Belly Mapping – namaľujte si bábätko na brucho

Na obrázky z ultrazvuku sa budúce matky veľmi tešia. Nie je totiž jednoduché predstaviť si, ako ich bábätko v maternici vyzerá. Ešte oveľa názornejšie je nakresliť si bábätko priamo na brucho. Nejde iba o nejaké výtvarné hry, znázorniť polohu a postavenie plodu je prínosné aj pre užší kontakt matky s dieťaťom.

brisko-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

„Nemala som ani poňatie o tom, ako je moje prvé dieťa Griffin poskladaný v mojom bruchu. Vedela som len, že musí byť hlavičkou dole. Neznamenalo to, že by som tehotenstvo a pôrod podceňovala. Chodila som aj na rôzne odporúčané vyšetrenia, cvičila, žila zdravo. Potom prišiel pôrod – dvadsaťsedem hodín hrôzy. Príšerne ma bolel chrbát. Griffin sa zasekol, trvalo štyri hodiny, kým ho dostali von. Nič také som už nechcela nikdy zažiť. Preto som sa začala zaujímať o to, aká je ideálna pozícia dieťaťa v matkinom bruchu a čo všetko sa pre to dá urobiť. A pri tejto príležitosti som narazila na Belly Mapping,“ zdôverila sa na svojich stránkach Mama Natural Genevieve Howland.

Poloha pozdl’žna záhlavím nestačí

Priekopníčkou metódy Belly Mapping je Američanka Gail Tullyová. Odporúča matkám nielen zmapovať si v závere tehotenstva, akú polohu má ich bábätko v maternici, ale ponúka aj sériu cvičení, ktorými sa dá bábätku pomôcť, aby zaujalo ideálnu polohu a postavenie. V deväťdesiatich piatich percentách prípadov je plod v polohe pozdĺžnej záhlavím, teda vhodnej pre prirodzený pôrod. Veľmi však záleží aj na tom, ako je v maternici natočený.

Môže byť chrbtom k matkinej chrbtici a tvárou smerovať k bruchu (postavenie zadné, teda posteriórne), alebo je bábätko čelom k matkinej chrbtici (postavenie predné, anteriórne).

Predné postavenie je optimálne, teda úplne najideálnejšie je ľavé predné, ktoré sa vyskytuje v šesťdesiatich až šesťdesiatich piatich percentách tehotenstva. Chrbátik bábätka smeruje k ľavej prednej strane maternice, prirodzený pôrod prebieha bez komplikácií a býva najmenej bolestivý. Hlavička prechádza najjednoduchšími pôrodnými cestami.

Zadné postavenie pôsobí pri pôrode problémy. Pôrod býva obvykle dlhší, sprevádzaný hlavne bolesťami v krížoch. Preto je dôležité, aby žena v prvej a druhej dobe pôrodnej dokázala pomôcť svojmu telu, uľaviť si od bolesti napríklad na všetkých štyroch, prípadne krúžením v bokoch či na balóne.

Maľujte prstami i fixkou

V Amerike existujú kreatívne dielne, kde pod vedením duly alebo pôrodnej asistentky sa ženy učia zmapovať polohu obyvateľa svojho brucha najskôr pohmatom a následne výsledok zakresliť. Belly Mapping je však možný i doma, chce to iba bedlivo si všímať to, ako sa bábätko prejavuje. Pusťte sa do toho tak v siedmom, ôsmom mesiaci tehotenstva.

Ideálne je po tridsiatom týždni a čoskoro po lekárskej prehliadke, keď sa dozviete, kde má dieťa hlavičku. Budete potrebovať: Netoxickú hrubšiu fixku alebo prstové farby, nejakú hračku, najlepšie pannu či bábku zodpovedajúcej veľkosti, ktorej telo sa dá tvarovať, aby sme mohli skúšať rôzne polohy. Tvorte najlepšie v tureckom sede, no kvôli prepátraniu brucha si občas musíte ľahnúť.

Čítajte tiež:

Ako na to

1. Pátrajte po hlavičke

Najskôr si na bruchu nakreslite dve na seba kolmé čiary, ktoré sa pretnú nad pupkom. Následne si prehmatajte panvovú oblasť – najlepšie v ľahu. Snažte sa nájsť hlavičku. Na pohmat pripomína malú guľu s pravidelnými kontúrami. Ak sa bábätko ešte neotočilo hlavou dole alebo je napríklad koncom panvovým, tak pri pohmate nie sú kontúry hlavičky také zreteľné. Hlavičku potom zakreslite ako bod.

2. So srdiečkom pomôže odborník

Na lokalizovanie srdiečka plodu je najlepší klasický stetoskop alebo fonendoskop. Keď je bábätko v prednom postavení, ozvy sú najlepšie počuť na jeho chrbte, na krivke chrbtice bábätka, v úrovni kúsok pod matkiným pupkom. Chrbtica bábätka sa dá ľahko nahmatať, teda ak je ňou otočené von. Ak ju nenahmatáte, bábätko je pravdepodobne chrbátikom obrátené dovnútra matkinho brucha. Matka cíti pod prstami mäkké nezreteľné tvary, napríklad končatiny, prípadne bok dieťaťa. Srdce zakreslite ako bod na krivku chrbátika dieťaťa.

3. Kdeže je ten zadoček?

Stále je ťažké si pozíciu bábätka predstaviť. Na to poslúži práve hračka. Upravte ju do pozície, v ktorej dieťa pravdepodobne je, podľa toho, kde ste lokalizovali hlavičku a chrbátik. Pomôže to predstavivosti a tiež pri hľadaní ďalšieho dôležitého vodu – zadočka. Je oblý a guľatý, na pohmat môže pripomínať hlavičku. Namaľujte si ho ako bod na brucho.

4. Nohy a ruky usilovne pracujú

Bábätko má zvyčajne ruky a nohy blízko hlavičky, akoby si chcelo cucať prsty. Ak sa pozorne „započúvate“ do svojho tela, pocítite v oblasti panvy jemné pohyby rúk bábätka, akési mierne vlnenie. Pohyby nôh sú znateľnejšie. Bábätko dokáže poriadne kopnúť, cítime aj jeho kolená. Samozrejme, neopakuje pohyby strojovo, pohybuje sa rôzne, ale po istej dobe, a keď sa sústredíte, v tom môžete nájsť určitý poriadok a súvislosti.

Ak cítite malé údery smerujúce dopredu a po oboch stranách brucha, bábätko bude pravdepodobne v zadnom postavení. Ak pociťujete, že smerujú skôr dovnútra, akoby pod rebrá a viac do strany, ide zrejme o predné postavenie – bábätko je ideálne chrbtom k matkinmu vyklenutému bruchu. Aj nohy nakreslite na svoju mapu. Teraz znovu použite bábiku. Priložte ju k bruchu a podľa nej si pozíciu bábätka zakreslite.

Ešte jasnejšie vám to bude, keď si pozriete toto video:

Niektoré výtvarne zdatné ženy môžu dokonca stvoriť originálny obrázok. Väčšinou sa ženy zhodujú na tom, že keď si bábätko na brucho nakreslia, a teda sa naň môžu dívať, je im opäť o niečo bližšie.

2.10.2017 3:05| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist