babyweb.sk > Žena > Kariéra a financie > Au pair u nás doma
Au pair u nás doma
Slovo „au pair“ má francúzsky pôvod a znamená „ako rovný s rovným“. Podľa medzinárodných dohôd je au pair mladý človek, ktorý žije v hostiteľskej rodine ako jej ďalší člen.
Au pair nie je zamestnanec, nemá pracovnú zmluvu s hostiteľskou rodinou a nedostáva mzdu. Väčšinou ide o mladých študentov, ktorí pomáhajú rodičom s deťmi a prípadne aj s ľahkými domácimi prácami. Za túto pomoc dostávajú vreckové, ktoré býva nižšie ako bežná odmena za brigádu. Rodina však zvyčajne poskytne svojmu novému členovi ubytovanie a stravu zdarma a ešte k tomu preplatí poistenie a náklady na cestovné. Vreckové vypláca týždenne alebo mesačne, podľa dohody. Výška odmeny sa pohybuje od 300 do 500 €, záleží na množstve povinností a počte detí, o ktoré sa au pair stará. Ak pracuje v cudzojazyčnom prostredí, má výbornú príležitosť zdokonaliť sa v novom jazyku. Každodennou komunikáciou s deťmi a rodičmi a účasťou na rodinných dovolenkách a výletoch spoznáva aj novú krajinu a kultúru. V zahraničí je bežné byť k dispozícii celý deň, minimálne päťkrát do týždňa, ale v prípade štúdia je možné poskytovať služby au pair iba niekoľko hodín denne alebo nie každý deň. Víkend je zväčša voľný.
Už aj u nás?
Využívanie au pair má dlhú tradíciu predovšetkým v západoeurópskych krajinách. Posledné roky už aj u nás stúpa záujem o opatrovateľky zo zahraničia, ktoré sa dobre postarajú o malých drobčekov alebo domácnosť. Výhoda je, že aj naše deti majú takto príležitosť spoznať nový jazyk a kultúru inej krajiny. „Každé leto k nám chodí na tri mesiace dievča z Nemecka. Jej otec má korene na Slovensku, a tak nemá nič proti tomu, ak si cez leto zarába ako au pair práve u nás. Ona sa učí po slovensky a naše deti s ňou po troch mesiacoch bez problémov komunikujú v nemčine. Pomáha nám vykryť čas prázdnin, robí deťom program. Bývame v rodinnom dome, takže som rada, ak mi sem-tam pomôže aj upratať. Je to príjemné dievča,“ hovorí 38-ročná Iveta, mamička dvoch detí. „Našiel ju manžel. Dohodil mu ju kolega z práce, ktorý pochádza z Nemecka, ale žije na Slovensku. Jeho rodina má taktiež opatrovateľku z Nemecka,“ dodáva pani Iveta.
Na Slovensku však ešte nie je celkom bežné využívať služby zahraničných au pair. Nielen pre malé skúsenosti so zahraničnými pomocníkmi, ale aj pre ich nedostatok. Zohnať au pair na Slovensku sa dá viac-menej iba individuálne, na odporúčanie alebo na inzerát uverejnený na zahraničných internetových stránkach. Znášate tak však riziko, že budete s novým členom domácnosti nespokojní alebo vaše predstavy o výchove detí a starostlivosti o domácnosť sa budú líšiť. V tomto prípade sa nemáte na koho obrátiť a prípadné problémy musíte riešiť osobne. Slováci stále uprednostňujú domáce opatrovateľky. Väčší záujem o zahraničné au pair majú cudzinci žijúci u nás, ktorí sú na využívanie ich služieb zvyknutí zo svojej krajiny.
Prečo zamestnať au pair?
− spoznáte novú kultúru, zvyky, kuchyňu
− deti zahraničných kamarátov priam milujú
− zdokonalíte sa v cudzom jazyku a to ani nemusíte chodiť na kurz
− oceníte pomoc s deťmi a domácnosťou
− au pair je vždy poruke
Prv než sa rozhodnete pre au pair, ujasnite si s rodinou odpovede na nasledujúce otázky:
Nebude nám prekážať nový člen domácnosti?
Aké obmedzenia nás čakajú?
Máme dostatok priestoru na to, aby sme au pair ubytovali?
Nebude nám prekážať istá strata súkromia?
Môžeme si túto službu finančne dovoliť? Rátať treba aj s príspevkom na stravu a s preplácaním cestovného či poistenia.
Sme schopní splniť požiadavky au pair na štúdium jazyka? /finančný príspevok, dostatok voľného času na štúdium/
Sme schopní zabezpečiť au pair príjemné prostredie na spolužitie, štúdium a poznávanie našej kultúry?