Ako si udržať „mužnosť“

Muž, ktorý plánuje rodinu, by sa mal starať o svoje reprodukčné zdravie. No starostlivosť o reprodukčné orgány by mala byť celoživotná. Čomu sa teda vyhýbať a ako si zachovať „mužnosť“ a „zdravú plodnosť“?

Niektorým faktorom, ktoré na nás pôsobia, sa, bohužiaľ, nevyhneme. Takže ťažko radiť „jedzme a pime zdravšie“, keď sa to okolo nás hýbe samými éčkami a chemickými látkami. Všeobecne mnohé chemické látky ovplyvňujú kvalitu spermiogramu. Podľa jednej štúdie realizovanej na mužoch sa porovnával spermiogram v dvoch skupinách.

V prvej boli muži, ktorí používali oveľa viac kozmetiky a mali priemerne horšie spermiogramy ako muži v druhej skupine, ktorí ju využívali minimálne. Nie všetko, čo dobre vonia, je automaticky dobré a vhodné aj pre naše spermie.

Rady, ako sa vyvarovať nepriaznivých vplyvov na reprodukčné zdravie

Snažme sa vyhýbať priamym úderom do oblasti semenníkov. Opakované mikrotraumy môžu poškodzovať ich funkciu. Aj pri práci s vibračnými náradiami (zbíjačka) je vhodné neopierať ich o genitálie.

Neprehrievajme si semenníky a „nevarme spermie“. Teplota 37° C a dokonca ešte vyššia výrazne zhoršuje kvalitu spermií. To, že sú semenníky mimo brušnej dutiny, má svoj dôvod. Nie je vhodné príliš tesné oblečenie, dlhé sedenie v nepriedušnom materiáli a sedadle.

Notebook je zdrojom tepla a pri uložení v lone vedie takisto k zvyšovaniu teploty v semenníkoch. Aj dlhé horúce kúpele a veľmi časté saunovanie môže ohrozovať plodnosť muža.

Psychické faktory výrazne ovplyvňujú našu mužnosť a majú účinok na plodnosť. Dlhodobé stresy a život pod tlakom určite nikomu nepridajú na sexuálnej pohode. Stresom sa, bohužiaľ, nevyhneme, ale dôležité je ich rôznym spôsobom odrelaxovať.

Čítajte tiež:

Častou otázkou v ordinácii je, „ako často mať pohlavný styk, aby boli spermie čo najlepšie a plodnosť čo najvyššia“. Snahou niektorých pánov je šetriť si spermie a po 2-3 týždňoch mať pohlavný styk so „ super počtom a kvalitou spermií“. Opačný extrém sú opakované každodenné ejakulácie na to, aby rozbehli a urýchlili tvorbu spermií. Pri porovnávaní úspechu otehotnenia pri primeranej pohlavnej abstinencii (3 až 7) dní a pri pohlavných stykoch bez abstinencie je približne rovnaká šanca oplodniť partnerku.

Môj názor na problém je asi taký, že pohlavný styk 2-3-krát týždenne je dostatočne častý na splodenie potomka. Určite nie je vhodný systém „dnes o deviatej, miláčik, musíme“.

Skúsme bočiť od všetkého cudzieho a neprirodzeného pre naše telo, teda ak je možné, vyhnúť sa užívaniu liekov, antibiotík, čo najmenej času stráviť v prostredí s RTG žiarením alebo mikrovlnami. Ani anaboliká určite nie sú lieky vhodné na zlepšenie mužnosti v posteli a plodnosti.

Pri nedostatku vitamínov v strave je vhodné užívanie vitamínových preparátov.

4.8.2016 12:49| autor: Peter Krajkovič

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist