spánku. Po šiestich mesiacoch dostáva dieťa pevnú stravu. Najskôr roztlačený miestny banán, neskôr ryžu pripravovanú vo vývare z bravčovej pečene a zo zeleniny.
Na jednu thajskú ženu pripadá štatisticky 1,5 dieťaťa, teda žiadne početné potomstvo. O to viac sa matky okolo svojich detí točia, potomkovia sú stredobodom rodinného vesmíru.