babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Až príliš častá tehotenská komplikácia: Moja krv ubližuje dieťatku!
Až príliš častá tehotenská komplikácia: Moja krv ubližuje dieťatku!
O to, akú máme krvnú skupinu, sa veľmi nestaráme, napokon, ani to nie je až také dôležité. Niektorí z nás sa síce zaujímajú o diétu podľa krvných skupín, ale to skôr preto, že si už nevedia rady pri chudnutí. Znalosť vlastnej krvnej skupiny nie je v bežnom živote nutnosťou, lenže približne každej šiestej žene dokáže jej krvná skupina skomplikovať tehotenstvo. Prečo?
„Keď som sa zoznámila so svojím súčasným manželom, to posledné, o čo by som sa uňho zaujímala, bola jeho krvná skupina,“ rozpráva mamička Ľudmila. Vedela som, že krvných skupín jestvuje niekoľko typov a že je to dôležité pri transfúziách a darovaní krvi, ale to bolo asi tak všetko.“
Ľudmila sa počas prvého tehotenstva dozvedela, že má krvnú skupinu mínus, presnejšie, že má mínusový Rh faktor. To vraj môže byť v tehotenstve problém, predovšetkým vtedy, ak má manžel skupinu Rh plus.
Čo znamená Rh faktor?
Rh faktor bol pomenovaný podľa opice Maccacus rhesus, u ktorej ho prvýkrát objavili.
Popri najznámejším krvným variantom A, B a 0 je najsledovanejším krvným systémom. Rh faktor sa vyskytuje vo variante plus a mínus. Mínusový variant je rozšírený prakticky iba v európskej populácii a má ho približne každý šiesty človek. Rh mínus môže ženám spôsobiť problémy v tehotenstve, u mužov variant nerozhoduje. To, aký máte Rh faktor, zistíte jednoducho, napríklad v tehotenskom preukaze podľa plusu alebo mínusu uvedeného pri vašej krvnej skupine.
„Mám skvelého partnera, ale pokiaľ ide o jeho krvnú skupinu, mala som vo výbere tak trochu smolu,“ so smiechom priznáva Ľudmila. Jej manžel je totiž Rh plus a pravdepodobnosť, že plusové môžu byť aj ich spoločné deti, je veľká. A tu sa práve začínajú komplikácie. Matka s Rh mínusovým variantom a dieťa s Rh plus znamená veľký problém. Až taký veľký, že môže dôjsť k odumretiu plodu alebo k jeho vážnemu poškodeniu.
S témou tiež súvisí: 5 najhorších obáv nastávajúcich rodičov
Hororový scenár? Dnes už, našťastie, nie.
Telo Rh mínus matky totiž na dieťa s Rh plus reaguje ako na cudzorodý materiál a začne proti nemu vytvárať protilátky. Tie rozkladajú červené krvinky plodu, čo vedie k jeho málokrvnosti, ktorá sa môže končiť vážnym opuchom plodu, prípadne až jeho odumretím. Rozpadajúce sa krvinky vedú k vzniku silnej žltačky, ktorá môže poškodiť mozog dieťaťa.
Vďaka objavom v biológii za posledné storočie sú opísané problémy, našťastie, už viac-menej minulosťou. Schopnosť zabrániť Rh nekompatibilite medzi matkou a plodom je už dnes bežnou praxou a rozhodne ju možno považovať za jeden z najväčších pokrokov v pôrodníctve vôbec.
Na Babywebe tiež nájdete:
Krvácanie počas tehotenstva a pri pôrode
Rh-faktor a Rh-inkompatibilita
Tehotenská cukrovka
Prvé tehotenstvo bez problémov
Pri prvých tehotenstvách Rh mínusových matiek nebývajú problémy, aj keď žena čaká bábätko s opačnou krvnou skupinou, teda Rh plus. Problém nastane až vtedy, keď dôjde k čiastočnému zmiešaniu krvi matky a plodu, čo sa stáva pri pôrode alebo potrate. V okamihu, keď sa krv matky stretne s krvou dieťaťa, začne si ženino telo vytvárať protilátky proti inému Rh faktoru.
Pri ďalšom tehotenstve potom stačí prienik napríklad iba malého množstva krviniek bábätka do krvi tehotnej ženy a v matkinom tele sa začne silná imunitná reakcia, keď dochádza k rozkladu krviniek bábätka. Telo matky považuje plod za iný, cudzorodý materiál a snaží sa ho zbaviť.
Ako mám postupovať?
V prvom rade treba zistiť krvnú skupinu, čo je však v súčasnosti úplným štandardom na začiatku každého tehotenstva. Ak máte krv Rh plus, nemusíte mať žiadne obavy. Ak máte krv s mínusovým variantom, počas prvého tehotenstva nenastanú žiadne problémy. Po pôrode dostanete injekciu s imunologicky aktívnou látkou. Tá odstráni z krvného obehu bunky novorodenca, ktoré sa mohli do vašej krvi počas pôrodu dostať. Tým sa ochráni dieťatko v prípade ďalšieho tehotenstva. Takýto postup sa opakuje pri každom pôrode, injekciu stačí pichnúť len pri pôrode dieťaťa s Rh plus.
Pozor, injekciu je nutné podať aj po potrate, či už spontánnom, alebo umelo vyvolanom. Takže ak ste pri prvom tehotenstve potratili a ste Rh mínus, mali by ste injekciu dostať, aj keď sa tehotenstvo neskončilo pôrodom. Injekcia sa podáva aj všetkým ženám s Rh mínus po odbere plodovej vody, pretože aj vtedy môže dôjsť ku kontaktu krvi matky a plodu.
A ako zvládala svoje tehotenstvá Ľudmila? „Prvé tehotenstvo bolo bez problémov, porodila som dievčatko s Rh plus. Dostala som injekciu, aby sa zabránilo problémom v ďalšom tehotenstve. Potom som rodila ešte dvakrát a všetky deti sú po otcovi Rh plus. Všetky tehotenstvá boli napriek tomu v pohode, v dnešných časoch už nemám, našťastie, so svojou krvnou skupinou problém. Ťažko však možno povedať, ako by dopadli naše deti napríklad pred sto rokmi, keď celý systém ešte nebol objavený a preskúmaný. Pri treťom pôrode som už mala takmer štyridsať. Lekári mi chceli zase dať injekciu, no odmietla som s tým, že už ju ako štyridsaťročná trojnásobná matka zrejme nebudem potrebovať,“ dodáva s humorom.