babyweb.sk > Dieťa > Zdravie dieťaťa > Atopický ekzém si robí, čo chce
Atopický ekzém si robí, čo chce
Atopický ekzém je svrbivé ochorenie s významným podielom dedičnosti. Býva spojený s rodinným výskytom astmy alebo sennej nádchy. Dedičný sklon k týmto chorobám sa nazýva atopia.
Konštitučne býva prítomná suchá, chladná, odlupujúca sa koža, na ktorej po podráždení vzniká biela stopa – biely dermografizmus. Existujú tri formy ekzému, ktoré sa počas života môžu, ale nemusia prejaviť a prelínať: dojčenská forma, detská a dospelá forma.
To je strohé konštatovanie zložitého problému, akým atopický ekzém pre choré dieťa a celú rodinu nesporne je. Atopický ekzém je ťažko liečiteľné ochorenie, ktoré si tak trochu robí, čo chce. Zhoršuje sa na jar vplyvom plynových alergénov, na jeseň vplyvom chladu a vlhkosti, tiež kedykoľvek pri strese, pri spotení, očkovaní, chorobe.
Prevencia
Neblahý vplyv na ekzém máva prach a kontakt so zvieratami (hlavne mačacia srsť). Ekzém môže úplne zmiznúť celkom nezávisle od toho, ako ho liečime, a môže prejsť do iného prejavu atopie, akým je spomínaná astma alebo senná nádcha. Na prejavy ekzému má značný vplyv aj zloženie stravy. Hoci sú preventívne diétne opatrenia pri alergických ochoreniach spochybňované, má v tomto prípade pre dojčené dieťa význam, keď jeho matka alergička dodržiava preventívne diétu bez najčastejších alergénov, akými sú kravské mlieko, orechy, vajcia a podobne.
Príznaky ekzému
Prvým prejavom je sčervenanie a zdurenie kože. Ak sa podarí v tejto chvíli odstrániť príčinu, ktorá zápal vyvolala, koža sa rýchlo zahojí. V opačnom prípade sa zápal prehĺbi, na koži sa vyhádžu drobné svrbľavé pupienky a vyrážky. Dieťa sa škrabe, postihnutá koža mokve a pokrýva sa chrastičkami. Opakovaným dráždením pri škrabaní koža zhrubne, popraská a olupuje sa. Ekzém potom môže trvať mesiace aj roky.
Dojčenská forma
Dojčenská forma ekzému je najčastejšia, začína sa medzi 2. a 6. mesiacom života na tváričke a čele, odtiaľ sa môže rozšíriť na celú hlavu, telo aj nohy. Vyrážky sprevádza naliehavé svrbenie. Deti sú nepokojné, mrzuté. Významný vplyv na rozvoj ekzému v tomto veku majú potraviny: kravské mlieko, vajcia, citrusy. Zhoršenie často vyvolávajú horúčkové ochorenia, ale aj prerezávanie zúbkov. Priebeh je nepredvídateľný. Ekzém sa môže počas druhého roku života zahojiť alebo prejde do ďalšej vývojovej fázy.
Detská forma
Detská forma ekzému charakterizuje obdobie predškolského a školského veku. Vyrážky sa presúvajú do lakťových a predkolenných jamôk, na krk, zápästie a chrbát ruky. Koža je hrubá, drsná, s hojacimi sa odreninami po častom škrabaní. Väčšinou je v tomto čase intenzita ťažkostí menšia než v dojčenskom veku. V priebehu školského veku sa ťažkostí zbavia 2/3 chorých detí bez priamej závislosti od danej liečby. Ochorenie sa môže znovu objaviť alebo zhoršiť v puberte. Malé percento pacientov trápi atopický ekzém aj v dospelosti.
Dospelá forma
Ekzém sa vyskytuje na podobných miestach ako v detstve, ale môže postihovať aj ďalšie oblasti, ako sú hrudník, krk, tvár. Svrbenie je naliehavé a sú zvýraznené zmeny na koži.
Možnosti liečby
Liečba atopického ekzému je zložitá, dlhodobá a s neistou prognózou. Nemožno sa teda čudovať, že rodičia sa často utiekajú k najrôznejším alternatívnym spôsobom liečby, že navštevujú liečiteľov. Nič proti tomu. Niektoré masti a bylinky od liečiteľov môžu mať úspech. Je však vždy dobré poznať aspoň rámcovo, čo obsahujú.
