Ako vyliečiť HELLP syndróm? Jedine pôrodom

Tehotenstvo so sebou neprináša zakaždým len radostné očakávanie bábätka, niekedy ho, žiaľ, sprevádzajú komplikácie a rôzne ochorenia. K tým patrí takzvaný HELLP syndróm, s ktorým sa stretávajú nastávajúce matky v pokročilom štádiu gravidity. Ktoré ženy táto choroba postihuje a aké sú príznaky? Dá sa mu predchádzať nasadením včasnej liečby? Aké komplikácie ho sprevádzajú?

Čo je HELLP syndróm?

HELLP syndróm patrí medzi neduhy, ktoré sú viazané výhradne na tehotenstvo. Patrí do kategórie tzv. neskorých gestóz, čo sú stavy, ktoré sa vyskytujú viac-menej v období tretieho trimestra, v zásade sa nemôžu vyvinúť v prvom trimestri. Ochorenie sa prejavuje predovšetkým tým, že sú výrazne zmenené enzýmy pečene. Existujú názory, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podmnožinu preeklampsie, ktorá v prvom rade spôsobuje poškodenie pečeňovej bunky.

Prejavy syndrómu odráža skratka, ktorá ochorenie pomenovala: H značí hypertenziu – vysoký krvný tlak, EL ako Elevated Liver Enzymes – zvýšené pečeňové enzýmy, LP ako Low Platelet – nízke množstvo krvných doštičiek.

„Typický klinický obraz vyzerá tak, že žena prichádza s vysokým krvným tlakom, má opuchy a laboratórne testy preukazujú pečeňové enzýmy, ktoré majú mnohonásobne vyššie hodnoty, a poukazujú na to, že patologický proces výrazne poškodil pečeňovú bunku. Zároveň sa objavuje veľmi nízka hladina trombocytov (krvných doštičiek), čo môže mať za následok krvácavé stavy. Pacientky majú veľmi často bolesti hlavy, sťažujú sa aj na epigastrickú bolesť – bolí ich pod rebrami, čo je spôsobené tým, že je napätá pečeň,“ opisuje lekár z Ústavu pre starostlivosť o matku a dieťa v Prahe-Podolí a zároveň odborník na klinike CMC doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc.

Liečba HELLP syndrómu

V zásade jediný spôsob, ako možno takýto stav vyriešiť, je ukončiť tehotenstvo. Nie je iná možnosť. Následne záleží na tom, v akom štádiu ochorenia a v akej fáze žena prišla a s tým súvisí úprava do normálu. V každom prípade, ako sa tento stav rozvinie u ženy raz, je vyššia pravdepodobnosť, že sa môže vyskytnúť znova.

„Problém je, keď sa HELLP syndróm rozvinie príliš skoro a ukončenie tehotenstva je spojené s ťažkou nezrelosťou dieťaťa. Problémy nastávajú aj v prípadoch, keď žena prichádza v stave, ktorý sa vyvíja veľmi rýchlo. Dokonca sa môže rozvinúť v priebehu niekoľkých dní. V takýchto prípadoch veľmi často nie je možný vaginálny pôrod pacientky, a pretože treba konať rýchlo, na rad prichádza cisársky rez,“ vysvetľuje MUDr. Krofta a dodáva:

„Situácia sa komplikuje aj tým, že pre nízky počet krvných doštičiek môže u ženy dôjsť k pomerne veľkej strate krvi, ktorá sa objaví v priebehu operácie alebo v ranom pooperačnom období. To znamená, že technika operácie pri HELLP syndróme má určité špecifiká, ktoré sú odlišné od iných prípadov cisárskych rezov.“

Čítajte tiež:

Je možné ochoreniu predchádzať?

Už v minulosti lekári dokázali rozpoznať určité ukazovatele, ktoré pomohli určiť ženy so zvýšenou pravdepodobnosťou vzniku HELLP syndrómu. Ide o rasové predispozície a obezitu, rizikovú skupinu predstavovali aj ženy, ktoré mali v anamnéze, že sa u nich tento stav už raz rozvinul.

V súčasnosti sa hľadajú určité markery, ako u žien riziko preeklampsie, a teda i HELLP syndrómu, zistiť čo najskôr. Má totiž zásadný vplyv na chorobnosť ženy, ale aj na chorobnosť, a dokonca aj úmrtnosť dieťaťa. Existuje snaha vytypovať tieto ženy dopredu, pretože ich deti spravidla bývajú menšie, ako by mali v danom týždni tehotenstva byť.

„V súčasnosti máme jednu úplnú novinku, ktorá vyzerá veľmi sľubne, a to je placentárny rastový faktor, ktorý by sa mohol dať naberať už v 13. týždni tehotenstva, keď sa robí skríning na vrodené vývojové poruchy. A ak sa dané parametre ukážu ako abnormálne, sme schopní už v tejto fáze tehotenstva na základe skríningu žene povedať, akú má pravdepodobnosť, že sa u nej takéto ochorenie vyvinie. Hlavný význam vidím v tom, že ak sa u ženy preukáže zvýšené riziko, je možné začať včas s medikáciou, ktorá môže významne oddialiť nástup rizikového stavu, jeho klinickú manifestáciu alebo sa to môže eliminovať úplne,“ vysvetľuje nové možnosti MUDr. Krofta s tým, že toto vyšetrenie môžu nastávajúce matky podstúpiť na klinike CMC ako súčasť programu Materna II.

Medikáciou, ktorá môže pozitívne ovplyvniť nástup HELLP syndrómu, je podávanie aspirínu. Je však potrebné začať ho užívať čo najskôr, ideálne od počiatku druhého trimestra, pretože napríklad v 20. týždni je už na to neskoro. Aspirín výrazne ovplyvňuje mikrocirkuláciu a všetky tieto stavy pravdepodobne majú súvislosť s patologickou mikrocirkuláciou v placentárnom riečisku. Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že to skutočne funguje.

Na čo si dať pozor?

Známkami preeklampsie môžu byť rapídny prírastok na hmotnosti, tvorba opuchov, bolesti hlavy a bolesti pod rebrami, poruchy videnia. Žena môže menej močiť, môžu sa objavovať určité krvácavé prejavy, modriny…

HELLP syndróm ako príčina úmrtia

V susednej Českej republike je pri úmrtnosti žien na prvom mieste krvácavosť. Stavy súvisiace s vysokým tlakom – s preeklampsiou – sú až na treťom mieste. Vyskytujú sa, samozrejme, aj prípady, keď žena k lekárovi nechodí, príde príliš neskoro alebo je ochorenie nezistené a keď je zistené, nemožno už adekvátne rýchlo reagovať. Je to závažný stav, ktorý vzbudzuje všeobecné obavy.

„Čo sa týka úmrtnosti dojčiat v súvislosti s týmto ochorením, HELLP syndróm sa môže rozvinúť už aj v 28. týždni tehotenstva, čo je spojené s tým, že dieťa je menšie, ako má byť, pretože – ako sme už spomenuli – je porušená mikrocirkulácia placenty. Dieťa sa teda nielen predčasne narodí, ale navyše je hypotrofické (t. j. s nízkou pôrodnou hmotnosťou), čo mu, samozrejme, na vitalite nepridáva. Môže sa teda stať, že v dôsledku prematurity (nedonosenosti) zomrie,“ vysvetľuje MUDr. Krofta.

Na záver skúsený lekár uvádza, že sa vo svojej praxi s nebezpečným ochorením stretáva často: „Tých prípadov je ročne niekoľko. A pri mnohých z nich ide o extrémne závažný stav, pretože ženy prichádzajú s veľmi vysokým tlakom, majú zlé laboratórne parametre, nemočia… Tehotenstvo sa ukončí a následne, v dôsledku zlých koagulačných faktorov, môžu nastať závažné formy krvácania, keď pacientka krváca napríklad do brucha, musí podstúpiť operáciu a dokonca môže prísť o maternicu. Ženy by mali vedieť, že sa pomerne rýchlo môžu dostať do vážneho stavu, a jeho príznaky preto neradno podceňovať.“


Popredný český gynekológ a pôrodník doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc., pôsobí v Ústave pre starostlivosť o matku a dieťa v pražskom Podolí a na klinike Canadian Medical Care. So svojím tímom uskutočnil v rámci Centra fetálnej medicíny ÚPMD už devätnásť operácií plodov v tele matky.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist