babyweb.sk > Dieťa > Zdravie dieťaťa > Ako zatočiť s kašľom bez použitia liekov
Ako zatočiť s kašľom bez použitia liekov
Školy a škôlky sú preplnené kašľajúcimi a chrchlajúcimi detičkami, mamičky sa vôbec nerozpakujú vodiť deti so zelenou sviečkou pod nosom do spoločných priestorov herní. Výsledkom je nekonečný kolotoč prechladnutí, chrípok a viróz, ktorý sa začne na jeseň a skončí sa na jar. Jedným zo základných symptómov uvedených chorôb je kašeľ. V tomto článku si povieme, ako ho liečiť pomocou prírodných prostriedkov a homeopatík a kedy je už nutné vyhľadať lekára.
„Nevľúdne sychravé počasie nás v uplynulých týždňoch niekoľkokrát vyhnalo do rôznych herní. Bohužiaľ, podobný nápad malo asi tisíc iných rodičov z Prahy. Plán bol zabaviť Anitku v suchu a teple a tým ju udržať zdravú. Vzápätí sa však v pláne objavil malý háčik: práve v herniach je hádam najväčšia koncentrácia chorých detí,“ opisuje svoj postreh z návštevy herne mamička Veronika.
PREVENCIA JE ZÁKLAD
Najlepšou prevenciou chorôb je vyhnúť sa nakazeným ľuďom. To sa síce ľahko povie, ale ťažšie zrealizuje. Vy musíte chodiť do práce, na nákupy a nemôžete nechať dieťa v rizikovom období doma. A predškoláci potrebujú kontakt s vrstovníkmi, za izoláciu by vám nepoďakovali.
Treba sa zamerať na dlhodobé posilňovanie imunity, hlavne otužovanie, dostatok pohybu a pobyt na čerstvom vzduchu, zvýšiť príjem vitamínu C. Nevyhnutná je dôkladná a dôsledná hygiena:
- Zakaždým, keď prídete domov, si umývajte ruky, pred jedlom, pred spaním, a to mydlom a teplou vodou aspoň pol minúty. To isté vyžadujte od svojich detí.
- Pri kýchaní a kašlaní si zakrývajte nos a ústa, ak nestihnete vybrať vreckovku, kýchajte do rukáva a nie do ruky, ktorou vzápätí na niečo alebo niekoho siahnete.
- Používajte jednorazové papierové vreckovky a po použití ich okamžite vyhoďte. Vyhýbajte sa zadymeným priestorom a v prípade zhoršených rozptylových podmienok obmedzte vetranie a pobyt vonku. Vyhýbajte sa uliciam s veľkou koncentráciou áut, radšej si urobte obchádzku a voľte trasu po pokojnejšej a čistejšej ulici.
- Vetranie je očista domova, ak je to možné, vetrajte často a dôkladne.
- Prečítajte si ďalšie tipy na dodržiavanie hygieny v období viróz.
NIE JE KAŠEĽ AKO KAŠEĽ
Pri bežnej viróze či nachladnutí sa najčastejšie stretávame s dvomi druhmi kašľa – so suchým a s vlhkým.
„Kašeľ je široká téma. Už na vysokej škole nás učili, že kašeľ je iba symptóm (príznak), nie choroba. Preto je veľmi dôležité rozlišovať, či je kašeľ suchý alebo vlhký, čo je jeho príčinou. Či vychádza zo zápalu nosohltana, z angíny či laryngu, alebo z priedušnice, priedušiek či priedušničiek,“ vysvetľuje detská lekárka-homeopatka MUDr. Věra Budková.
Suchý sa objavuje na začiatku choroby, je veľmi nepríjemný a namáhavý, nič sa nedarí vykašliavať, iba nepríjemne dráždi, namáha a vyčerpáva. Tento druh kašľa je dobré tlmiť a malého pacienta čo najviac upokojovať.
Keď choroba začne ustupovať, objaví sa kašeľ vlhký, ktorý je úľavový a pomáha telo zbavovať hlienu nahromadeného v dýchacích cestách. Tento druh kašľa nezmierňujeme, ale naopak, podporujeme vykašliavanie.
