Artikulácia u detí, večný strašiak? Kedy je správny čas vyhľadať logopéda?

Väčšina rodičov očakáva, že sa dieťa naučí hovoriť samo od seba, bez pomoci, veď jazyk je predsa prirodzený! Niekedy zabúdajú na to, že jazyk je nutné zdokonaľovať, tiež rozširovať slovnú zásobu, aby všetko fungovalo tak, ako má.

artikulacia_u_deti-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

V súčasnosti sa vyskytuje čoraz viac problémov s artikuláciou u detí a dôvodov je hneď niekoľko. Veľa detí má značné problémy s vyslovovaním hlások a slov. Problémy s vyslovením hlások by sa mali riešiť už v zárodku, aby neprerástli do väčších problémov. Návštevu logopéda preto netreba odkladať. Plynulá reč by mala u dieťaťa nastať do piateho roku života. Vždy treba mať na pamäti tento míľnik. Logopéd by nemal byť strašiak, je to odborník, ktorý si poradí s každým rečovým problémom. Netreba sa hanbiť a navštíviť ho včas, keď si to vyžaduje situácia. Ak vaše dieťa ešte stále plynule nehovorí do piateho roku života, je načase s tým niečo urobiť. Najlepšie je ihneď vyhľadať špecialistu, ktorý sa orientuje v tejto oblasti.

Nesprávne vyslovovanie slov môže mať mnohé dôvody, napríklad nedostatočná komunikácia v rodine, vrodená rečová chyba, nevenovanie sa dieťaťu, uprednostňovanie televízora a tabletu pred rozprávaním, preferovanie surfovania na internete. Samozrejme, dôvodov je veľmi veľa.

Kedy má dieťa problémy s rečou?

  • komolí slová, nevie skladať dlhšie vety
  • hovorí skôr kratšie vety, zámerne sa vyhýba dlhým vetám
  • nevie vysloviť r, l a sykavky
  • nerozumiete mu, čo chce povedať
  • nesprávne vyslovuje niektoré spoluhlásky
  • dieťa nedokáže zmysluplne komunikovať

Prvá návšteva logopéda môže byť stresujúca, ale zbaví vaše dieťa poruchy, tak ju neodkladajte a konajte včas!

Ak spozorujete na  svojom dieťati tieto nedostatky, tak je potrebné čím skôr vyhľadať logopéda, on môže chybu včas napraviť. Netreba sa ničoho obávať, len čo má dieťa problémy s rečou, tak je namieste úvodné vyšetrenie, ktoré môžete absolvovať u logopéda na základe svojho podozrenia alebo na základe podozrenia učiteľov v škôlke. Logopédi vždy vysvetlia presný postup, ako sa správne rozprávať s dieťaťom, nasmerujú vás a v mnohých prípadoch pomáha aj detský psychológ. Problémy netreba ignorovať. Logopéd určí niektoré špeciálne cviky, prípadne didaktické hry, ktoré je potrebné dodržiavať.

Dieťaťu môžete pomôcť viacerými spôsobmi, napríklad čítať mu krátke rozprávky, ktoré ho vtiahnu do deja, tiež spievanie, opakovanie riekaniek s dôrazným dbaním na výslovnosť a iné. Pri každej aktivite vonku, pri hre v parku, správne vyslovovať a dbať na výslovnosť. Postupne, pomaly s dieťaťom cvičiť  a učiť ho, ako má správne vyslovovať. Dieťaťu s rečovou chybou sa treba dôkladne venovať. V zásade ide o rôzne rečové aktivity, spájanie slov do viet, opakovanie básní a iné. Aj keď to možno zo začiatku nejde hneď tak, ako ste si predstavovali, tak vedzte, že o chvíľku progres bude zjavný. Rozvíjanie komunikácie by sa malo niesť v duchu hry a zábavy, nie drilu a kriku. Nápomocnými však môžu byť aj rovesníci, ktorí správne vyslovujú.

Čítajte ďalej:

Čo očakávať od logopéda?

Logopéd sa s dieťaťom rozpráva a cez rôzne hry nacvičuje správnu výslovnosť. Rodič je vždy prítomný a má možnosť vidieť, čo s dieťaťom neskôr cvičiť doma. Logopédi rozvíjajú slovnú zásobu dieťaťa, vyjadrovanie, sluchové rozlišovanie. Tie isté slová a hry môžete opakovať aj doma s dieťaťom. Dieťa, ktoré zle hovorí, sa za túto chybu zvyčajne hanbí, vysmievanie ho môže zbytočne stresovať, preto netreba odkladať návštevu logopéda, prípadne psychológa.

Kedy je správny čas?

Je lepšie prísť k logopédovi s dieťaťom skôr, napríklad už po štvrtom roku života dieťaťa, než prísť v siedmom roku života. Šesťročné dieťa už má mať správnu výslovnosť pred nástupom do školy, preto treba rečový problém podchytiť. Rovesníci v škole sa mu môžu posmievať, že nevie hovoriť a všetko sa ešte zhorší. Závisí od mnohých činiteľov, za aké dlhé obdobie sa dieťa naučí pod vedením logopéda nesprávnej výslovnosti zbaviť. Dôležitá je aj motivácia dieťaťa, kooperácia rodičov a dieťaťa s logopédom.

Dbajte vždy o to, aby dieťa správne vyslovovalo. V živote mu to vždy bude na príťaž, ak bude nesprávne artikulovať. Mnohé druhy prác mu pre tento nedostatok môžu uniknúť, ako napríklad moderovanie, kariéra speváka a iné.

 

 

21.4.2023 4:55| autor: Natalia Bosáková | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist