babyweb.sk > Bábätko > Ako sa starať o bábätko v lete?
Ako sa starať o bábätko v lete?
Horúčavy sú v plnom prúde a váš drobec sa zmení na ukričaného zbojníka, ktorého ohrozujú dehydratácia, vyrážky a popáleniny? Ponúkame vám zopár tipov, ako spraviť z prvého leta bábätka zábavu a relax…
Vzdušná bavlna
Dieťatko obliekajte do vecičiek jednoduchých strihov a z čistej bavlny. Určite sa vyhnite syntetickým látkam, držia teplo a sú pre bábätká veľmi nepohodlné. Dokonca môžu spôsobiť nepríjemné vyrážky z tepla. Pre vášho drobca vyberte oblečenie s dlhými rukávmi. Vyhýbajte sa priamym slnečným lúčom.
Opaľovací krém
V prvých rokoch života detí je ochrana pred slnkom viac ako dôležitá. Dôvodom je, že práve vystavovanie sa slnku v tomto období má na svedomí ochorenie na rakovinu kože, ktoré sa môže objaviť neskôr. Hoci sa nedokázalo, že by bol opaľovací krém pre deti nevhodný, do šiestich mesiacov by sa nemal používať. Deti do tohto veku slnku vôbec nevystavujte!
U starších sa odporúča ochranný filter 50. Treba ho vmasírovať 30 minút pred pobytom na slnku. Ak je to však nevyhnutné, pre vyššiu ochranu natrite bábätku aj miesta, ktoré sú pokryté oblečením. Ak je bábätko v aute, každý centimeter jeho pokožky by mal byť natretý opaľovacím krémom.
Zostaňte doma
Je múdre, ak v čase, keď najviac svieti slnko, zostanete vnútri. Ak aj napriek tomu musíte s malým vyjsť von, určite by malo byť dostatočné chránené. Na prechádzky radšej chodievajte ráno alebo podvečer, keď slnečné lúče už nie sú príliš silné.
Nebezpečná klimatizácia
Nechávať nahé bábätko v klimatizovanej miestnosti – už len z dôvodu, že je horúco – je prinajmenšom nezodpovedné. Môže veľmi rýchlo prechladnúť. Ak sa to vonku nedá vydržať a ste nútení ostať v klimatizovanej hotelovej izbe, oblečte dieťatku odev z hrubšej bavlny.
Ani prúd studeného vzduchu by určite nemal priamo viať na vaše bábätko. Po pobyte v klimatizovanej miestnosti s ním nechoďte hneď na slnko.
Dôležitá hydratácia
Bábätká sa môžu rýchlo dehydrovať. Tie, ktoré sú mladšie ako šesť mesiacov, by mali mamy dojčiť vždy, keď chcú deti piť. Staršie by mali prijímať vodu navyše, a to v pravidelných intervaloch. Ak sa objavia príznaky dehydratácie – žiadne močenie za 4 až 6 hodín, plač bez sĺz, vpadnuté oči – dieťatku dajte okamžite piť a čielko potierajte mokrou handričkou. Ak príznaky pretrvávajú, treba ho ihneď zaviezť do nemocnice, mohlo by ísť o úpal.
Na Babywebe tiež nájdete:
Má zmysel kupovať tehotenské plavky?
Bábätko v lete
Pozor na detské úrazy v lete!
Odožeňte hmyz
Naše ratolesti sú pre otravné komáre a iný hmyz vďačným cieľom. Aby ste tomu zabránili, zaobstarajte si repelenty proti hmyzu, najlepšie s prírodnými zložkami – citrónom alebo eukalyptom. Pri nanášaní sa však vyhnite rukám dieťaťa, keďže si ich neustále dávajú do ústočiek a takisto krém neaplikujte do okolia úst a očí. Dvojmesačným bábätkám sa repelenty neodporúčajú. Ak sa vám nepáči myšlienka použitia repelentu, investujte do dlhých nohavíc, rukávov a siete proti komárom. Večer môžete zapáliť sviečku zo silice, a tak vyhnať komáre z vášho domu.
Zbavte ich vyrážok
V horúcich dňoch sa aj bábätká veľmi silno potia. Pot upcháva póry – hlavne pod elastickým materiálom – napríklad pod plienkami. To spôsobuje vyrážky a svrbenie. Časté kúpanie a zvlhčovanie by tomu malo zabrániť. Domáca liečba ako jogurt alebo voda s ružovou silicou dokážu uľaviť pocitu svrbenia.
Niekedy sa môže zdať, že starosť o bábätko v lete je príliš zodpovedná úloha. Avšak s trochou vôle a lásky sa to dá hravo zvládnuť. Niet azda väčšej odmeny za vašu starostlivosť ako jeho spokojný úsmev počas letného dňa.