V prípade, že silný kašeľ pretrváva dlhšie než tri dni, vyhľadajte lekára. Návštevu ordinácie neodkladajte, ak je pacient mladší ako šesť mesiacov alebo kašeľ sprevádza vysoká horúčka, bolesť v ušiach alebo v hrdle.
NA KAŠEĽ POMOCOU HOMEOPATIE
Medzi najčastejšie používané homeopatické lieky na liečbu rôznych typov kašľa, prípadne nachladnutia, patrí:
- Aconitum napellus 9 CH – výborný a primárny liek pri nachladnutí, pocite premrznutia a suchom chlade.
- Allium cepa 9 CH – liek proti začínajúcej sa nádche, kýchaniu, vodnatému sekrétu, opuchu, zodratému nosu a slzeniu. Je vhodný pri začínajúcich sa virózach, na kašeľ príliš nevplýva.
- Drosera 15-30 CH – tento homeopatický liek je vhodný v prípade, keď dieťa kašle pred spaním, posadí sa, drží sa hrudníka a máva aj nauzeu. Podávajte 5 granúl pred spaním a kedykoľvek v noci opakujte.
- Coccus cacti 9 CH – liek proti kašľu typu parapertusse alebo čiernemu kašľu.
- Cuprum metallicum 5 CH – je vhodný proti kašľu v spazmoch – pacient lapá po dychu a nemôže si odkašľať.
- Antimonium tartaricum 9 CH – homeopatický liek proti kašľu po fyzickej námahe a napríklad pri smiechu.
Antimonium – vhodný aj v prípade, keď je zápal už na prieduškách a dieťa má výdychovú dušnosť. Dávkujte 5 granúl pred spaním, opakujte aj v priebehu noci. - Corallium rubrum 9 CH a Kalium iodatum 9 CH – kombinácia týchto homeopatík je vhodná na nádchu spojenú s kašľom. Zlepšenie nastane veľmi rýchlo.
- Ipecacuanha 9 CH – vhodný, keď sa kašeľ zvlhčí a pacient kašle až do vracania.
- Bryonia 9 CH – v prípade, keď sa kašeľ zhoršuje teplom.
- Laryngitídy nepriamo iniciujú atopický terén. V liečbe laryngitíd je veľmi účinná kombinácia Sambucus nigra 9 CH a Spongia tosta 9 CH.
Vyššie spomenuté lieky dávkujte 4x denne v dávke 5 granúl počas 3-4 dní, prípadne podľa prejavov príznakov, lieky postupne vysadzujte.
Výber vhodného homeopatického lieku na liečbu kašľa nie je jednoduchý. Množstvo homeopatík, ktoré spomíname, môže niekoho v liečbe odradiť. Snažili sme sa vám však predostrieť čo najširšiu škálu homeopatík a príznakov, podľa ktorých by ste sa mali pri voľbe riadiť.
ŠETRNÁ LIEČBA KAŠĽA
Pri liečbe kašľa môžete zvoliť lieky klasickej medicíny, prírodné liečebné metódy ako napríklad aromaterapiu, ajurvédu, ale aj domáce metódy našich babičiek:
- Odvar z cibule – jednu cibuľu vytlačte tak, aby z nej tiekla šťava, do roztoku dajte 1 lyžičku medu a podávajte niekoľkokrát denne.
- Med – má antiseptické účinky, ale i mierne sedatívne – lieči a lepšie sa po ňom spí.
- Tymian – uvoľňuje dýchacie cesty. Môžete ho užívať vo forme čaju, ale i krému či kúpeľa. Výborný je Tymianový krém od Justu. Odporúčam vám naložiť sa do tymianového kúpeľa, potom potrieť hrudník tymianovým krémom a popíjať tymianový čaj. Urobíte to tak, že lyžicu sušeného tymianu zalejete vriacou vodou, necháte 5 minút lúhovať, scedíte a potom popíjate. Ochuťte ho medom!
- Harmanček – upokojujúca sila harmančeka prospieva nielen dobrému spánku, ale je výborný aj na inhaláciu.
- Zázvorový čaj s citrónom a medom – do zázvorového čaju môžete pridať aj klinček a škoricu, krásne vás zahreje.
Odborný garant textu www.svethomeopatie.cz.