babyweb.sk > Bábätko > Baby LIVE! > Baby LIVE! Šarlotka (69): Nádcha
Baby LIVE! Šarlotka (69): Nádcha
S nástupom chladnejších nocí a rán som očakávala príchod soplíkov. Akosi som sa na to už psychicky pripravila a dobre som spravila. Každá príprava mi ušetrí čas, nervy a v očakávaní sa cítim pohodlnejšie, ako keď ma niečo zaskočí.
Soplíky, samozrejme, prišli nielen ako následok jesenného počasia, v kolektíve sú prirodzeným spôsobom masírovania krehkej detskej imunity. Už sme sa dostali do štádia, keď sme do boja s jesennou nádchou zapojili aj náš nenávidený „teroristický nástroj“ – odsávačku.
S pribudnutými mesiacmi Šarlotka pochopila, že tie sople jednoducho chcem vždy vytiahnuť tou odpornou hadičkou, a pravdepodobne si uvedomila, že keď nebude kmitať hlavou, celý proces bude rýchly a bezbolestný. Preto som prekvapivo nepotrebovala žiadneho ďalšieho teroristu, ktorý by ju držal. Dala si zaviesť hadičku do nosa a hoci pri odsávaní ryčala ako tur, podarilo sa nám to vždy zvládnuť do 30 sekúnd a na jej veľké potešenie som ju viac netrápila. Hoci od začiatku teroristickej liečby neuplynul ani deň a už sme nenávidený vysávač vytiahli niekoľkokrát, vysvetľujem jej, že keď tieto priesvitné soplíky dostaneme pod kontrolu, nebudeme musieť ísť k pani doktorke, ona jej nebude musieť strkať tú nepríjemnú paličku do úst a nebude musieť jesť lieky. Vyzerá, že pochopila. 🙂
Čítala som si v jednej knižke, že od veku jeden rok je dobré začať s dieťaťom komunikovať na úrovni inteligentného tvora, preto jej všetko pekne vysvetľujem, do všetkého ju zapájam a keď počujem niekoho na ňu šušlať a rozprávať tým „rozkošným“ detským hláskom, mením sa na netvora, škaredím sa a decentne vysvetľujem svoj zámer vychovať z nej samostatnú a inteligentnú ženu.
Všeobecne uznávaná potreba dospelákov prispôsobiť sa miniľuďom štýlom reči nie je práve akceptovaná mnohými rodičmi, ktorí od narodenia vštepujú do svojich detí základy prežitia v divokej džungli 21.storočia. Som presvedčená o tom, že ak budem na svoje dieťa hovoriť šušlavo, ono to bude vnímať ako bežný prejav, a keďže ja som ten vzor, ktorý ju bude do určitého veku kopírovať v správaní, šušlaním ju utvrdím, že to je to správne. A potom v piatich rokoch s ňou budem behať po logopédoch a učiť ju odznova rozprávať.
Čítajte aj:
Ako na nádchu a kašeľ bez chémie
Potrebujete ísť s dieťaťom lekárovi alebo ste ochoreli?
Ako zvládať rodičovstvo v pokoji a pohode
Keďže je Šarlot malá žena, začínam ju pomaly zapájať do domácich prác. Odnáša si svoje použité plienky do koša, nosí mi misky a varešky (nie vždy trafí farbu a veľkosť, ale to sa časom upraví), odhadzuje pri varení a pečení všetko nepotrebné do smetí, naučila som ju, kde má naša Dolly maškrty, tak jej ich s obrovskou radosťou podáva, vyberá riad z umývačky… jednoducho mi pomáha.
Vždy keď sa jej niečo podarí, si spolu zatlieskame a pochválim ju, keď sa niečo nepodarí (nechcite vedieť, koľko misiek u nás v priebehu posledného mesiaca odišlo do keramického neba), pokojne jej vysvetlím, že takto sa to nerobí a ukážem jej, ako je to správne.
Možno si niekto povie, že je to príliš skoro, ja však vidím, že ona sa chce zapájať do nášho životného procesu a vítam každú jej aktivitu smerujúcu k samostatnosti. Začína si uvedomovať, že toaleta je na cikanie a párkrát som si uvedomila, že ma ťahá smerom k dverám do záchoda. Po zmonitorovaní skúseností všetkých kamošiek a ich rád týkajúcich sa „šerblíkovania“ som zistila, že začínať skôr, ako si dieťa uvedomuje zvierač a dokáže ho ovládať (čo podľa odborných článkov nastáva okolo druhého roku) je úplne zbytočné a frustrujúce pre dieťa i pre rodičov. A povedzme si úprimne, ktorý rodič chce svoje dieťa stresovať v takom ranom veku? 🙂
Užívajte si vraj posledné teplé dni v tomto roku. Nazbierajte si zásoby tepla, má byť tuhá a dlhá zima. Chvalabohu, my sme už pripravení. 🙂
Vaše hviezdy