Komplexná liečba sa skladá z týchto zložiek:
- diétne opatrenia,
- ochranný režim (chráni dieťa pred alergizujúcimi vplyvmi prostredia),
- miestne aplikované masti a krémy,
- celkovo podávané lieky proti alergii,
- zmäkčujúce oleje do kúpeľa,
- pravidelná starostlivosť o zdravú, ekzémom nepostihnutú kožu.
Diétne opatrenia
Najlepšou výživou v prvých šiestich mesiacoch je výlučne dojčenie. Ak dieťa nie je dojčené, sú vhodné umelé mlieka s upravenou bielkovinou (hypoalergénnou) s obsahom prebiotík a probiotík.
Pri preukázanej alergii na kravské mlieko, ktorá sa okrem iného prejavuje ekzémom, sa u nedojčeného dieťaťa používa mlieko s vysokým stupňom štiepenia bielkoviny. Pre zaradenie nemliečnych príkrmov treba starostlivo sledovať reakciu na každú novú potravinu a podľa toho prípadne vhodne upraviť jedálny lístok dieťaťa.
Čítajte tiež:
Ochranný režim
Snažíme sa obmedziť vplyv alergénov vonkajšieho prostredia. V byte je najvhodnejšia podlaha bez kobercov. Pozor na závesy a čalúnený nábytok. Sú zdrojom prachu, roztočov a plesní, ktoré môžu zhoršovať ekzém. Lôžkoviny nemajú obsahovať perie a matrac, na ktorom dieťa spí, má byť pokrytý uzatvárateľným povlakom, ktorý možno vyprať v horúcej vode.
Domáce zvieratá a vtáky bývajú tiež zdrojom ťažkostí a do bytu alergika nepatria. Najrizikovejšia je mačka.
V byte by sa nemalo fajčiť. Mala by tam byť optimálna teplota a vlhkosť (najlepšie medzi 19 a 20 °C, vlhkosť okolo 40 – 50 %). Bielizeň a oblečenie, ktoré sa priamo dotýkajú kože dieťaťa, majú byť z čistej bavlny a praté v nedráždivom pracom prostriedku. V období peľovej sezóny je vhodné po návrate domov opláchnuť dieťaťu tvár a častejšie mu umyť vlasy, nespať doma pri otvorenom okne, vetrať cez druhú miestnosť, eventuálne použiť čističku vzduchu.
Miestne aplikované masti a krémy
Miestne aplikovateľných mastí a krémov je na trhu celý rad. Lekár vyberie tie najvhodnejšie pre vaše dieťa. Slúžia na liečbu akútnych prejavov ekzémov a premasťovanie suchej kože.
V štádiu, keď je ekzém zhoršený, sa liečba často nezaobíde bez hormonálnych mastí alebo krémov. Aby bolo ich používanie bezpečné, používajú sa vždy len niekoľko dní na upokojenie prejavov ekzému a potom nasleduje pauza, ktorá je najmenej taká dlhá, ako bolo obdobie ich použitia, alebo dvojnásobná. Každú novú masť pre riziko neznášanlivosti skúšame najmenej tri dni na malom mieste na tele, napríklad na paži. Až potom ju môžeme použiť na celé telo.
Pri nehormonálnych premasťovacích krémoch a mastiach platí: čím menej, ale častejšie premasťujeme kožu, tým lepšie. Novšie možnosti liečby ekzému sú protizápalové masti a krémy, ktoré tlmia tvorbu a uvoľňovanie zápalových procesov z buniek bieleho radu. Sú veľmi účinné, hlavne u detí.
Zmäkčujúce oleje do kúpeľa
Zmäkčujúce oleje do kúpeľa sú vhodným doplnkom liečby. Vo forme jemných kvapôčok na povrchu kože vytvárajú ochranný film a bránia jej vysušovaniu. Kúpeľ nemá trvať dlhšie než štvrťhodinu a voda má mať príjemných 34-36 stupňov. Po kúpeli dieťa nesprchujeme, ale jemne osušíme, aby sa olejový film neporušil. Kúpeľ nie je vhodný, ak je ekzém zhoršený a mokvá.