Akú vodu vybrať pre dojčatá?

Aká voda je pre dojčatá najlepšia? A podľa čoho ju vyberať? Poradíme vám.

shutterstock_2247906803-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pri dojčenskej vode sa predovšetkým sleduje množstvo dusitanov a dusičnanov.

Prečo?

V zažívacom trakte človeka sa môžu premeniť na toxické dusitany. V tele malého dieťaťa sa tak môže hemoglobín, ktorý prenáša v tele kyslík, premeniť na methemoglobín, ktorý toho schopný nie je. A to je zdraviu veľmi škodlivé.

Voda v tele

Obsah vody v tele človeka sa pohybuje medzi 60 a 80 % podľa veku. U dojčiat tvorí množstvo vody väčší podiel ako u starších ľudí. Voda v tele rozpúšťa živiny, odstraňuje odpadové a prebytočné látky, je nositeľom chemických informácií, v krvi pomáha pri prenose kyslíka a oxidu uhličitého a v neposlednej rade hrá dôležitú rolu pri regulácii telesnej teploty. Pretože je voda pre život a zdravie tak dôležitá, používame kvôli správnemu vývoju dojčiat a batoliat tú najkvalitnejšiu vodu, ktorej sa hovorí aj „dojčenská voda“. Pre takto označenú vodu sú stanovené prísne limity, ktoré musí splňovať.

Dojčenská voda, na rozdiel od iných balených vôd:

  • musí byť z kvalitného podzemného zdroja, ktorý je vhodný pre prípravu dojčenskej stravy a k trvalému priamemu požívaniu všetkými skupinami obyvateľov
  • nesmie byť nijak chemicky ošetrená, upravená môže byť len výnimočne UV žiarením

Dojčíte? Sýtené vody prevarte

V prípade sýtenej dojčenskej vody s hodnotou vyššou ako 0,5 g/l CO2, je lepšie vodu prevariť. Reakcia materského mlieka a krvi novorodenca je totiž zásaditá a vody obohatené CO2 pôsobia negatívne a zaťažujú vyrovnávacie systémy dojčiat. Okrem toho bublinky v žalúdku dojčiat môžu vyvolať zvracanie s rizikom vdýchnutia zvratkov a zadusenie.

Pár odporúčaní:

  • Dojčenskú vodu je potrebné bezpodmienečne používať do troch mesiacov dieťaťa a do šiestich mesiacov je odporúčaná.
  • Tiež sa odporúča pre tehotné ženy.
  • Vodu z kohútika by sme mali vždy prevariť, aj keď pitná voda v slovenských kohútikoch patrí medzi najkvalitnejšie v Európe.
  • Pri vode zo studne je potrebné poznať rozbor vody, ktorého limity sú stanovené vyhláškou.
  • Pre stále pitie pre ľudí bez rozlíšenia veku a zdravotného stavu sú vhodné vody dojčenské a stolné.

Voda vhodná pre prípravu dojčenskej stravy

Pri nákupoch sa môžete tiež stretnúť s balenou minerálnou či pramenitou vodou označenou ako „vhodná pre prípravu dojčenskej stravy“. Kvalita tejto vody by síce mala byť porovnateľná s vodou dojčenskou, avšak pamätajte, že táto voda už prešla určitou úpravou rovnako ako pitná voda z kohútika.

1/ Na čo by rodičia v prípade vody pre dojčatá nemali nikdy zabudnúť?

Rodičia by nemali hlavne zabudnúť na vhodné skladovanie vody (v tme a chlade a hlavne nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu), a dojčenskú vodu spotrebovať do 48 hodín po otvorení.

2/ Je v prípade dojčenskej vody nejaký mýtus?

Ľudia si často myslia, že je to zbytočné vyhadzovanie peňazí kupovať balenú vodu pre dojčatá, pretože u nich doma, keď boli malí, rodičia používali vodu z vodovodu, na ktorej tiež vyrástli.

V dnešnej dobe je viac škodlivín, vodárne používajú viac chlóru, aby vodu nejak upravili do pitnej podoby a viac sa hnojí chemickými postrekmi. Narástol ťažký priemysel, ktorý vypúšťa odpad do čističiek. Stačí, že všetky tieto nečistoty sa k nám dostávajú späť cez potraviny. Na dojčenskú vodu sú ale kladené tie najprísnejšie hygienické kritéria.

3/ Aké nebezpečie hrozí v prípade, že sa špeciálna dojčenská voda nepoužíva?

Pre dojčatá je používanie dojčenskej vody zdraviu prospešnejšie, nevyvoláva u nich hnačkové ochorenie a je veľmi dobrým pomocníkom na cestách, kedy stačí stravu z dojčenskej vody len ohriať v mikrovlnke a nemusíme vodu prevárať.

Čítajte tiež:

Pálčivá otázka PET fliaš

Pre každého výrobcu je získanie možnosti užívania názvu dojčenská voda vysoko prestížne. Ak sú všetky požiadavky splnené, prichádza dojčenská voda na trh – väčšinou v plastovej PET fľaši. PET (polyethylentereftalát) je v dnešnej dobe najužívanejší obalový materiál. Pri výrobe plastov sa okrem iného užívajú zmäkčovadla a iné aditíva, napr. ftaláty alebo acetaldehyd. Okrem zdravotných rizík majú chemické látky rozpustné vo vode negatívny vplyv na ich chuťové vlastnosti.

Sklo je bezpečnejšie

Riziká spojené so všetkými plastami, ktoré sa okolo nás vyskytujú, sú viac a viac známe. Ekologické myslenie sa rozširuje natoľko, že ľudia vyhľadávajú kvalitné potraviny a nápoje, do ktorých neprenikli chemikálie a polutanty – vracajú sa k už osvedčeným, tradičným materiálom.

Alternatívou plastových obalov je sklo. Poznali ho už aj naše babky a nedali na neho dopustiť. Nie sú v ňom žiadne látky, ktorý by sa rozpúšťali do vody. Z ekologického hľadiska je recyklovateľný z 90% a táto recyklácia skoro vôbec nezaťažuje okolité prostredie.

Potrebujeme na varenie nutne dojčenskú vodu?

Vzhľadom k tomu, že zloženie dnešnej pitnej vody vo väčšine prípadov vyhovuje prísnym európskym normám, ktoré sú pre prípravu dojčenskej stravy dostatočné, dá sa balená dojčenská voda vnímať ako náhradné riešenie pre prípad, že si kvalitou pitnej vody z nášho kohútika či z našej studne nie sme istí.

Na obale dojčenskej vody musia byť povinne uvedené tieto údaje:

  • obsah rozpustených pevných látok – minerálov (vápnik, horčík, sodík, draslík atp.)
  • v prípade, že je sýtená oxidom uhličitým, musí byť označená „dojčenská voda sýtená“ s uvedením obsahu oxidu uhličitého
  • „ošetrené UV žiarením“, ak bol tento spôsob úpravy použitý

Kvalitu vody vo vašom kohútiku si môžete overiť na stránkach vodárenských spoločností či rozborom vody v studni, pričom úplnú istotu môžeme získať prevarením vody.

30.6.2023 5:27| autor: Magdalena Holancová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist